1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Pielęgnacja skóry w ciąży – porady dla przyszłych mam

Pielęgnacja skóry w ciąży – porady dla przyszłych mam

Skóra ciężarnych wymaga szczególnej pielęgnacji. Sprawdź, jak o nią dbać, by zapewnić jej jędrność i elastyczność. Dowiedz się, jakich kosmetyków używać.

Delikatna, wrażliwa i sucha skóra w ciąży wymaga szczególnej pielęgnacji. Odpowiednio dobrane masaże i kosmetyki dla przyszłej mamy pomagają złagodzić napięcie i swędzenie skóry w ciąży, chronią przed przebarwieniami i rozstępami. Poznaj zasady pielęgnacji skóry brzucha, piersi i twarzy w ciąży i sprawdź, jak zapobiec powstaniu pierwszych rozstępów.

Skóra w ciąży. Dlaczego warto o nią zadbać?

Podczas ciąży skóra każdej przyszłej mamy poddawana jest szczególnie trudnej próbie. Liczne zmiany hormonalne, immunologiczne i metaboliczne sprawiają, że na jej powierzchni mogą pojawiać się krostki, grudki, znamiona, przebarwienia oraz wykwity. Co więcej, fizjologiczne następstwa ciąży prowadzą też do utraty elastyczności i przesuszenia skóry, którego skutkiem jest łuszczenie się, pękanie, swędzenie, a nawet pieczenie. Takie objawy można zauważyć już w pierwszych miesiącach ciąży.

W II i III trymestrze wymienione symptomy nie tylko nie mijają, lecz także mogą się nasilić. Największym wyzwaniem dla skóry ciężarnej jest jednak powiększanie się ciążowego brzuszka i piersi. Szybki przyrost masy ciała i związane z nim rozciąganie się skóry powodują pękanie włókien kolagenowych i przerwanie tkanki łącznej. Co więcej, wysoki poziom kortyzolu sprawia, że nowe włókna kolagenowe, które powstają już w trakcie ciąży, są znacznie słabsze i mniej odporne na rozciąganie, a więc i szybciej ulegają uszkodzeniu, prowadząc do powstania rozstępów w ciąży.

Zmiany skórne w ciąży. Czego może się spodziewać przyszła mama?

  • Przebarwienia i zmiany pigmentacyjne

U niemal wszystkich przyszłych mam można zauważyć hiperpigmentację skóry, czyli ciemnienie sutków, sromu i pionowej linii poniżej pępka. Równie powszechne jest pojawianie się nowych znamion barwnikowych, tzw. pieprzyków. Zmiany te spowodowane są głównie podwyższoną aktywnością hormonu stymulującego melanocyty (komórki pigmentowe). Niestety, ich powstawaniu nie można zapobiec. Nie da się też ich leczyć – hiperpigmentacja stopniowo ustępuje po porodzie, a nowe pieprzyki prawdopodobnie zostaną z kobietą już na zawsze.

Innym typem zmian pigmentacyjnych są przebarwienia w ciąży, głównie tzw. ostuda, która pojawia się w środkowej części twarzy. Za jej występowanie odpowiada nie tylko stymulacja melanocytów, lecz także ekspozycja na słońce i czynniki genetyczne. Aby zapobiec tego typu przebarwieniom, warto unikać przebywania na słońcu, stosować kremy z wysokim filtrem UVA i UVB, a pomocniczo również kosmetyki do twarzy w ciąży z witaminą C i tiamidolem. Jeśli przebarwienia nie znikną po porodzie, można odwiedzić kosmetologa lub lekarza medycyny estetycznej, który wykona zabiegi redukujące ich widoczność.

  • Trądzik

Związany jest z pobudzeniem pracy gruczołów łojowych przez ciążowe hormony, głównie androgeny. Jeśli trądzik jest mocno nasilony, warto odwiedzić dermatologa, który zaleci odpowiednią pielęgnację skóry ograniczającą powstawanie krostek.

  • Pajączki

Poszerzone i pękające naczynka krwionośne, które zwykle pojawiają się na skórze szyi, klatki piersiowej, twarzy i ramion.

  • Rumień dłoni

Niegroźne zaczerwienienie dłoni, które samoistnie mija po porodzie.

  • Rozstępy w ciąży

Ciemnoczerwone pręgi, które powstają w wyniku rozrywania się włókien kolagenowych i elastynowych. Ma to miejsce podczas szybkiego i intensywnego rozciągania się skóry ciężarnej, np. na brzuchu, piersiach i udach. Aby im zapobiec, można wprowadzić do codziennej pielęgnacji masaże, balsamy, masła do ciała i kremy na rozstępy w ciąży, które zmniejszą ryzyko pojawienia się pęknięć. Warto też kontrolować tempo przybierania na wadze, stosując dobrze zbilansowana dietę. Na istniejące już rozstępy polecamy stosować specjalne kosmetyki dla przyszłej mamy. Po porodzie warto też udać się do kosmetologa lub lekarza medycyny estetycznej, który dobierze zabiegi zmniejszające widoczność rozstępów po ciąży.

Powyższe zmiany skórne w czasie ciąży nie powinny niepokoić przyszłej mamy. Istnieje jednak cały katalog tzw. dermatoz ciążowych, czyli chorób, które wymagają wizyty u lekarza. Jeśli zauważasz u siebie wysypkę, grudki, wykwity skórne, pokrzywkę swędzenie skóry lub zaostrzenie przewlekłych chorób skóry (np. AZS), koniecznie umów się na wizytę u dermatologa.

Świąd skóry w ciąży. Co może oznaczać?

Najczęstszymi przyczynami swędzenia skóry w ciąży są jej nadmierne rozciągnięcie, napięcie, przesuszenie oraz utrata elastyczności. Ten problem może dotyczyć nawet 40% kobiet w ciąży. Swędzenie zwykle pojawia się w miejscach najbardziej narażonych na rozciąganie się skóry, czyli na brzuchu, piersiach i biodrach.

Świąd skóry w ciąży może być też objawem chorób wymagających konsultacji z dermatologiem (np. atopowej ostutki ciężarnych, świerzbiączki ciężarnych) lub cholestazy ciążowej – groźnej choroby przyszłych mam. Dochodzi do niej w wyniku zastoju żółci, który powoduje zwiększenie się ilości enzymów wątrobowych we krwi ciężarnej.

Początkowo cholestaza ciążowa objawia się swędzeniem rąk i stóp, które szybko rozprzestrzenia się na całe ciało. Swędzenie nasila się w nocy, powodując bezsenność i rozdrażnienie. Dodatkowymi objawami mogą być: nudności i wymioty, ból brzucha oraz żółtaczka. Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć cholestazę, koniecznie skonsultuj się z lekarzem!

Pielęgnacja skóry w ciąży. O czym należy pamiętać?

Prawidłowa pielęgnacja skóry w ciąży nie musi być wieloetapowa i skomplikowana. Jej podstawą jest regularne nawilżanie, natłuszczanie i masaż skóry na brzuchu, piersiach i udach. Częstotliwość smarowania ciała kremem na rozstępy w ciąży warto dostosować do swoich potrzeb – łagodne, bezpieczne kosmetyki w ciąży można spokojnie nakładać nawet kilka razy dziennie. Przy okazji wsmarowywania balsamu można też wykonać prosty, krótki i całkiem przyjemny masaż w ciąży.

Jak masować brzuch w ciąży? Chwyć skórę na brzuchu w palce, lekko podciągnij ją do góry i przytrzymaj. Następnie puść ją i przejdź do kolejnego fragmentu skóry. W trakcie podszczypywania możesz też rolować skórę między palcami. Podobny masaż sprawdzi się na udach, biodrach i pośladkach. Te partie możesz też masować niewielkimi, kolistymi ruchami. Nie zapomnij też o piersiach – w ich przypadku najlepiej sprawdzi się ruch w kształcie spirali – zacznij od nasady piersi i zataczaj coraz mniejsze koła, kierując się w stronę brodawki.

Więcej porad dotyczących pielęgnacji skóry w ciąży w poszczególnych miesiącach i trymestrach znajdziesz w kalendarzu ciąży.

Przyszłe mamy powinny też stosować kremy z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Chronią one skórę przed groźnymi oparzeniami słonecznymi, zmniejszają ryzyko wystąpienia przebarwień oraz nowotworów skóry.

Kosmetyki w ciąży – uwaga na skład!

Jak zapewne zdążyłaś się przekonać, kobiety w ciąży powinny unikać niektórych substancji. Podobnie jest w przypadku kosmetyków – nawet te zakupione w drogerii mogą zawierać składniki, których nie powinna stosować przyszła mama, np. pochodne witaminy A (retinol, retinal) i kwasy w wysokich stężeniach.

Najlepszym wyborem dla kobiet w ciąży są specjalne kosmetyki dla ciężarnych, których receptura jest dopasowana do potrzeb skóry przyszłej mamy. Alternatywnie można też stosować kosmetyki dla niemowląt od 1. dnia życia, np. oliwkę do masażu, delikatny żel pod prysznic lub balsam nawilżająco-pielęgnujący. Sięgając po inne kosmetyki w ciąży, warto upewnić się, że ich skład jest w pełni bezpieczny. Kosmetyki dla przyszłej mamy powinny zawierać substancje mające korzystne działanie na skórę ciężarnej. Jako prewencja rozstępów w ciąży świetnie sprawdzają się m.in. naturalne olejki, masło shea, pantenol, alantoina oraz witamina E.

HiPP Mamasanft – poznaj bezpieczną linię kosmetyków dla ciężarnych

Z myślą o delikatnej pielęgnacji dostosowanej do potrzeb przyszłej mamy HiPP stworzył wyjątkową linię kosmetyków HiPP Mamasanft. W jej skład wchodzą:

  • ujędrniający balsam na rozstępy HiPP Mamasanft,
  • olejek do masażu HiPP Mamasanft,
  • masło do ciała HiPP Mamasanft.

Kosmetyki dla kobiet w ciąży HiPP nawilżają skórę, zapobiegają powstawaniu rozstępów i zmniejszają te już istniejące oraz wspierają regenerację skóry. Przeznaczone są do codziennego stosowania zarówno w ciąży, jak i po porodzie. Dzięki temu możesz używać swojego ulubionego kosmetyku HiPP nawet kilka razy dziennie, dopasowując częstotliwość aplikacji do swoich potrzeb.

Fot. Zwierciadlo.pl Fot. Zwierciadlo.pl

Balsam na rozstępy HiPP Mamasanft jest bardzo komfortowy w stosowaniu – szybko się wchłania, zapewnia długotrwałe nawilżenie, a wygodna pompka ułatwia dozowanie odpowiedniej ilości kosmetyku. W jego składzie znajdziesz ekologiczny olejek migdałowy, ekstrakt z rokitnika oraz unikalny składnik – RegestrilTM, który redukuje rozstępy i pomaga w odbudowie tkanki łącznej.

Fot. Zwierciadlo.pl Fot. Zwierciadlo.pl

Olejek do masażu HiPP Mamasanft pomaga zapobiegać powstawaniu rozstępów, nawilża skórę i wspiera jej regenerację. W swoim składzie zawiera ekstrakt z rokitnika oraz olejki roślinne, w tym ekologiczny olejek z migdałów, uznawany za jeden z najcenniejszych olejów w kosmetyce. Praktyczne i wygodne opakowanie z pompką ułatwia dozowanie produktu podczas masażu w ciąży.

Masło do ciała HiPP Mamasanft ma bogatą, odżywczą formułę wzbogaconą o masło shea, olejek z ekologicznych migdałów oraz ekstrakt z rokitnika. Dzięki temu intensywnie nawilża szorstką i suchą skórę w ciąży oraz pomaga zachować jej elastyczność.

>> Poznaj kosmetyki dla kobiet w ciąży HiPP Mamasanft i wybierz idealny produkt dla swojej skóry.

HiPP Babysanft Sensitive – co dobre dla dziecka, dobre także dla jego mamy

Wybierając kosmetyki do mycia, pielęgnacji i ochrony skóry w ciąży, warto zajrzeć również do działu z produktami dla niemowląt. W końcu to, co bezpieczne dla noworodka, będzie również bezpieczne dla jego mamy.

W rutynie pielęgnacyjnej każdej przyszłej mamy świetnie sprawdzą się kosmetyki z linii HiPP Babysanft Sensitive. Ich delikatna formuła została opracowana z myślą o maluszkach już od 1. dnia życia, dlatego jest dobrze tolerowana przez skórę, nawet tę skłonną do alergii. Szeroka gama kosmetyków HiPP Babysanft Sensitive obejmuje:

  • płyny do kąpieli i żele do mycia,
  • szampony,
  • kremy, balsamy i mleczka do ciała,
  • pielęgnacyjną oliwkę HiPP.

W ofercie HiPP znajdziesz też kosmetyki z wysokim filtrem przeciwsłonecznym SPF 50+ z linii Babysanft. Zapewniają one skuteczną ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB, a jednocześnie są wygodne w stosowaniu. Szukasz kosmetyku do pielęgnacji w ciąży? Postaw na HiPP Mamasanft lub Babysanft!

Źródła:

  1. Radkiweicz, Problemy skórne u kobiet w ciąży, https://www.forumginekologii.pl/artykul/problemy-skorne-u-kobiet-w-ciazy
  2. Celińska, Cholestaza wewnątrzwątrobowa ciężarnych, https://www.czytelniamedyczna.pl/1437,cholestaza-wewnatrzwatrobowa-ciezarnych.html
  3. Bacz, Zmiany fizjologiczne u kobiet w ciąży, https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/77575,zmiany-fizjologiczne-u-kobiet-w-ciazy
  4. Roguś-Skorupska, Dermatozy swoiste dla okresu ciąży, https://www.czytelniamedyczna.pl/1342,dermatozy-swoiste-dla-okresu-ciazy.html
  5. Maj, Choroby skóry w ciąży, https://www.wiadomoscidermatologiczne.pl/artykul/choroby-skory-w-ciazy
  6. Wiśniewska, Piękna w ciąży cz. 4 – schorzenia i zmiany skórne, https://mamaginekolog.pl/ciaza-i-porod/piekna-w-ciazy/piekna-w-ciazy-cz4-schorzenia-skory/
  7. Maciejewska, Zmiany skórne w ciąży, https://www.mp.pl/pacjent/objawy/88524,zmiany-skorne-w-ciazy
  8. Wiśniewska, Piękna w ciąży cz. 3 - skórahttps://mamaginekolog.pl/ciaza-i-porod/piekna-w-ciazy/piekna-w-ciazy-cz3-skora/

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze