1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. 5 obszarów, w których warto zaoszczędzić

5 obszarów, w których warto zaoszczędzić

mat. prasowe
mat. prasowe
Koszty życia rosną nieproporcjonalnie szybko do zarobków. To wymaga szukania oszczędności i rezygnowania z tego, co nie jest konieczne. Poznaj 5 obszarów, w których możesz zaoszczędzić łącznie nawet do kilku tysięcy w skali roku — bez nadmiernego wysiłku i z korzyścią nie tylko dla Twojego portfela, ale również dla planety.

1. Rachunki za prąd, wodę i gaz

Rachunki za prąd, wodę i gaz stały się prawdziwym utrapieniem dla wielu osób. Niezależnie od tego, jak wysokie są one w Twoim wypadku, możesz je dodatkowo obniżyć. Jak to zrobić?

Warto zadbać o:

· wymianę tradycyjnych żarówek na energooszczędne (świetnie sprawdzi się oświetlenie ledowe w dużej części domu);

· rezygnację z oświetlenia w miejscach, gdzie nie jest ono konieczne (np. podświetlenie elewacji w nocy);

· rezygnację z kąpieli na rzecz pryszniców;

· obniżenie temperatury w domu o 1 stopień (będzie to minimalna zmiana dla mieszkańców, ale ogromna dla zużycia gazu, opału czy prądu);

· wymianę przeciekających uszczelek no nowe, w pełni szczelnie;

· zakup energooszczędnych urządzeń RTV i AGD zamiast tych produkowanych w znacznie starszej technologii.

Jeśli wprowadzisz te zmiany łącznie, szybko zauważysz, że Twoje rachunki będą mniejsze nawet o kilkanaście procent.

2. Zakupy żywnościowe

Jedzenie to obecnie poważny wydatek, ponieważ utrzymanie 4-osobowej rodziny to koszt kilku tysięcy złotych w skali miesiąca. W związku z tym warto zacząć oszczędzać na zakupach. Aby to robić, przede wszystkim trzeba zwracać uwagę na promocje. Sprawdzaj, gdzie, co i kiedy opłaca się kupić. Korzystaj z gazetek promocyjnych, kuponów czy promocji typu 3 w cenie 2 itp.

Na każdej z zakupionych w ten sposób rzeczy zaoszczędzisz od kilkudziesięciu groszy do nawet kilkunastu czy kilkudziesięciu złotych. W skali całego miesiąca różnica będzie znacząca.

Aby na zakupy wydawać jak najmniej, warto robić też zapasy wtedy, gdy obowiązują promocje. Dzięki temu nie będzie trzeba wydawać pieniędzy, gdy cena produktów będzie regularna, czyli znacznie wyższa.

3. Ubezpieczenie samochodu

Jeśli masz samochód, z pewnością wiesz, z jak wieloma wydatkami wiąże się jego utrzymanie. Na cenę paliwa czy usług mechaników nie masz wpływu. Są to koszty, które musisz ponosić, jeśli zależy Ci na komforcie lub nie jesteś w stanie samodzielnie przeprowadzić napraw. Możesz jednak sporo zaoszczędzić na wyborze odpowiedniego ubezpieczenia OC, które jest obowiązkowe dla każdego kierowcy.

WAŻNE: Za brak polisy OC dla samochodu osobowego grozi kara, której wysokość jest uzależniona od okresu zwłoki. W skrajnych wypadkach może wynosić ona nawet ponad 7000 złotych.

Na co zwrócić uwagę, wybierając polisę OC?

Zakres polisy OC jest regulowany prawnie przez Ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. W związku z tym, wybierając opcję dla siebie, nie musisz zwracać na niego uwagi. Będzie taki samym w przypadku każdej oferty.

Kluczowym czynnikiem powinna być dla Ciebie cena OC. Na stronie https://rankomat.pl/kalkulator/oc-ac/ znajdziesz kalkulator polis od odpowiedzialności cywilnej. Dzięki niemu znajdziesz dla siebie najtańszą ofertę i będziesz mógł zaoszczędzić nawet do 50% wydatków ponoszonych w związku z ubezpieczeniem auta.

Co więcej, polisę znajdziesz i wybierzesz bez wychodzenia z domu, w dogodnym dla siebie czasie oraz bez presji. Możesz do niej dobrać również AC, czyli autocasco, w korzystnej cenie — w pakiecie ubezpieczenia opłacają się jeszcze bardziej.

Gdzie znaleźć najtańszą ofertę OC?

Na stronie https://rankomat.pl/tanie-oc znajdziesz oferty taniego OC od sprawdzonych towarzystw ubezpieczeniowych, takich jak m.in. Benefia, uniqa24.pl czy Link4. Szeroki wybór propozycji pozwoli Ci dopasować jedną z nich do Twoich potrzeb.

4. Zakup ubrań, obuwia i kosmetyków

Zakupów ubrań, obuwia i kosmetyków często dokonuje się pod wpływem impulsu — po zobaczeniu reklamy, poleceniu na stronie internetowej czy zetknięciu się z próbkami. Czy to się opłaca? Bardzo często takie rzeczy są po prostu niepotrzebne, dlatego inwestycja w nie to zbędny wydatek. Zamiast go ponosić, lepiej zastanowić się nad tym, czy potrzebujesz danego produktu. Jeśli po upływie kilku dni zapomnisz o chęci wydania pieniędzy, to najpewniej zakup był jedynie „kaprysem”.

5. Zabiegi beauty

Doczepianie rzęs, zrobienie paznokci żelowych czy laminacja brwi to zabiegi, które mogą kosztować od kilkudziesięciu do nawet ponad tysiąca złotych miesięcznie. Zastanów się, czy faktycznie chcesz w nie inwestować. Postaraj się poszukać alternatyw: możesz pójść na kurs i zacząć uczyć się robić paznokcie samodzielnie lub zacząć używać odżywki do rzęs, aby zapuścić te naturalne i sporo przy tym zaoszczędzić.

Sposobów na oszczędzanie jest wiele. Mogą one dotyczyć różnych obszarów życia: rachunków, zakupów, utrzymania samochodu czy zabiegów beauty. Warto wdrożyć jak najwięcej z nich, aby zadbać o swoje finanse i zaoszczędzić nawet kilka tysięcy rocznie

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze