1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda
  4. >
  5. Włosy też się starzeją – jak spowolnić ten proces?

Włosy też się starzeją – jak spowolnić ten proces?

Włosy są ważnym aspektem kobiecości większości pań – w każdym wieku. (Fot. iStock)
Włosy są ważnym aspektem kobiecości większości pań – w każdym wieku. (Fot. iStock)
Gdy jesteśmy starsze, trudniej je zapuścić – stają się cieńsze i bardziej kruche. Jednak, jak mówi trycholog Agnieszka Trepka, można spowolnić ten proces.

Włosy się starzeją?
Starzeją się tak samo jak cały organizm człowieka. Środowisko, w którym żyjemy (smog, jakość wody), i strefa klimatyczna nie są obojętne. Każda rasa ma zdefiniowany rodzaj włosów oraz ich strukturę. Średnia długość życia włosów to od sześciu do ośmiu lat. Po tym czasie włos wypada, a na jego miejsce wyrasta nowy. Dziennie tracimy średnio około stu włosów – jest to naturalne i nie powinno niepokoić. Jeśli ten cykl nie został zaburzony, na ogół nawet go nie zauważamy. Za wyjściowy wiek starzenia się uznaje się 25 lat, wtedy też możemy zauważyć pierwsze objawy starzenia się włosów.

Jakie są to objawy?
Zwykle pierwsze, co widzimy, to siwienie. Wynika ono zarówno z braku melaniny, który postępuje wraz w wiekiem, jak i genetyki. Starzenie się włosów jest mocno powiązane z naszym organizmem: jego naturalnym funkcjonowaniem, układem hormonalnym, poziomem nawilżenia skóry, pracą gruczołów łojowych, stanem witamin i minerałów w naszym organizmie, rodzajem pielęgnacji oraz wykonywanych zabiegów fryzjerskich. Im jesteśmy starsi, tym bardziej liczba włosów na głowie maleje. Stają się one kruche, łamliwe, tracą swoją elastyczność i grubość.

Dlaczego ten proces u jednych jest bardziej widoczny, a u innych mniej?
Osoby, które dbają o dietę, prowadzą zdrowy tryb życia i stosują odpowiednią pielęgnację domową, mogą nawet nie zauważyć zmian w jakości włosów. Ponadto zabiegi fryzjerskie wykonane w odpowiedni i delikatny sposób także niwelują oznaki starzenia.

Które zabiegi są w stanie realnie powstrzymać ten proces?
Do podstawowych i codziennych zabiegów spowalniających proces starzenia się włosów należy pielęgnacja domowa. Peeling, szampon, odżywka i maska powinny dostarczać włosom substancji odżywczych, witamin i minerałów. Dlatego warto sięgać po profesjonalne produkty sprawdzonej jakości. Druga sprawa to zabiegi gabinetowe. Odpowiednio dobrane koktajle peptydowe czy witaminowe podawane w mezoterapii, mezoterapia igłowa oraz mikroigłowa, infuzja tlenowa, zabiegi przy użyciu laserów świetlnych, karboksyterapia, stymulacje prądami, które pobudzają krążenie, masaże i wszystkie zabiegi stymulujące skórę sprawiają, że fazy wzrostu włosa dłużej zachowują swoją młodzieńczą regularność.

Czy farmakologia działa w przypadku włosów?
Suplementy z witaminami i minerałami jak najbardziej. Bardzo często mówi się o niedoborach witaminowych w organizmie. Najlepiej jednak przeprowadzić kurację pod kontrolą specjalisty lub lekarza. Niedobór jest zły, ale nadmiar pewnych witamin może być jeszcze gorszy. Raz do roku każdy powinien zbadać krew, oznaczyć poziom witamin i minerałów. To one najszybciej są wypłukiwane z organizmu i, niestety, tracą na tym nasza skóra i włosy.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze