fbpx

Pielęgnacja skóry szczególnie problemowej

Pielęgnacja skóry szczególnie problemowej
shutterstock

Nie zawsze możemy cieszyć się gładką skórą, bez żadnych niedoskonałości i problemów. Nie zawsze też największym zmartwieniem jest trądzik czy rozszerzone naczynka. Zdarzają się szczególne przypadki, kiedy skóra wymaga wyjątkowo troskliwej i uważnej pielęgnacji. Przyjrzyjmy się trzem wybranym.

Łuszczyca

Łuszczyca należy do jednych z najczęściej występujących schorzeń dermatologicznych. Dotyka ona bowiem ok. 3-5% populacji europejskiej. Występuje w każdym wieku, u obu płci, a rozwój zmian chorobowych zależy od wielu czynników: genetycznych, immunologicznych i środowiskowych. Charakteryzuje się występowaniem rumieniowo-złuszczających grudek ustępujących bez pozostawienia śladu w okresach remisji. Dodatkowym objawem jej towarzyszącym jest często zgłaszany przez pacjentów uporczywy świąd. Nieestetyczny wygląd i drażliwość powodują u pacjentów duży dyskomfort nie tylko fizyczny, ale także psychiczny. Dlatego tak ważna jest właściwa pielęgnacja, która może zapobiec lub zmniejszyć nawroty choroby. Stosowane kosmetyki powinny przede wszystkim być delikatne i działać łagodząco. Niezbędne są również właściwości gojące oraz przeciwgrzybiczne i przeciwalergiczne preparatów, a substancją szczególnie wskazaną jest ichtiol, który ma działanie bakteriostatyczne i przeciwzapalne oraz przeciwświądowe. Warto sięgnąć po produkty przeznaczone specjalnie do pielęgnacji skóry z łuszczycą dostępne w aptekach.

Pielęgnacja skóry po leczeniu onkologicznym

Chemioterapia i radioterapia mają wpływ nie tylko na układ odpornościowy i osłabienie, ale także na kondycję skóry chorego. Suchość i szorstkość, pęcherze i podrażnienia, reakcje popromienne zbliżone do silnego poparzenia słonecznego – to zaledwie kilka z objawów. Tymczasem osłabione komórki skóry mogą mieć trudność we właściwej regeneracji tuż po zakończeniu leczenia.

„Kwas foliowy od dawna znany jest w medycynie, powszechnie zalecany jest kobietom w ciąży. Badania potwierdziły, że jego rola w regeneracji skóry po naświetlaniach jest nieoceniona, ponieważ komórki potrafią szybciej naprawiać uszkodzenia wywołane napromieniowaniem.”- mówi dr Monika Pasikowska z Centrum Naukowo-Badawczego Dr Irena Eris. Dlatego warto zwrócić uwagę na ten składnik, dzięki któremu właściwa pielęgnacja skóry po radioterapii np. preparatami Pharmaceris , zwiększy szansę na szybszą regenerację uszkodzonej skóry.

Egzema

Uciążliwe wypryski i pękające pęcherzyki w przypadku egzemy powstają na skutek alergii na różnego rodzaje substancje: pokarmy, detergenty, kosmetyki, metale, tkaniny itd. Przyczyny mogą być wewnętrzne (wynikające np. z alergii pokarmowej) lub zewnętrzne, wynikające z kontaktu ze szkodliwymi czynnikami. W przypadku tych ostatnich niezwykle ważna jest właściwa pielęgnacja, skierowana głównie na wyeliminowanie kosmetyków zawierających drażniące składniki. W łagodzeniu objawów pomocne będą leki antyhistaminowe i przeciwzapalne, maści z hydrokortyzonem, okłady z nagietka, fiołka trójbarwnego oraz rumianku (wskazane będą także jako składnik stosowanych kosmetyków), a także kosmetyki hipoalergiczne. Warto również zwrócić uwagę na odzież (najlepsze będą naturalne i miękkie tkaniny) oraz środki piorące.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze