1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda
  4. >
  5. Angora – właściwości materiału i zastosowanie w modzie

Angora – właściwości materiału i zastosowanie w modzie

(Fot. Michael Jaeger/Imagebroker RM/BEW Photo)
(Fot. Michael Jaeger/Imagebroker RM/BEW Photo)
Jedwabiście miękka, ciepła i oddychająca – taka jest angora. Materiał, z którego najczęściej szyje się otulające ciało swetry, doceniamy zwłaszcza jesienią i zimą. Ubrania z angory znajdują się na szczycie najczęściej wybieranych spośród wielu rodzajów wełny. Sprawdźcie, czym jest angora, jakie cechy posiada oraz w jaki łatwy sposób można ją wystylizować.

Angora – co to za materiał?

Z czego właściwie powstaje wełna angora? To naturalny materiał pozyskiwany z wełny królików angorskich – zwierząt o unikalnej okrywie włosowej, które wyhodowano po raz pierwszy w Anglii. Jednak sama nazwa wzięła się od miasta Angora (teraz Ankara) – stolicy Turcji. Żyjące na tamtejszych terenach króliki w odpowiedzi na panujące warunki atmosferyczne wytworzyły niezwykle miękkie i ciepłe włosie. Co ciekawe, wnętrze włosa królików angorskich jest puste, przez co lepiej trzyma ciepło.

Oryginalne futro angorskie ma określoną barwę: od czystej bieli przez kolor kremowy aż po jasny brąz, jednak można je farbować. Spośród pięciu ras królików angorskich – francuskiej, angielskiej, satynowej, niemieckiej i olbrzymiej – dwie ostatnie słyną z wytwarzania ogromnej ilości wełny. Niektóre rasy same linieją, a futro jest zbierane i przekazywane do przędzalni. Z kolei pozostałe osobniki są strzyżone przez hodowców, kiedy króliki ukończą czwarty–piąty miesiąc życia.

Angora a inne gatunki wełny

Angora bywa mylona z wełną z włosia kóz angorskich, czyli moherem, ze względu na podobnie jedwabistą powierzchnię, miękkość wyczuwalną pod palcami i atrakcyjny połysk. Podobne właściwości ma także inny materiał – kaszmir, który warto mieć w jesiennej garderobie (pozyskiwany z włosia kóz kaszmirskich). W szafach wielu z was pewnie znajdują się też ubrania z wełny merino (z futra owiec merynosów), której włókna charakteryzują się wyjątkową sprężystością i które często wykorzystuje się do produkcji bielizny termoaktywnej.

Angora – materiał o licznych zaletach

Swoją popularność ubrania z angory zawdzięczają nietypowym właściwościom włókna.

  • Sierść królików angorskich wyróżnia się intrygującą fakturą i jest jedwabiście miękka, a przez to bardzo przyjemna w dotyku.
  • Posiada też właściwości termoregulacyjne – w zimne dni ogrzewa, a w cieplejsze odprowadza wilgoć (wysoka higroskopijność), która zwykle skutkuje niemiłym wrażeniem lepkiego ciała.
  • Odzież z angory jest przy tym niezwykle lekka za sprawą niewielkiej grubości dzianiny (12–16 mikronów).
  • Czy angora gryzie? Nie! W przeciwieństwie do szorstkiej i często alergizującej wełny owczej angora jest wysoce przyjazna dla skóry.
  • Dodatkowo angorska przędza wolniej nasiąka wodą i trudniej się brudzi – w porównaniu do innych, niewełnianych materiałów.

Kontrowersje związane z pozyskiwaniem angory

W 2014 roku światło dzienne ujrzały nieetyczne praktyki niektórych firm w pozyskiwaniu angory. Na szczęście coraz większa liczba producentów przeprowadza cały proces bez uszczerbku na zdrowiu królików, stosując tępo zakończone nożyczki oraz nie ścinając włosia tuż przy skórze. Na korzyść zrównoważonego pozyskiwania angory przemawia też fakt, że rzadko spotyka się swetry czy czapki ze stuprocentowego króliczego włókna. Angora przeważnie występuje w roli domieszki.

Angora – materiał „pod specjalnym nadzorem”. Jak o niego dbać?

  • Futro angorskie, a dokładniej pozyskiwana z niego dzianina, jest podatne na mechacenie się. Dlatego warto co jakiś czas pozbyć się nieestetycznych kulek z jej powierzchni, używając bardzo delikatnie golarki do swetrów lub specjalnego grzebienia.
  • Swetry z angory mogą także rozciągać się pod własnym ciężarem, więc przechowujcie je na półkach na płasko (zamiast pionowo na wieszakach).
  • Ta sama zasada obowiązuje w przypadku suszenia angorskiej odzieży – suszymy na płasko po odsączeniu nadmiaru wody ręcznikiem.
  • Chrońcie angorę również przed molami, które lubią wełnę. Polecamy umieścić w szafie kilka woreczków z lawendą lub miętą.
  • Angora nie powinna mieć też kontaktu z żelazkiem, natomiast nie zniszczy się po zabiegach z użyciem parownicy. W efekcie dalej będziecie mogły cieszyć się miękkimi, lśniącymi ubraniami bez żadnych uszkodzeń.
  • A co z praniem odzieży z angory? Warto oddawać rzeczy do pralni chemicznej, prać ręcznie lub w pralce w niskiej temperaturze (maksymalnie 30 stopni Celsjusza) i na minimalnych obrotach. Nie zapomnijcie wywrócić odzieży na lewą stronę.

Angora – wełna z wybiegów. Jak nosić ubrania z wełny angorskiej?

Angora zdecydowanie należy do dzianin luksusowych, co rzutuje na cenę ubrań, które w składzie zawierają włosie królików angorskich. Jednak nawet niewielka domieszka angory sprawia, że swetry, różne modele kardiganów, płaszcze, szale oraz czapki nabierają miękkości, co ma duże znaczenie w przypadku jesienno–zimowych stylizacji. Ubrania z angory pozostają puszyste nawet pomimo swojej niewielkiej grubości, co docenią osoby, które nie lubią nosić wielu ciężkich warstw.

Za wprowadzeniem angory do garderoby przemawia też szlachetny połysk tkaniny, który uatrakcyjni nawet stonowany zestaw ubrań. Odzież z tego rodzaju wełny oryginalnie utrzymana jest w spokojnych kolorach (biel, brąz, beż), które współgrają z jesienną aurą. Jeśli jednak tkanina zostanie pofarbowana, ubrania wpiszą się w modny trend dopamine dressing. Zakładajcie je z dużą śmiałością!

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze