Ubrania vintage, celowe powtarzanie stylizacji, budżetowe elementy garderoby, na które stać każdą Brytyjkę, hołd oddawany księżnej Dianie. Dla Kate Middleton moda to tuba do mówienia, więc za pomocą stylu nieustannie wysyła sygnały i „mówi” o istotnych tematach. Co konkretnie komunikuje swoimi modowymi wyborami? I jak udało jej się „dzięki dżinsom i marynarce” zyskać sympatię kobiet na całym świecie?
Pochodząca z Reading Kate Middleton dała się poznać światu na początku lat 2000., kiedy podczas studiów na Uniwersytecie St. Andrews spotkała księcia Williama. Najpierw narodziła się między nimi przyjaźń, a następnie wielka miłość. Para od 2003 roku jest nierozłączna, co nie umknęło uwadze mediów, które regularnie – od równo dwóch dekad – publikują w prasie zdjęcia Brytyjki. Middleton jako dwudziestoletnia studentka śmiało eksperymentowała z ubiorem. Wciąż pamiętamy jej sztruksowe marynarki, koszulki na ramiączkach i cekinowe topy, obcisłe dżinsy czy krótkie wzorzyste sukienki zestawione z długimi kozakami. Archiwalne zdjęcia z tamtych czasów przypominają, że księżna Kate od zawsze kochała modę, a ubrania sprawiały jej ogromną radość.
Księżna Kate jako dwudziestoletnia studentka śmiało eksperymentowała z ubiorem. jako dwudziestoletnia studentka śmiało eksperymentowała z ubiorem. (Fot. Antony Jones/Getty Images)
Kate Middleton w czasach młodości (Fot. Anwar Hussein/Getty Images)
Dziś jej styl kojarzy się jednak bardziej z elegancją niż zabawą, ale nie ma co się dziwić: jest dojrzałą kobietą, matką, przyszłą królową i osobą publiczną. Kate Middleton obejmuje też etykieta, do której zasad musi się stosować zarówno na co dzień, jak i w przypadku oficjalnych wystąpień. Na brytyjskim dworze królewskim obowiązuje dresscode, wywodzący się z tradycyjny znanej od dziesięcioleci. Zgodnie z nim nie można malować paznokci na jaskrawe kolory oraz wybierać czerni w ubiorze, gdy nie ma żałoby. Zaleca się zakładanie rajstop do sukienek i spódnic (gołe nogi nie są mile widziane), nakryć głowy nie wypada nosić w pomieszczeniach po godzinie 18:00, a tiary przeznaczone są tylko zamężnym kobietom. Tradycyjnie, podczas ważnych wydarzeń, obowiązują kapelusze. Ważne są także kopertówki, które mają konkretną funkcję – pozwalają dawać dyskretne sygnały, na przykład o chęci zakończenia rozmowy. Co więcej, suknia ślubna królewskiej panny młodej nie może odsłaniać ramion, ma mieć długie rękawy oraz biały lub kremowy kolor i musi zostać zatwierdzona przez królową. Lista nakazów i zakazów w temacie mody na dworze jest długa i bardzo konkretna.
Dziś styl Kate Middleton kojarzy się jednak bardziej z elegancją niż zabawą, ale nie ma co się dziwić: jest dojrzałą kobietą, matką, przyszłą królową i osobą publiczną. (Fot. Karwai Tang/Getty Images)
Mimo to Kate Middleton uznawana jest za ikonę stylu, a jej wybory modowe trafiają na pierwsze strony gazet i do sekcji newsowej najbardziej znanych serwisów internetowych. Nic dziwnego: zawsze wygląda perfekcyjnie i niebanalnie. Ubrania, które wybiera, pokochały kobiety na całym świecie, dla których Middleton jest autentycznym wzorem do naśladowania. Chodzi jednak nie tylko o jej elegancję i miłość do klasyki. Księżna potrafi pogodzić przestrzeganie zasad z wdrażaniem własnych pomysłów w stylizacjach. Marki, kolory, kroje, detale, dodatki i materiały, które wybiera, służą jej do przekazywania istotnych komentarzy i mówienia o ważnych tematach. Jedną marynarką potrafi zyskać sympatię ludu, za pomocą biżuterii oddać hołd czy garniturem zachęcić do ekologicznego podejścia, a torebką umocnić swoją pozycję.
Jakie sygnały wysyła światu swoim stylem? Oto kilka tematów, które bezgłośnie porusza od kilku lat księżna Kate.
Diana Spencer nie bez przyczyny nazywana była „Królową Ludzkich Serc” – swoim charakterem, bezpośredniością, otwartością i działaniami zaskarbiła sobie sympatię nie tylko Brytyjczyków, ale ludzi na całym świecie. Ceni ją również księżna Kate (i to nie tylko ze względu na własnego męża, którego matką była Lady Di). Przyszła królowa wielokrotnie nawiązywała swoimi modowymi wyborami do kreacji księżnej Diany, by oddać hołd ikonie. Podczas podróży na Daleki Wschód w 2012 i 2019 roku Kate zdecydowała się na zestawy ubrań, które łudząco przypominały podróżnicze zestawy Diany. Wśród nich znalazła się chociażby jasnobłękitna sukienka z guzikami powlekanymi materiałem. Członkini rodziny królewskiej często nosi też kreacje w groszki, które wzorem i swoim krojem z przełomu lat 80. i 90. czy nawet wykończeniem kołnierzyków odnoszą się do matki księcia Williama.
Przyszła królowa wielokrotnie nawiązywała swoimi modowymi wyborami do kreacji księżnej Diany, by oddać hołd ikonie. (Fot. Karwai Tang/Getty Images)
Niektóre z wyborów modowych są subtelną inspiracją, jak tiulowa maxi Alexander McQueen z BAFTA 2019, która przypominała wybór Lady Di z Rio de Janeiro z początku lat 90., inne – to dosłowne pamiątki po zmarłej teściowej. Kate Middleton ma w swojej kolekcji biżuterię, która niegdyś należała do słynnej księżnej. Pierwszym elementem, który do niej trafił, jest pierścionek zaręczynowy z 12-karatowego szafiru imponujących rozmiarów i przylegających do niego diamentów oraz 18-karatowego białego złota. Kate otrzymała go w 2010 roku, gdy oświadczył jej się książę William. W szkatułce Middleton nie zabrakło legendarnych już kolczyków z perłą i motywem konika morskiego, a także tych z podwójnym szafirem, krótkiego naszyjnika z czterech rzędów pereł i diamentowym wisiorem oraz ponad stuletniej tiary Lover's Knot, którą – chociaż należała do Elżbiety II – szczególnie uwielbiała księżna Diana.
Kate zupełnie świadomie nawiązuje do księżnej Diany podczas szczególnie ważnych okazji. Pozwala to budzić pozytywne skojarzenia i złagodzić atmosferę, a poza tym jest stylizacyjnym pewnikiem. Middleton zdaje się mieć podobne usposobienie do Lady Di i spotyka się z dużą sympatią społeczną, więc takie kreacje bardzo do niej pasują. Niektórzy badacze rodziny królewskiej twierdzą przy tym, że jej liczne hołdy były sugestią kierowaną od samej królowej.
Brytyjka po ślubie z księciem Williamem jeszcze bardziej musiała przestrzegać królewskiego dress code’u. Ale czy trzeba wybierać tylko najdroższe na świecie marki, żeby nosić się po królewsku? Kate Middleton od kilku lat regularnie udowadnia, że nie. Przynajmniej kilka razy w sezonie zauważamy ją w projektach popularnych sieciówek. Gdy chodzi o mniej oficjalne okazje, takie jak odwiedziny Sayers Croft Forest School and Wildlife Garden w Paddington, księżna chętnie wybiera dżinsy z Zary czy marynarkę z tej samej sieciówki (tu akurat do centrum Brent w Little Village). Ma w swojej szafie też dzianinową sukienkę z Mango, w której złożyła wizytę w Colham Manor Children's Centre pod koniec 2022 roku i kilka innych ubrań od tańszych marek.
Księżna Kate ma w swojej szafie też dzianinową sukienkę z Mango, w której złożyła wizytę w Colham Manor Children's Centre pod koniec 2022 roku. (Fot. WPA Pool/Getty Images)
Księżna śmiało lansuje zasadę miksowania różnych budżetowo elementów garderoby, by pokazać, że wciąż jest „zwykłą dziewczyną” i chce być blisko ludzi. W końcu statystyczna Brytyjka też kupuje ubrania z sieciówki i może – dosłownie – nosić się jak księżna. To świetne wizerunkowe działanie, które stosują często politycy.
Członkini rodziny królewskiej bliska jest też idea „outfit repeat”. Kate Middleton często pokazuje się publicznie w tych samych ubraniach, a niektórymi wymienia się nawet z własną mamą. Tak było w przypadku słynnych wyścigów konnych Royal Ascot, na które Caroline Middleton założyła sukienkę przyszłej królowej Anglii, którą ta nosiła rok wcześniej. Media śmiało nazywają księżną Kate "królową recyklingu" i zauważają, że co roku powtarza ona celowo około 50 stylizacji.
Brytyjka kocha też vintage. Podczas 10. rocznicy organizacji charytatywnej Coach Core zachwycała swoją tweedową marynarką Chanel z lat 90. Dwa lata temu na Karaibach miała na sobie czerwony żakiet, który zaprojektował sam Yves Saint Laurent, a w 2020 roku w Irlandii – nakrapianą suknię vintage Oscara de la Renty. Jest fanką torebek Josef z lat 30. i Wayne Taylor z lat 60. Chętnie nosi też ubrania bez znanych metek. W jej garderobie można znaleźć chociażby piękną sukienkę z lat 50., która pochodzi ze sklepu Willow Hilson Vintage.
Brytyjka kocha też vintage. Podczas 10. rocznicy organizacji charytatywnej Coach Core zachwycała swoją tweedową marynarką Chanel z lat 90. (Fot. Neil Mockford/Getty Images)
Tym samym Kate Middleton zwraca uwagę na ekologię i problem nadprodukcji ubrań. Daje dobry przykład nie tylko Brytyjczykom, ale też… innym osobom publicznym. Skoro sama przyszła królowa może nosić wciąż te same ubrania, wymieniać się nimi i wybierać vintage, to czemu Hollywood nie jest w stanie? Za takie właśnie odważne modowe komunikaty księżną Kate pokochały tłumy.