1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda
  4. >
  5. Impreza w stylu PRL – jak się ubrać? Stylizacje dla wielbicieli ortalionu i jaskrawych kolorów

Impreza w stylu PRL – jak się ubrać? Stylizacje dla wielbicieli ortalionu i jaskrawych kolorów

(Fot. Getty Images)
(Fot. Getty Images)
Jeśli chodzi o trendy w organizowaniu przyjęć, jednym z największych trendów ostatnich lat jest impreza w stylu PRL-u. Jak ubrać się na takie spotkanie? Wybór stylizacji jest niezwykle szeroki – w końcu epoka ta składała się z kilku dekad, a styl każdej z nich nieco różnił się od poprzednich. Do ciebie należy więc decyzja, czy postawić na krótką sukienkę o fasonie trapezu, dzwony w psychodeliczny wzór lub też marynarkę z watowanymi ramionami! Do pomysłów na stylizacje dołączyliśmy także inspiracje związane z fryzurami i makijażem.

Moda w czasach PRL-u – jaka była naprawdę?

Gdy myślimy o modzie w PRL-u, do głowy najczęściej przychodzą nam lata 80. z szalonym makijażem, przeskalowanymi ramionami i wszechobecnym blichtrem. Jest jednak to wyobrażenie, które wynieśliśmy z amerykańskich filmów – druga połowa poprzedniego wieku wyglądała w Polsce zupełnie inaczej, a główna w tym zasługa momentu gospodarczego i historycznego, w którym wówczas znalazł się nasz kraj. Jeżeli więc planujesz stylizację na imprezę w stylu PRL-u i chcesz zachować w niej pełen realizm, przypomnij sobie kilka modowych zasad, którymi rządziły się tamte czasy!

Najważniejsze zasady stylu PRL-u

Okres PRL trwał od 1952 roku aż do 1989 – to aż 4 różnorodne dekady! Przez tyle lat obowiązujące trendy zmieniały się jak w kalejdoskopie. Nie sposób też nie wspomnieć o niezwykłej kreatywności Polek i Polaków, którzy potrafili ubierać się modnie pomimo pustych półek w sklepach i swego rodzaju izolacji od zachodniej części Europy. Czym jeszcze charakteryzował się styl PRL? Oto kilka zjawisk, które mogą cię zainspirować w wyborze stylizacji na imprezę:

  • coś z niczego – w obliczu pomysłowości i niezwykłych zdolności krawieckich naszych mam i babć DIY nabrało zupełnie nowego znaczenia;
  • przodownicy pracy – im dalej od naszych czasów, tym bardziej liczył się funkcjonalny, a nie estetyczny aspekt ubrań, wiele zawodów zyskało zaś swoje mundurki robocze;
  • cała jaskrawość – szarą, smutną rzeczywistość rozświetlały szalone wzory zwodzące wzrok oraz żywe odcienie (szczególnie na powiekach);
  • nadchodzą czasy sztucznych materiałów – pod koniec PRL-u coraz częściej noszono ubrania stworzone z tańszych niż naturalne włókien syntetycznych, a wielką popularnością cieszyły się ortalionowe dresy i kurtki.

Wielki wpływ na modę miały wówczas także subkultury – głównie hippisowska i punkowa. To zbuntowani przeciwko systemowi wiodą tu prym!

Moda PRL-u – akcesoria, fryzury i makijaż w stylu minionych dekad

Do najmodniejszych akcesoriów w PRL-u należały wąskie krawaty „śledziki”, kolorowe apaszki, przeskalowana biżuteria (szczególnie z pereł i kamieni naturalnych), małe torebki na krótkiej rączce, obszerne okulary przeciwsłoneczne zwane muchami oraz opaski do włosów związane z wchodzącą do głównego nurtu odzieżą sportową. Wśród obuwia królują kozaki i relaksy, a także czółenka na niskim obcasie.

Jeśli chodzi o fryzury, z początku były one dość proste i skromne – potem wspomagano się nowymi kosmetykami i małymi sprzętami AGD, które kręciły, tapirowały i karbowały włosy. Przed ich pojawieniem się kobiety używały tradycyjnych papilotów. W kwestii urody zaś liczyło się głównie podkreślenie oczu i dopiero w makijażu lat 80. można było zaobserwować na ustach Polek nowe, jaskrawe odcienie. Wielkim powodzeniem cieszyły się kosmetyki, którymi można było uwydatnić kontur powiek. Obecna później moda na muzykę disco sprawiła, że nieodzowny stał się metaliczny cień i muśnięcie policzków różem z rozświetlającymi drobinkami.

4 wystrzałowe damskie stylizacje w stylu PRL-u

Czas zebrać całą wiedzę na temat mody i urody z czasów PRL-u! Aby pomóc ci w wyborze odpowiedniego stroju, przygotowałyśmy 4 stylizacje nawiązujące do konkretnych dekad PRL:

  • lata 50. – rozkloszowana sukienka w grochy, zapinane nad piętą czółenka z okrągłym noskiem, pudełkowy żakiecik w pastelowym odcieniu, włosy upięte w obszerny kok, perłowe klipsy, klasyczny makijaż z podkreślonym okiem i czerwoną szminką;
  • lata 60. – sukienka w kształcie litery A ozdobiona wzorem op-art, do tego dopasowane kolorystycznie rajstopy, białe kozaczki na słupku oraz wiszące kolczyki o geometrycznym kształcie, peruka o kształcie krótkiego boba, a także makijaż składający się z grubej kreski namalowanej eyelinerem i jasnej pomadki;
  • lata 70. – bluzka z rozkloszowanymi rękawami, szerokie spodnie z wysokim stanem, buty na wysokiej koturnie, duże korale oraz wiele plastikowych bransoletek, a do tego wyrazisty makijaż, czyli powieki podkreślone kolorowym cieniem oraz mocno podkreślone różem policzki – całość zwieńczona podkręconymi falami w stylu Farrah Fawcett;
  • lata 80. – żakiet z poduszkami na ramionach, sięgająca za biodra, elastyczna bluzka z nietoperzowym rękawem, spodnie „marchewki”, szeroki pas z nonszalancko opadającą końcówką, połyskujące buty z obcasem zwanym kaczuszką, powieki obwiedzione czarną kredką, pomadka w odcieniu fuksji, do tego upięte z tyłu włosy z natapirowaną i pokarbowaną grzywką.

Czy któraś z tych stylizacji najbardziej przypadła ci do gustu? Możesz kierować się tu ulubionym stylem, dekadą PRL-u, ale też ubraniami, które masz już w szafie lub które najłatwiej będzie ci zdobyć w lokalnym lumpeksie.

Impreza w stylu PRL-u – jak się ubrać? Podsumowanie

Mamy nadzieję, że wiesz już, jak ubrać się w tę modową podróż do przeszłości! Ubrań do swej niepowtarzalnej stylizacji szukaj w sklepach z odzieżą używaną lub na organizowanych w twoim mieście mody vintage. Zawsze możesz też zakopać się w szafie mamy lub babci – może przy okazji usłyszysz ich historie związane z wybranymi przez ciebie ubraniami!

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze