1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie
  4. >
  5. Ferie w domu. Jak kreatywnie zorganizować czas dziecku?

Ferie w domu. Jak kreatywnie zorganizować czas dziecku?

123rf.com
123rf.com
 Ferie bez kolonii, nart i śniegu? Dla dziecka może to zabrzmieć jak kara, a dla rodzica oznacza   konieczność wymyślania mu ciekawych zajęć. Zimowisko w górach to jednak nie jedyny sposób na   spędzenie zimowej przerwy od szkoły, zwłaszcza, że nie każdy rodzic może sobie pozwolić na taki   wydatek. Jak sprawić, żeby ferie w domu były dla dziecka atrakcyjne i nie stały się czasem   bezużytecznie spędzonym przed telewizorem?  

Przerwa od klasówek, codziennego wstawania i odrabiania lekcji, to powody, dla których dzieci   czekają z utęsknieniem na ferie zimowe. Gdy fundusze rodziców nie pozwalają na uatrakcyjnienie   ferii wyjazdem w góry, nie należy załamywać rąk. Można pomyśleć o innych, urozmaiconych aktywnościach, dzięki którym dziecko będzie miało o czym po powrocie do szkoły. Poniżej prezentujemy parę pomysłów na rodzinne i wartościowe aktywności z dzieckiem, które potwierdzają, że domowe ferie nie muszą być nudne!

Aktywny wypoczynek w mieście  
Gdy pogoda nie sprzyja uprawianiu sportów zimowych, warto poszukać alternatywy, która również pozwoli aktywnie spędzić czas. Może nią być wyprawa na kryty basen, ściankę wspinaczkową albo do parku trampolin. Podczas ferii zimowych niektóre obiekty sportowe oferują specjalne pakiety zajęć   koordynowanych przez doświadczonych instruktorów. Warto sprawdzić w okolicznych szkołach,   domach kultury i obiektach sportowych, czy organizują tego typu zajęcia. Taka aktywna forma   spędzania wolnego czasu, pomaga zaszczepić w dziecku pasję do sportu, a rodzicom poprawić   kondycję i dać kopa pozytywnej energii.

Nauka nowych umiejętności … z internetu
Kiedy pomysłów na zabawę brak, z pomocą przychodzi Internet. Wbrew przekonaniom większości   rodziców to nie tylko źródło bezużytecznych dla dzieci treści, ale także kopalnia filmików i tutoriali,   uczących dzieci samodzielności albo rozwijających gier i portali edukacyjnych. Wspólnie wykonany   karmnik dla ptaków, własnoręcznie uszyta sukienka dla lalki albo pieczenie babeczek –   takie czynności to prawdziwa frajda zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Takich inspiracji dostarcza   serwis Disney.pl, na którym oprócz kultowych bajek, znajdują się kolorowanki do pobrania i filmiki z poradami DIY. Wśród bezpiecznych stron, które gwarantują wartościową rozrywkę jest także   Squla.pl – zgodna z programem nauczania platforma edukacyjna, na której dziecko może zmierzyć się   z rodzicem w grach, quizach i turniejach. Wspólne uczenie się nowych czynności i granie   w rozwijające gry, skraca dystans między dzieckiem, a rodzicem i powoduje, że wreszcie mogą zagrać   „w tej samej drużynie”.

Zabawa karnawałowa dla dzieci
Nieprzypadkowo ferie zimowe wypadają w okresie karnawału, który nie oznacza przecież  imprez tylko dla dorosłych. Dzieci również potrzebują czasu spędzonego z rówieśnikami, a świetną okazją do tego jest zorganizowanie domowego balu karnawałowego dla przebierańców. Przygotowania do niego to   świetna okazja, żeby zająć dziecku czas podczas ferii. Przygotowanie listy gości i menu, własnoręcznie wykonanie zaproszeń, strojów, wymyślanie konkursów dla gości – to czynności, dzięki którym dziecko  będzie miało zajęcie na kilka dni, a udana impreza stanie się powodem do niezapomnianych wspomnień z zimowej przerwy.  Oprócz wymyślania kolejnych atrakcyjnych czynności, warto po prostu porozmawiać z dzieckiem o tym, co chciałoby wspólnie robić. Dzieci mają bardzo rozwiniętą  wyobraźnię i swoimi pomysłami nierzadko zaskakują rodziców

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze