fbpx

Jak przygotować się do ciąży

Jak przygotować się do ciąży
123rf.com

Już wszystko wiesz: że kwas foliowy się łyka i trzeba się zdrowo odżywiać. Z partnerem wymyślacie śmieszne imiona dla waszego niepoczętego jeszcze potomka. A tymczasem? Czy jesteś gotowa na przyjęcie nowej dożywotniej roli?
Chętnie rozmawiamy o byciu mamą, snujemy wizje siebie w ciąży, siebie z dzieckiem w dizajnerskiej spacerówce, siebie na egzotycznych wakacjach z dzieckiem w modnej chuście. A co dalej? Czy myślisz o tym, co będzie za 5, 10, 15 lat? Wciąż będziesz matką, a twoje dziecko będzie mniej lub bardziej fajne. Czy nadal tego chcesz? Oto kilka pytań, które warto sobie postawić, zanim przejdziemy do radosnej prokreacji:

  • czy twoja gotowość na posiadanie dziecka wynika z własnej wewnętrznej potrzeby, czy może chcesz sprostać oczekiwaniom partnera, rodziny, społeczeństwa, które ci powtarza: „Najwyższy czas!”?
  • czy wyobrażasz sobie swoje życie po urodzeniu dziecka? Czy masz świadomość zmian, często nieodwracalnych, jakie w nim nastąpią? Czy zdajesz sobie sprawę, że teraz wszystkie decyzje życiowe będą obejmowały też twoje dziecko? Zaczynając od czasu wolnego, po życie zawodowe, plany wakacyjne na romantycznym weekendzie i gorących nocach z partnerem kończąc?
  • jedzenie kwasu foliowego i witamin to nie wszystko, żeby dobrze przygotować się na dziecko. Warto zmniejszyć ilość wypijanego alkoholu, odstawić papierosy, ograniczyć picie kawy, wzmocnić ciało, żeby dobrze zniosło ciążę i szybciej wróciło do formy po niej, dając ci siłę na przyjęcie dziecka. Czy jesteś na to gotowa? A także na to, że po porodzie, twoja dieta będzie dostosowana do potrzeb dziecka i dużo czasu upłynie zanim wrócisz do dawnych nawyków.
  • wreszcie, czy myślałaś, jak ułoży się twoje życie podczas ciąży i zaraz po niej pod kątem zawodowym? Czy planujesz wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim, czy zostać z dzieckiem? Czy masz komu oddać pod opiekę, jeśli zdecydujesz się na powrót do pracy?
  • na koniec: czy omówiłaś te wszystkie pytania ze swoim partnerem? Jaki jest jego stosunek do urlopu tacierzyńskiego, na ile aktywnie zamierza angażować się w opiekę nad dzieckiem? Czy będzie w stanie przejąć część domowych obowiązków, zwłaszcza wtedy gdy ty wrócisz do pracy? A wy oboje – czy jesteście w stanie przejść ze statusu związku DINK (double income no kids – z ang. podwójny dochód, żadnych dzieci) na DIWK (double income with kids – podwójny dochód, z dziećmi), na dobre?

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze