1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie

Przedszkolak i komputer

123rf.com
123rf.com
Czy pozwalać przedszkolakowi grać na komputerze? Czy może on już samodzielnie surfować po sieci? O czym powinien wiedzieć? Jak go chronić?

Jednym z zagrożeń wynikających z użytkowania komputera jest ujawnianie swoich danych osobowych. Dziecko w tym wieku chce głównie grać lub oglądać filmy czy zdjęcia. Nie podaje żadnych danych o sobie. Zagrożeniem jest natomiast narażenie go na kontakt z treściami dlań szokującymi.

Wiek przedszkolny to dobry czas na pokazanie dziecku, czym jest internet i jak duże korzyści wynikają z użytkowania go. Jeśli tego nie zrobimy, szybko wywołamy syndrom zakazanego owocu. Przedszkolaki rozmawiają o grach, Internecie, portalach i warto, żeby twoje dziecko „wiedziało, o co chodzi”.

Warto zdać sobie sprawę, że w tym okresie życia kontakt z komputerem jest jednym z elementów budowania wysokiej samooceny, a ambicja rodziców, żeby w żadnym razie nie wprowadzać komputera w życie dziecka, jest tylko dziecinnym zaprzeczaniem istniejącej rzeczywistości i pragnieniem, żeby nasze dziecko powtórzyło nasze życie i nasze doświadczenia.

Nie tylko nie należy odwodzić przedszkolaka od komputera, ale wręcz warto odczarować ten sprzęt i pokazać, że to zwykłe narzędzie i koniecznie należy się nauczyć nim posługiwać.

Nieczytające dzieci również świetnie radzą sobie z obsługą komputera. Internet oferuje wiele stron idealnie pasujących do rozwoju emocjonalnego i intelektualnego dzieci w wieku przedszkolnym.

Pamiętaj:

Komputer, który jest użytkowany przez przedszkolaka, bezwzględnie powinien być zaopatrzony w programy filtrujące strony. Dziecko w tym wieku nie powinno w żadnym razie być narażone na odbiór treści pornograficznych czy brutalnych (dotyczy to również świata zwierząt i treści takich jak polowanie, śmierć zwierząt).

Jak zapobiec przyszłemu uzależnieniu?

  • Przed komputerem spędzaj czas razem z dzieckiem
  • Rozmawiaj o grach, stronach
  • Zawsze nastawiaj timer i bezdyskusyjnie pilnuj z góry określonego czasu, który wolno spędzić przy komputerze

  • W czasie, gdy wprowadzasz komputer w życie dziecka, zadbaj, żeby równocześnie chodziło na ciekawe zajęcia, miało wielu kolegów, często wychodziło na dwór – słowem: żeby życie dziecka było wielowymiarowe
  • Nigdy nie włączaj mu komputera, żeby mieć chwilę dla siebie
  • Szukaj gier o charakterze edukacyjnym i umożliwiaj dziecku popisywanie się zdobytą wiedzą
  • Graj w gry planszowe tyle samo czasu, ile dziecko
  • Nigdy nie zamieniaj czytania książek na czas z komputerem

Praca domowa dla rodzica

Musisz ustalić i wybrać bezpieczne strony internetowe i samemu je wnikliwie przetestować. Szczególną uwagę należy zwrócić nie tyle na samą grę, bo to od razu zweryfikujesz, ale choćby na linki kierujące na inne strony.

Drugim obowiązkiem jest nauczenie dziecka, jak zamykać strony, jak wydostać się z niechcianego obszaru. To należy z dzieckiem wielokrotnie przećwiczyć.

Jeśli komputer ma tylko zająć dziecku czas i wykreować chwilę spokoju dla ciebie, szybko stanie się „zastępczym rodzicem”. Jest to niebezpieczny moment, który w przyszłości może zaowocować uzależnieniem. Tak się nie stanie, jeśli korzystanie z komputera będzie tylko jedną z wielu form spędzania czasu.

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze