1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Święta
  4. >
  5. Coraz bliżej Święta - Endo odkrywa bożonarodzeniowe tajemnice!

Coraz bliżej Święta - Endo odkrywa bożonarodzeniowe tajemnice!

Zobacz galerię 13 Zdjęć
Ho Ho Ho…już za chwilę Święty Mikołaj gromko zapuka do naszych drzwi, wskoczy przez zakurzony komin lub zaparkuje sanie na naszym podjeździe. Dzieci z radością go przywitają, poczęstują mlekiem i ciasteczkami, a za szczery uśmiech dostaną wymarzony prezent. Święta tuż, tuż…

 

Krótka historia Bożego Narodzenia

Boże Narodzenie obchodzone jest na świecie już od IV wieku. Od zawsze z tymi świętami wiązał się szereg przesądów, w które wierzono. Do wieczerzy wigilijnej według tradycji zasiadała parzysta liczba osób, a na stole musiało znaleźć się od 5 do 13 potraw. Wierzono, że kto kichnie w wigilię, ten przez cały rok będzie zdrowy. Ważne było, aby w tym dniu zjeść rzepę i orzechy lub czosnek, które chroniły przed bólem zębów przez cały rok, jabłka natomiast zapobiegały bólowi gardła. Nieodzownym składnikiem wielu potraw był mak, stanowiący symbol snu i łączności z innym światem. Gdy na niebie pojawiała się pierwsza gwiazda, wszyscy zasiadali do wieczerzy, która  rozpoczynała się wspólną modlitwą, opłatkiem i życzeniami. Wierzono również, że w noc wigilijną zwierzęta mówią ludzkim głosem. Z tym przesądem można spotkać się jeszcze i w dzisiejszych czasach.

Polskie tradycje świąteczne

Wigilia w Polsce jest dniem postnym. Do świątecznej kolacji zasiada się po dostrzeżeniu pierwszej gwiazdki na niebie, na wigilijnym stole ustawia się 12 potraw, a pod obrus zwyczajowo układa się sianko.  Każdego dania należy spróbować, co zapewni szczęście przez cały rok i zagwarantuje, że nie zabraknie któregoś podczas następnej wieczerzy wigilijnej. Do najpopularniejszych potraw świątecznych należą: barszcz z uszkami, biały żur lub zupa grzybowa, ryby, kapusta z grochem, pierogi z kapustą, paszteciki z grzybami, kluski z makiem i miodem, kompot z suszonych owoców, kulebiak i kutia. Przed biesiadowaniem należy podzielić się opłatkiem i wyśpiewać kolędy. Tradycja obdarowywania bliskich prezentami podczas świąt wywodzi się z rzymskich Saturnaliów. Dawniej zwyczaj nazywano Gwiazdką, ponieważ wręczano je, gdy na niebie zauważono pierwszą gwiazdę, utożsamianą z Gwiazdą Betlejemską.

Mikołajowe prezenty pod choinką

Prezenty świąteczne to w tym dniu najmilszy moment dla oczekujących ich dzieci. W listach do Świętego Mikołaja proszą o upragnione zabawki, ubrania czy książki. Potem z radością rozpakowują swoje prezenty, w nadziei na znalezienie tych wymarzonych. A co dzieci najbardziej pragną znaleźć pod choinką? Ponadczasowym pomysłem  będą pluszowe misie. Endo w ofercie sklepu posiada swoją przytulankę, która obecnie bije rekordy popularności. Miś Endo w swojej kolekcji proponuje serię ubranek, mebelków i swój własny, drewniany domek. Taki prezent z pewnością zachwyci nie tylko najmłodsze, ale i starsze dzieci. Wśród wymarzonych upominków nastolatków, niezmiennie na listach znajdują się gry, książki, oraz oczywiście modne ubrania. Święty Mikołaj śmiało może ich szukać w sklepie internetowym Endo, bo najnowsza, jesienno-zimowa kolekcja marki zachwyca różnorodnością, kolorami i zabawnymi tekstami, które młodzi ludzie przecież uwielbiają!

Sweterek z reniferem czy tiulowe spódniczki?

A jak właściwie ubrać się na Święta? Gorączka świąteczna z pewnością nie ułatwia tego zadania. Warto wcześniej wszystko przygotować tak, by oszczędzić sobie niepotrzebnego stresu i zamieszania związanego z przebieraniem w tych szczególnych dniach. W kolekcji Endo dla dziewczynek znajdziecie szereg tiulowych, ozdobnych spódniczek oraz sukienek zdobionych gwiazdkami. Idealnie sprawdzą się również tuniki koszulowe z czerwono lub granatowej kraty, które aż się proszą, aby w nich świętować. Dla chłopców najlepsze będą modne spodnie typu jogger, które są niezwykle wygodne, a w połączeniu z eleganckimi koszulami Endo, tworzą niepowtarzalne i wyjątkowe stylizacje małych pomocników Mikołaja

 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze