Przyprawy występują w postaci suszonych owoców, nasion czy korzeni. Stosujemy je najczęściej w celu poprawienia walorów smakowych potraw i wydobycia z nich aromatu. Używamy ich na co dzień, ale często zupełnie nie wiemy, skąd pochodzą.
Ze względu na swój charakterystyczny smak i aromat goździki należą do przypraw „z charakterem”. I chociaż nie pochodzą z Polski, są ważnym dodatkiem do wielu naszych tradycyjnych potraw i napojów. Goździkowce korzenne, z których pozyskiwane są goździki, pochodzą z Indonezji. Przyprawy tej używa się w kuchni do wypieków, kompotów, konfitur lub marynat.
Gorczyca lubi chłodny klimat i jest nieodporna na susze, dlatego jej uprawa świetnie sprawdza się w Kanadzie. W kuchni przyprawę tę wykorzystuje się najczęściej do marynat czy sosów. Jest również nieodzownym dodatkiem do pieczonych mięs, wędlin czy konserw rybnych, potraw z jaj oraz sera.
Pieprz czarny jest jedną z najpopularniejszych przypraw w polskiej kuchni – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Jego ostry smak i zapach sprawiają, że dodaje się go niemal do wszystkiego. Ale czy wiemy, skąd pochodzi? Pieprz czarny jest jedną z najstarszych i najbardziej lubianych przypraw pochodzących z Azji. Wietnam natomiast jest jego największym eksporterem. W polskiej kuchni pieprz czarny wykorzystywany jest jako przyprawa do wszelkich mięs, sosów, potraw z ryb, warzyw, sałatek, zup oraz przy produkcji wędlin i pasztetów.
- Ziele angielskie z Meksyku
Ziele angielskie wbrew swojej nazwie nie pochodzi z Wielkiej Brytanii, a z Meksyku. To zielone jagody z „wiecznie zielonego drzewa”, które dojrzewa w wieku 7 lat, a owocuje przez kolejne 90 lat. Te niepozorne brązowe kuleczki Anglicy nazwali „all spice”, co miało oznaczać „wszystkie przyprawy”. Ziele angielskie smakuje bowiem jak połączenie gałki muszkatołowej, cynamonu, imbiru, goździków, jałowca i pieprzu. To szczególnie popularna przyprawa w kuchni europejskiej. Lubią go marynaty, grzane wina, dania rybne czy galarety. Podkreśla też smak likierów, kompotów i ciasteczek korzennych
Tymianek uwielbia umiarkowany klimat, dlatego tak smaczny i aromatyczny rośnie w Polsce. Roślina skutecznie urozmaica różne potrawy, nadając im wspaniały zapach oraz smak. Bardzo dobrze komponuje się z drobiem, wołowiną, wieprzowiną, jagnięciną, nabiałem, a także z makaronami.
- Majeranek z krajów śródziemnomorskich
Majeranek to dość wyjątkowe ziele, zajmujące ważne miejsce w kulinariach. Polakom kojarzy się głównie z żurkiem i grochówką, ale kuchnia śródziemnomorska, z której pochodzi, dysponuje całą masą przepisów z majerankiem.
Uprawa drzewa laurowego doskonale sprawdziła się w Turcji ze względu na tamtejszy ciepły klimat. Jest nieodłącznym elementem każdej kuchni na świecie. W Polsce najczęściej dodaje się go do bigosu, galaret mięsnych, kapuśniaku czy rosołu. Jest także ważnym składnikiem marynat oraz zalew do marynowania warzyw.
- Papryka ostra z Hiszpanii
Idealna papryka to taka, która ma wyrazisty smak i aromat. Bardzo lubi słońce i ciepło, nie przepada za wilgocią, dlatego upodobała sobie klimat panujący w Hiszpanii. W Polsce to jedno z naszych ulubionych warzyw i popularna przyprawa. Jest dodawana do bigosu, leczo, doskonale sprawdza się także w daniach z drobiem czy wołowiną. Warto ją dodawać do sosów, past czy kremów.
Pochodzenie cebuli nie jest dokładnie znane. Jednakże jej uprawa doskonale sprawdziła się w ciepłych stanach, takich jak Kalifornia czy Waszyngton. Stany Zjednoczone stały się wiodącym producentem cebuli na świecie. W Polsce przyprawy tej używamy praktycznie do wszystkich potraw. Najczęściej wykorzystujemy ją do zup, sosów oraz mięs.
Imbir to typowy wielbiciel kąpieli słonecznych, dlatego gorący nigeryjski klimat bardzo sprzyja jego uprawom. Ma niezwykle pachnący, doskonale wyrazisty, a zarazem delikatnie słodkawy smak. Jako przyprawa świetnie łączy się z drobiem, wieprzowiną czy cielęciną. Wykorzystywany jest jako dodatek do orzeźwiającej herbaty oraz w cukiernictwie jako przyprawa do pierników, ciastek czy dań opartych na jabłkach.
Kurkuma jest rośliną z rodziny imbirowatych. W Indiach znana była już w czasach starożytnych, natomiast do Europy trafiła w średniowieczu. Stanowiła ona nie tylko składnik dań, lecz z powodu silnie żółtego koloru stosowano ją także jako barwnik. Podkreśla smak potraw mięsnych (szczególnie jagnięciny) oraz neutralizuje intensywny zapach ryb. Jest doskonałym dodatkiem do dań warzywnych i ryżu. Aby wydobyć kolor, zapach i smak kurkumy, należy dodać ją już na początku gotowania.