1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Fakty i mity o produktach BIO

Fakty i mity o produktach BIO

Fakty i mity o produktach bio
Fakty i mity o produktach bio
W Polsce toczy się ożywiona debata na temat zdrowego odżywiania. Konsumenci coraz częściej chcą sięgać po zdrową żywność, wyprodukowaną bez dodatku sztucznych barwników, aromatów, konserwantów i polepszaczy, z surowców pochodzących z upraw nieszkodzących środowisku. Żywność ekologiczna doskonale odpowiada na to zapotrzebowanie. Czym tak naprawdę jest i co warto o niej wiedzieć?

Jak wybierać zdrowe produkty? Czym się charakteryzuje żywność BIO i czy warto po nią sięgać?

Fakty i mity o produktach BIO. Jak wybierać zdrowe jedzenie?

Bio, eko czy organic? Jak rozpoznać żywność ekologiczną?

Jeszcze do niedawna żywność ekologiczna była dostępna jedynie w wyspecjalizowanych sklepach. Dziś coraz więcej produktów oznaczonych jako bio, eko czy organic pojawia się na półkach w marketach, ale również w spożywczych sklepach osiedlowych. Czym różnią się te sformułowania? Okazuje się, że niczym – bio, eko i organic to to samo. Jednak nie każdy produkt opisany jednym z tych określeń będzie prawdziwie ekologiczny, bo to nie nazwa jest decydująca. Fakt, że produkt jest rzeczywiście bio potwierdza specjalny certyfikat.

Aby zweryfikować jakość żywności, którą chcemy zakupić, powinniśmy na opakowaniu szukać zastrzeżonego symbolu. Jest nim euroliść, czyli 12 gwiazdek układających się w kształt listka na zielonym tle. Pod nim znajdziemy informacje dotyczące kraju pochodzenia surowców i numer jednostki certyfikującej. W Polsce działa już kilka niezależnych instytucji, które sprawdzają, czy warunki produkcji żywności zgodne są z ujednoliconymi normami zaakceptowanymi w Unii Europejskiej.

Żywność certyfikowana – kryteria ekologicznej produkcji

O żywności ekologicznej mówimy wtedy, gdy pochodzi ona z gospodarstw objętych kontrolą certyfikatową. Również produkty przetworzone, które zawierają co najmniej 95% składników wytwarzanych w sposób ekologiczny, spełniają to kryterium.

Uzyskanie ekologicznego świadectwa jest możliwe pod warunkiem precyzyjnego spełnienia poniższych kryteriów:

  • całkowity zakaz używania sztucznych nawozów i pestycydów;
  • uprawa z wykorzystaniem naturalnych nawozów;
  • stosowanie technik produkcji roślinnej zapobiegające zanieczyszczaniu środowiska;
  • zróżnicowanie upraw w ramach płodozmianu;
  • prowadzenie upraw tylko na nieskażonym terenie;
  • coroczna kontrola jakości – certyfikaty ekologiczne przyznawane są tylko na rok i cyklicznie trzeba je odnawiać, potwierdzając utrzymanie norm jakości.

Żywność ekologiczna – fakty i mity

Intuicyjnie wiemy już, co kryje się pod pojęciem żywności ekologicznej. Ale żeby uzyskać nieco bardziej precyzyjną wiedzę, zmierzmy się z obiegowymi sądami na jej temat. Sprawdźmy, które z pojawiających się opinii mają oparcie w faktach, a które są tylko mitami.
  • oznaczenie „eko”, „organic” lub „zdrowa żywność” gwarantuje, że produkty są ekologiczne – MIT
W zasadzie zdanie to powinno być prawdziwe. Jeśli na produkcie widnieje oznaczenie eko, konsument powinien mieć gwarancję, że sięga po towar ekologiczny. Praktyka pokazuje jednak, że sama nazwa często jest tylko chwytem marketingowym, a jakość produktu nie odbiega od przeciętnej. Kryterium, które przesądza o tym, że żywność jest wyprodukowana bez dodatku sztucznych barwników, aromatów, konserwantów i polepszaczy, a surowce użyte do ich produkcji mają pochodzenie z upraw ekologicznych, jest logo rolnictwa ekologicznego – euroliść. To znak zastrzeżony prawnie i nie można z niego korzystać w sposób dowolny.

Odrobinę uwagi warto też poświęcić hasłu „zdrowa żywność”. Często producenci stosują to określenie, by zasugerować, że mamy do czynienia z żywnością ekologiczną. Pamiętajmy jednak, że to sposób produkcji jest decydujący. Hasło „zdrowa żywność” może wprawdzie oznaczać produkty dobrej jakości, ale nie musi. Nie daje też gwarancji, że były one wytworzone w warunkach zapewniających ochronę środowiska naturalnego.

  • produkty eko są dostępne tylko w specjalistycznych sklepach – MIT
Jeszcze kilka lat temu był to fakt, jednak żywność ekologiczna staje się w Polsce coraz bardziej popularna. Rynek produktów bio rośnie w tempie ok. 20% rocznie. Trudno o gałąź przemysłu spożywczego, która rozwija się bardziej dynamicznie. Znajduje to odzwierciedlenie na półkach sklepowych – obecnie niektóre produkty ekologiczne są na wyciągnięcie ręki. Dotyczy to już nie tylko warzyw, owoców czy mięsa, ale również pieczywa – Piekarnie Cukiernie Putka oferują w pełni ekologiczne chleby, a już niebawem także bułki.

Jakie są zalety pieczywa bio? Ciekawe informacje na ten temat oraz listę produktów ekologicznych dostępnych w Piekarniach Cukierniach Putka znajdziesz .

  • żywność ekologiczna jest smaczniejsza – FAKT
Niektóre produkty ekologiczne – głównie warzywa czy owoce – mogą wyglądać mniej atrakcyjnie (nie błyszczą tak intensywnie, jak te hodowane przy pomocy chemicznego dopingu). Nadrabiają jednak tym, co daleko ważniejsze – smakiem. Zarówno jeśli chodzi o produkty roślinne, jak i mięso, zawartość wody w nich jest niższa, a co za tym idzie, smak staje się bardziej intensywny i bogaty. To świetna okazja, by odkryć, jak naprawdę smakuje żywność pozbawiona sztucznych uzupełniaczy, wytworzona całkowicie naturalnymi metodami.
  • żywność ekologiczna jest zdrowsza – FAKT
Liczne badania, prowadzone często na zlecenie dużych koncernów produkujących artykuły spożywcze, próbują dowodzić, że dla zdrowia człowieka nie ma różnicy czy korzysta z produktów bio, czy tych hodowanych z użyciem środków chemicznych. Zdaniem naukowców współcześnie stosowane sztuczne nawozy i pestycydy są całkowicie bezpieczne.

Faktycznie daleko nam do sytuacji sprzed kilkudziesięciu lat, kiedy uprawy były spryskiwane środkami, które można było wprost określić jako trujące. Zwróćmy jednak uwagę, że porównań dokonuje się w warunkach eksperymentalnych. Uprawy umiejscowione przy drogach często mogą oznaczać, że pochodzące z nich rośliny i zboża będą nasiąknięte ołowiem. Hodowane przemysłowo i faszerowane sztucznymi substancjami zwierzęta mogą dostarczać mięso gorszej jakości. Jest to również w znakomitej większości nieetyczny sposób pozyskiwania mięsa.

W opozycji do takich metod produkcji żywności stoją kameralne gospodarstwa ekologiczne. Coroczna certyfikatowa kontrola na każdym etapie produkcji to najlepsza gwarancja jakości końcowego produktu przy jednoczesnej dbałości o dobrostan zwierząt i środowisko.

  • żywność ekologiczna to tylko owoce i warzywa – MIT
Niemal każdy, kto pierwszy raz próbuje sobie wyobrazić gospodarstwo ekologiczne, przede wszystkim pomyśli o hodowli roślinnej. Trzeba jednak pamiętać, że uprawa ekologiczna, jak każda inna, wymaga nawożenia ziemi. Skoro rolnicy nie mogą korzystać ze sztucznych nawozów, potrzebują naturalnych zamienników, takich jak obornik czy gnojowica. Te zaś uzyskać można tylko dzięki hodowli zwierząt. Gospodarstwa ekologiczne stanowią mały ekosystem – są samowystarczalne. Zazwyczaj prowadzą zróżnicowaną działalność. Hodują zarówno owoce i warzywa, jak i zboża czy zwierzęta. Jeśli chcemy zmienić swoją dietę na całkowicie ekologiczną, nie musimy iść w tej kwestii na kompromis – niemal każdy element wartościowego jadłospisu może być bio.
  • produkty ekologiczne są droższe – FAKT
Żywność ekologiczna jest droższa, nie powinno nas to jednak zaskakiwać, jako że jej produkcja musi spełnić wyśrubowane kryteria. Wydajność gospodarstw, które nie korzystają ze wsparcia sztucznych nawozów, jest niższa o 20-30%. To sprawia, że ceny są proporcjonalnie wyższe.

Coraz bardziej świadomi konsumenci rozumieją, że za wyższą jakość oraz produkty wytwarzane z troską o środowisko warto zapłacić więcej. Już ponad 1/3 Polaków deklaruje, że chętnie sięgnie głębiej do portfela, jeśli tylko otrzyma w zamian żywność najwyższej klasy.

Żywność ekologiczna – czas na pieczywo

Jak więc uczynić codzienną dietę prawdziwie ekologiczną? Warto zacząć od podstaw, czyli pieczywa, które niejednokrotnie jest obecne na naszych stołach każdego dnia, stanowiąc doskonałą bazę nie tylko śniadań, przekąsek i kolacji, ale też lunchów, a nawet obiadów.

Decyzja o wprowadzeniu tego typu produktów wiąże się z dużymi kosztami i ryzykiem. Producent wchodzący na rynek eko musi bowiem poddać się rygorystycznym wymaganiom oraz ciągłym nadzorom urzędowym kontroli certyfikatowej. Oznacza to zmiany w strukturze produkcji, konieczność modernizacji oraz specjalne szkolenia dla pracowników. Zyski są niepewne, ale decydują inne kryteria: zdrowie konsumentów i troska o środowisko. Etyczny biznes to droga, która nadal wybierają nieliczni.

Warto zwrócić uwagę, że to kolejny ruch Piekarni Cukierni Putka w poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań dla klientów. Pierwszym było wprowadzenie do oferty prozdrowotnej żywności funkcjonalnej.

Jedzenie, które działa prozdrowotnie? Dowiedz się, jak to działa! O żywności funkcjonalnej przeczytasz

To, co na Zachodzie powoli staje się normą, w Polsce nadal jest odkrywane powoli. Cieszy więc, że znajdują się firmy gotowe reagować na wyzwania współczesności. Ekologiczne, prozdrowotne pieczywo nie jest już marzeniem przyszłości, lecz może być podstawą codziennego śniadania. W dostępne są następujące wypieki z serii BIO:

  • Chleb Razowy z Miodem BIO,
  • Chleb Razowy z Jagodami Goji BIO,
  • Chleb Żytni BIO,
  • Chleb Tradycyjny Pszenno-Żytni BIO,
  • Bułka Pszenna BIO – już wkrótce.
 Żywność ekologiczna Żywność ekologiczna

 

Artykuł powstał we współpracy z Piekarnie Cukiernie Putka

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze