1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Jak przestać się stresować? 4 szybkie sposoby

Jak przestać się stresować? 4 szybkie sposoby

Wiedza o tym, jak się nie stresować na zapas, jest bardzo przydatna. (fot. iStock)
Wiedza o tym, jak się nie stresować na zapas, jest bardzo przydatna. (fot. iStock)
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Czasem zdarza się, że dzień toczy się gładko i nagle jedno wydarzenie, jedno czyjeś zdanie czy jedna własna myśl, sprawiają że zaczynasz czuć się źle. Niepokoić, bać, denerwować, złościć. Czy można to odwrócić?

Jak się nie stresować i nie denerwować? Jak się wyluzować w trudnej sytuacji?

1. Przestań się przejmować sprawami, których nie możesz kontrolować

Zwykle najbardziej stresuje nas to, na co nie mamy wpływu. Wtedy bowiem wydaje nam się, że jesteśmy wydani na pastwę losu, bezradni wobec zbliżającego się kataklizmu. Zwyczajny korek uliczny może sprawić, że zaczynamy myśleć, że szef zwolni nas z pracy, bo przecież spóźnimy się, nie zdążymy przygotować się do spotkania, wypadniemy beznadziejnie. Potem czeka nas wypowiedzenie a na koniec - śmierć głodowa. Nasze myśli  (niczym stado baranów nie do zatrzymania) podążają właśnie w tym kierunku.  No i jak się nie denerwować w takiej sytuacji? Normalnie! Zanim uruchomisz tę spiralę, zatrzymaj się i zapytaj się siebie: „Czy jestem w stanie na to wpłynąć?”. Jeśli nie, daj sobie spokój. Nie przejmuj się zimnym wiatrem, dąsami koleżanki z pracy a nawet kryzysem ogólnoświatowym. Zajmuj się tym, co możesz zmienić w tym kierunku, którego pragniesz – to pomoże ci się szybko odstresować. Nie kontroluj tego, co ci się wymyka, nie goń tego, co ci ucieka.

2. Pamiętaj o tym, że sprawy zwykle układają się dobrze

Gdy coś lub ktoś wybija cię ze stanu zadowolenia i spokoju, uświadom sobie, że przyczyną tego stanu rzeczy są myśli a nie fakty. Przypomnij sobie podobne sytuacje, które stresowały cię a potem okazało się, że nie było się czego bać, że to tylko twoja wyobraźnia podsuwała ci czarne scenariusze. W ten sposób może pokonać niejeden codzienny stresor. Wiedza o tym, jak się nie stresować na zapas, jest bardzo przydatna.

3. Odwrócić uwagę od źródła stresu

Stres z nami wygrywa, jeśli poświęcamy mu uwagę, ma nas wtedy w szachu. Najbardziej wtedy, gdy bezustannie rozmyślamy o tym, czego się boimy. Dlatego, jeśli nie masz argumentów, żeby wygrać w tej wewnętrznej dyskusji, zajmij się po prostu czymś innym. Dobrze w takich przypadkach działa ruch lub śmiech, które pomogą ci dojść do tego, jak przestać się denerwować.

4. Powtarzaj mantrę „To minie”, gdy nie wiesz, jak przestać się stresować

Jeśli słońce zaszło, to wzejdzie, każda fala to przypływ i odpływ. Jeśli pogodzisz się z rytmem funkcjonowania wszechświata, stresujące wydarzenia nie sprawią, że się zaczniesz chwiać. Gdy coś takiego się dzieje, a ty nie wiesz, jak się wyluzować, powtarzaj w myśli „To minie”, a szybko się uspokoisz.  To ty musisz nauczyć się tego, jak przestać się stresować w niepotrzebnych momentach – a wtedy na pewno poczujesz się lepiej.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze