1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Gen odpowiedzialny za pesymizm

Gen odpowiedzialny za pesymizm

123rf.com
Badania naukowe pokazały, że niektórzy ludzie są genetycznie predysponowani do tego, żeby widzieć świat w ciemnych barwach.

Wyniki badań opublikowanych w „Psychological Science” udowadniają, że istnieje gen, który powoduje, że jego właściciele podchodzą do negatywnych wydarzeń życiowych bardziej emocjonalnie niż inni. Wśród tych emocji dominuje lęk. - Jest to pierwsze badanie, które stwierdza, że to uwarunkowanie genetyczne może znacząco wpływać na to jak ludzie widzą i doświadczają świat - powiedział Rebecca Todd, psycholożka prowadząca badania. - Nasze wyniki sugerują, że ludzie doświadczają emocjonalnie świata częściowo przez pewne geny. Biologiczne różnice ich dotyczące odgrywają znaczącą rolę w indywidualnych różnicach w percepcji.

Gen, który „zdejmuje ludziom różowe okulary”, to ADRA2b. Wpływa on na wydzielanie hormonu stresu noradrenaliny. Odgrywa również niebagatelną rolę w postrzeganiu rzeczywistości. Podczas eksperymentu badawczego przedstawiono uczestnikom w krótkim odstępie czasu pozytywne, negatywne i neutralne słowa w krótkim odstępie czasu. Ci z genem ADRA2b byli bardziej skłonni do zauważenia negatywnych słów niż innych. Podczas gdy pozostałe dwie grupy zwróciły uwagę na pozytywne słowa lub w równym stopniu na pozytywne i neutralne. - Właściciele genu ADRA2b najprawdopodobniej wybiorą w tłumie gniewne twarze – powiedziała Rebecca Todd. - Oni też szybciej zauważą potencjalne zagrożenia. Jednak cena, jaką za to płacą, to pesymizm i niedostrzeganie piękna życia.

Wyniki badań rzucają nowe światło na sposób, w jaki geny - w połączeniu z innymi czynnikami, takimi jak edukacja, kultura, rodzinna atmosfera, w której się wyrasta - mogą mieć wpływ na indywidualne różnice w emocjonalnej percepcji człowieka, twierdzą naukowcy.

źródło: University of British Columbia

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze