1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Kartki do znajomych - co mówią o nas?

Kartki do znajomych - co mówią o nas?

123rf
Wysyłasz chętnie kartki do znajomych? To znaczy, że lubisz poprawiać nastrój innym.

Miś czy kwiaty? No właśnie, co wybierasz jako motyw na kartkach okolicznościowych dla znajomych? Jak twierdzi słynny badacz codzienności, Richard Wiseman, to, w jakim stylu są one utrzymane, mówi wiele o naszej osobowości:

Nowoczesne – wysyłają ekstrawertycy o entuzjastycznym podejściu do życia, choć jednocześnie przepełnieni lekkim niepokojem i nerwowi; są często bardziej kreatywni
i niekonwencjonalni niż większość ludzi.

Humorystyczne
– lubią je ludzie towarzyscy, o stabilnej konstrukcji emocjonalnej, choć wyraźnie pozbawieni serdeczności i empatii dla innych.

Tradycyjne – wybierają ci, którzy wolą przeczytać dobrą książkę, niż wyjść wieczorem na miasto, mają skłonność do przeżywania skrajnych emocji
i postępowania zgodnie z obowiązującymi regułami.

Abstrakcyjne
– lubią osoby nie do końca dobrze zorganizowane, spontaniczne, bardzo nerwowe i nieodczuwające potrzeby otaczania się innymi.

Słodkie
– wysyłają sympatyczni, spokojni, otwarci na nowe doświadczenia ludzie, ze skłonnością do przedkładania własnego towarzystwa nad bliskość innych.

Wiseman, wraz z redaktorem działu naukowego w „Daily Telegraph”, ustalili też, że ekstrawertycy wolą rzucające się w oczy nowoczesne wzory oraz kartki humorystyczne, natomiast introwertycy wybierają wzory spokojniejsze i bardziej tradycyjne. Twierdzą, że sama skłonność do wysyłania kartek świadczy o tym, że lubimy poprawiać innym humor.

Źródło: Richard Wiseman, „Dziwnologia”, W.A.B. 2010

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze