1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Czakra czołowa – intuicja i mądrość

Czakra czołowa – intuicja i mądrość

123rf.com
Na Dalekim Wschodzie zwana jest ośrodkiem trzeciego oka, które symbolizuje wewnętrzny wgląd, intuicję i mądrość. Praca z tą czakrą może zaowocować spełnieniem marzeń.

Szósty ośrodek energetyczny człowieka zaczyna być szczególnie aktywny, gdy przechodzimy przez życiowy kryzys. Będąc na rozdrożu, poszukujemy odpowiedzi na pytania o sens swojego życia, związek, ścieżkę powołania czy marzenia, które chcielibyśmy jeszcze zrealizować. Ta czakra pozwala nurkować w głąb siebie i skontaktować się z wewnętrzną mądrością. Związana jest z obiema półkulami mózgowymi oraz z przysadką mózgową. Jeśli pracuje harmonijnie, mamy dobrą pamięć i koncentrację. Jesteśmy kreatywni i błyskotliwi, ale potrafimy również szybko wyciszyć bieg myśli i zregenerować umysł. To pomaga w realizacji marzeń.

Głos intuicji

Harmonijna praca czakry czołowej związana jest z podejmowaniem życiowych decyzji na bazie wewnętrznych odczuć, a nie tego, czym „bombarduje” nas świat zewnętrzny: społeczeństwo, a nawet rodzina. Jesteśmy „wewnątrzsterowni”, to znaczy ugruntowani w sobie. Słuchamy przede wszystkim siebie i działamy w zgodzie z wewnętrznymi przekonaniami i odczuciami. Mimo że nie uczono nas w szkole, że całą mądrość dotyczącą własnego życia mamy w sobie, to prędzej czy później życie konfrontuje nas z tą ukrytą prawdą. W jaki sposób? Poprzez wyzwania i trudne doświadczenia, dzięki którym mamy szansę odkryć, że tylko my możemy kreować swoje życie i tylko my wiemy, co jest dla nas najlepsze. Inni ludzie mogą nam przekazywać wiedzę, pozytywnie inspirować, wspierać w budzeniu swojej mocy i pewności siebie, ale nie powinni nam mówić, co jest dla nas najlepsze. Tak samo my nie mamy prawa mówić innym, co jest najlepsze dla nich. Ośrodek czołowy uczy zatem odpowiedzialności za siebie i szacunku do własnej wolności.

Zastanów się, czy ostatnio słuchałaś tylko zdania innych? Być może zbyt często się z kimś porównywałaś? Może za bardzo otoczyłaś się owocami twórczości innych osób, zapominając o tym, że ty również jesteś utalentowana. Czas obudzić swoją wewnętrzną mądrość, która wie, co jest dla ciebie najlepsze. Aby się z nią skontaktować, zamknij oczy i skieruj uwagę na swój oddech. Po chwili zadaj sobie w myślach kilka pytań: Jak się teraz czuję? W jakim momencie życia teraz jestem? Czy czuję się szczęśliwa? Czego pragnę i co chciałabym jeszcze zrealizować? Zapisz wszystkie myśli, które się pojawią. Na koniec zapytaj siebie raz jeszcze: Co jest teraz dla mnie najważniejsze? Kiedy usłyszysz lub poczujesz odpowiedź, pobądź z nią chwilę, oddychaj spokojnie, zanurz się w „tu i teraz”, w tym, co się pojawiło. Ćwicząc kontakt z własną intuicją, zaczniesz podejmować decyzje w zgodzie ze sobą.

Czakra niedoczynna

Słaba czakra trzeciego oka związana jest z odczuwaniem wewnętrznej pustki i apatii. Brak wizji własnego życia powoduje frustrację, dlatego zwykle w takim momencie kierujemy swoją uwagę na świat zewnętrzny. Jest to mechanizm obronny, który pozwala zapomnieć o własnych problemach. Jeśli tak właśnie jest w twoim przypadku, to jesteś oddalona od siebie i swojego wewnętrznego bogactwa. Możesz odczuwać opór przed wszystkim, co jest związane z psychologią i . Przyczyną jest zwykle lęk przed zanurkowaniem w głąb siebie, skonfrontowaniem się z trudnymi wspomnieniami, emocjami i przekonaniami na własny temat. Najbardziej potrzebujesz podróży do wnętrza siebie, wyciszenia myśli związanych z codziennością i spotkania z samą sobą. Pomocne mogą być: medytacja, joga, relaksacja, skupienie się na jakimś hobby.

Czakra nadczynna

Zbyt aktywny ośrodek czołowy związany jest z dużą kreatywnością. Często wiąże się to jednak z trudnością z przełożeniem swoich wizji na rzeczywistość. Taka osoba może być świetnym wizjonerem, ale nie potrafi zrealizować swoich pomysłów. Ma ich zbyt wiele, powinna zatem dokonywać selekcji oraz dobrze zarządzać swoim czasem i energią. Przyda się też nauka cierpliwości, która jest piętą achillesową wizjonerów. Nadczynność może również oznaczać egocentryzm i charyzmatyczną, a niekiedy narcystyczną osobowość. Kontrolującą i narzucającą swoje zdanie.

Sprawdź, czy twoja czakra pracuje harmonijnie?

Przeczytaj poniższe stwierdzenia i zaznacz te, z którymi się zgadzasz

1. Moje marzenia często się realizują. 2. Mam barwne i ciekawe sny. 3. Często mam przeczucia, które się sprawdzają. 4. Zdarza mi się uzyskać we śnie wskazówkę dotyczącą jakiegoś problemu. 5. Często spotykam osobę, o której niedawno myślałam. 6. Niekiedy w ostatniej chwili zmieniam plany pod wpływem wewnętrznego impulsu. 7. Z łatwością mogę sobie coś wyobrazić. 8. Jestem świadoma wpływu myśli i przekonań na moje samopoczucie oraz to, co mnie spotyka. 9. Staram się być świadoma słów, jakie wypowiadam na co dzień. 10. Jestem uważna na obrazy, jakie kreuję w swoim umyśle. 11. Moje pomysły często się materializują. 12. Kiedy przychodzi mi do głowy jakiś pomysł, widzę od razu sposoby jego realizacji. 13. W relacjach z ludźmi ważna jest dla mnie duchowa więź. 14. Odczytuję emocjonalny stan bliskich osób, nawet bez rozmowy z nimi. 15. W niektórych miejscach wyczuwam dosłownie „gęstą”, nieprzyjemną atmosferę. 16. Wyraźnie czuję, kiedy ktoś udaje, że mnie lubi, aby coś ode mnie uzyskać. 17. W życiu potrzebuję równowagi między kontaktem z ludźmi a byciem w samotności. 18. Jestem refleksyjna, lubię podróżować w głąb siebie. 19. Mam potrzebę ciągłego rozwoju wewnętrznego i poszerzania swojej świadomości.

Większość odpowiedzi: „tak” (80–90 proc.) – twoja czakra pracuje harmonijnie. Połowa odpowiedzi: „tak” i połowa: „nie” – niektóre aspekty tej czakry są harmonijne, inne nie, czakra nie pracuje w pełni harmonijnie. Większość odpowiedzi: „nie” – twoja czakra nie pracuje harmonijnie, warto ją wzmocnić odpowiednimi technikami.

W harmonii

Aby zrównoważyć czakrę czołową, możesz skorzystać z poniższych pomysłów:

• Usiądź wygodnie i skieruj uwagę w okolice czoła. Wyobraź sobie kulę białego światła, która promieniuje na zewnątrz czoła oraz do wnętrza czaszki. Poczuj, jak w szybkim czasie „oczyszcza” umysł z pesymistycznych i krytycznych myśli.

• Zapisuj sny. Miej przy łóżku zeszyt i zaraz po przebudzeniu notuj w nim to, co ci się przyśniło. Raz w tygodniu przeczytaj opisy snów i zastanów się, jakie wskazówki mogą być w nich ukryte. Część snów to asymilacja codziennych wydarzeń, ale są też takie, które mogą ci dać ważne podpowiedzi.

• Ośrodek czołowy można harmonizować, wpatrując się przez 2–3 minuty w płomień świecy. Zapal więc świeczkę, usiądź wygodnie i wpatruj się w płomień, starając się jak najrzadziej mrugać powiekami. Ćwiczenie poprawi też twoją zdolność koncentracji. Co jakiś czas możesz też spojrzeć w rozgwieżdżone niebo, to świetny sposób na zresetowanie umysłu.

• To ćwiczenie pomoże ci zrelaksować się w pracy: Oprzyj łokcie o biurko, połóż prawą dłoń na prawej półkuli mózgu, a lewą na lewej. Zamknij oczy. Możesz doświadczać ciepła, zimna albo mrowienia na dłoniach. Na początku pomyśl o dobrej synchronizacji obu półkul mózgowych. Po dwóch minutach wejdziesz w głębszy relaks, w twoim mózgu zaczną przeważać fale alfa, związane z relaksacją i kreatywnością.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze