Ośrodek wyrażania siebie i powołania. Informuje o tym, czy praca, jaką wykonujemy, jest zgodna z naszym powołaniem i potencjałem. Chcesz się tego dowiedzieć? Skup się na gardle!
Piąty ośrodek energetyczny w ciele człowieka związany jest nie tylko z komunikacją i wyrażaniem siebie, ale również z życiem zawodowym i ścieżką powołania. Na poziomie fizycznym jest powiązany z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa, gardłem, krtanią, tchawicą, głosem i mową ciała. Patrząc z perspektywy psychosomatyki, jeśli często masz zapalenie gardła lub krtani, twój głos jest cichy, nieugruntowany w ciele albo odwrotnie – mówisz szybko i głośno, może to oznaczać zaburzenie w tej czakrze. To sygnał, że nie odczuwasz satysfakcji w życiu zawodowym, słuchasz głosu Wewnętrznego Krytyka i nie dostrzegasz swojego potencjału. Harmonijna praca tej czakry oznacza podążanie ścieżką powołania. Ten ośrodek jest odpowiedzialny także za kreatywne działania i ekspresję twórczą, jak malowanie, pisanie czy śpiewanie. Jak możesz z nim pracować?
Daj głos
Po pierwsze, skup się na swoim życiu zawodowym. Zapytaj siebie, czy praca, jaką wykonujesz, przynosi ci satysfakcję. Czy
realizujesz się zawodowo? Czy robisz to, co lubisz? Czy praca jest twoją pasją? Za czym tęskni twoje serce? Czy chciałabyś coś tworzyć? Co to mogłoby być? Jeśli jeszcze nie wiesz, poproś o wskazówki swoją intuicję. Niech pokaże ci za pomocą snów, książek, ludzi i zbiegów okoliczności to, co mogłabyś robić, aby urzeczywistnić potencjał, który jest w tobie. Każdy człowiek jest artystą swojego życia. Każdy jest twórczy, bo twórczość to naturalny element naszego jestestwa. Pora na rozwinięcie skrzydeł i na poznanie prawdziwej siebie!
Po drugie, przyszedł czas, byś przemówiła swoim prawdziwym głosem, podpartym mocą innych czakr. Głosem, który płynie z centrum twojej wewnętrznej mocy (czakra splotu), miłości (czakra serca) i mądrości (czakra trzeciego oka). Zastanów się, jak bardzo jesteś świadoma słów, jakie na co dzień wypowiadasz. Czy są pozytywne i wspierające, czy pełne oceny i krytyki? Czy twoja komunikacja z innymi jest zwykle harmonijna, czy konfliktowa? Czy potrafisz wyrażać swoje zdanie? Czy umiesz odmawiać i stawiać granice? Jak przyjmujesz komplementy na swój temat? A jak reagujesz na krytykę pod twoim adresem? Czy zazwyczaj mówisz to, co myślisz? Czy zdarza ci się kłamać?
Czakra gardła wpływa na poczucie spójności ze sobą. Jeśli jest w niej zablokowany przepływ energii, stajemy się sztywni, dogmatyczni i zamknięci w sobie. Z lęku przed oceną innych nie dajemy sobie prawa głosu. Pora to odczarować! Możesz i powinnaś przyznać sobie prawo do pełnego wyrażania siebie. Uwierz w to, że twój głos jest niepowtarzalny. Nie obawiaj się swojej mocy i ujawnienia wewnętrznych skarbów. Może okaże się, że z pełnym, silnym głosem i nowo odkrytym talentem zawojujesz świat.
Czakra niedoczynna
Słaba czakra gardła oznacza blokadę w mówieniu o sobie i przedstawianiu swojego zdania. Także lęk przed krytyką, oceną i odrzuceniem. Może się to przejawiać w postaci syndromu bycia szarą myszką, czyli osobą, która jest zawsze na uboczu i nie wierzy w siebie. W przeszłości mogła być krytykowana przez bliskich, którzy nie dawali jej przestrzeni do doświadczania nowych dziedzin, ale raczej narzucali jej ścieżkę zainteresowań. Osoba z niedoczynną czakrą gardła wykonuje zazwyczaj pracę, która jej nie rozwija i której nie lubi. Pierwszym krokiem, aby zmienić tę sytuację, jest zwiększenie
poczucia własnej wartości.
Czakra nadczynna
Zbyt aktywna czakra gardła związana jest z potrzebą ciągłego mówienia. Mówisz bardzo szybko i masz trudność ze słuchaniem drugiej osoby? Jesteś skupiona tylko na tym, co chcesz przekazać, i wszystko odnosisz zawsze do siebie? Możesz też błyskawicznie angażować się w nowe działania, ale twój zapał równie szybko gaśnie. To może oznaczać wiele nieporozumień z ludźmi i
trudność w zarządzaniu czasem. Aby zharmonizować tę czakrę, powinnaś nauczyć się zarządzania nie tylko swoim czasem, ale też własną energią życiową i angażować się tylko w to, co jest najbliższe sercu.
Sprawdź, czy twoja czakra pracuje harmonijnie
Przeczytaj poniższe stwierdzenia. Zaznacz te, z którymi się zgadzasz1. Podczas rozmowy umiem słuchać rozmówcy i daję mu przestrzeń do wypowiedzi.
2. Potrafię z łatwością mówić bliskim o tym, jak się czuję.
3. Lubię swój głos.
4. W grupie kilku osób łatwo wypowiadam swoje zdanie.
5. W komunikacji jestem szczera, nie stosuję kłamstwa.
6. Potrafię wyrazić swoje zdanie, nawet jeśli otaczający mnie ludzie myślą zupełnie inaczej.
7. Szanuję zdanie swoje i drugiej osoby.
8. Jestem zadowolona ze swojej obecnej pracy.
9. Czuję, że to, co robię, zawodowo ma dla mnie sens.
10. Moja praca daje mi możliwość ciągłego rozwoju.
11. Czuję, że jestem artystką swojego życia.
12. Jestem świadoma swoich wewnętrznych darów i talentów.
13. Mam potrzebę ciągłego rozwoju zawodowego.
14. Wiem, że jestem twórczą osobą.
15. W życiu dążę do prawdy w każdej dziedzinie.
16. Czasami lubię pomilczeć z drugą osobą.
17. Potrafię odmówić, jeśli czuję, że nie mogę komuś pomóc.
18. Wygląd i ubiór wyrażają moje pasje i moją naturę.
Większość odpowiedzi „tak” (80—90 proc.) – twoja czakra pracuje harmonijnie. Połowa odpowiedzi „tak” i połowa: „nie” – niektóre aspekty tej czakry są harmonijne, inne nie. Większość odpowiedzi „nie” – twoja czakra nie pracuje harmonijnie, warto ją wzmocnić odpowiednimi technikami.
W harmonii
Aby zharmonizować czakrę gardła, możesz skorzystać z poniższych pomysłów:Otaczaj się kolorem niebieskim – barwą przestrzeni wolności, prawdy i jasnej komunikacji.
Praktykuj codziennie świadomy oddech; skieruj uwagę do swoich nozdrzy, poczuj powietrze, które przez nie wpływa i wypływa, twój oddech zacznie się stopniowo wyrównywać. Poczuj radość z bycia tu i teraz.
Przypomnij sobie marzenia z dzieciństwa. Kim chciałaś być? O czym marzyłaś? Co powodowało, że czułaś się pełna energii? Czy obecnie robisz choć jedną z tych rzeczy? Co mogłabyś zmienić, aby powołać do życia choć jedno marzenie?
Zastanów się też, czy twoje słowa „tak” lub „nie” mają moc. Naucz się je wypowiadać spokojnie, z pewnością siebie. Stań przed lustrem i powiedz kilka razy: „Nie, dziękuję”, „Nie mam czasu”, „Niestety, nie mogę ci pomóc”. Teraz wypowiadaj zdania twierdzące: „Tak, zgadzam się”, „Tak, mogę to zrobić”.
Uwolnij gardło, symbol wyrażania siebie w komunikacji. Zrób kilka spokojnych oddechów i zacznij intonować przeciągle „mmm”, kierując uwagę do swojego gardła. Rób to z intencją uwolnienia napięcia. A teraz eksperymentuj z dźwiękiem „eee” – unieś podbródek i zaintonuj kilka razy „eee” w kierunku nieba. To pomoże ci zwiększyć pewność siebie, pozwoli uwolnić napięcie oraz… twoje pragnienia.