1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Skąd czerpać siłę do zmian?

Skąd czerpać siłę do zmian?

fot.123rf
fot.123rf
Każdy z nas czasami znajduje się w sytuacji, która go przerasta. Kiedy niekorzystna zmiana nieuchronnie nadciąga, myślimy o tym co będzie za chwilę, ale to niestety paraliżuje nas jeszcze bardziej.

Każdego może spotkać choroba, utrata pracy, mieszkania, rozwód itp. To, co wtedy dzieje się w naszej głowie to najczęściej chaos myśli, tworzenie czarnych scenariuszy, obawy o przyszłość… może też pojawić się bezradność. Taka reakcja zazwyczaj powoduje, że zaczyna nam brakować energii do przeciwstawienia się temu, co ma się stać lub co już się wydarzyło. Kluczowe w takiej sytuacji jest znalezienie siły do działania. Skąd ją jednak wziąć skoro zasoby są już na wyczerpaniu, a spojrzenie w przyszłość nie daje nadziei?

Ta siła, której w takim momencie bardzo potrzebujemy jest ciągle w nas i możemy mieć do niej dostęp. Kluczem jest zmiana podejścia do tego, co nas spotyka. Pierwszy krok, który warto wykonać to dokładne przyjrzenie się temu, co postrzegamy jako bardzo trudną sytuację. Ale uwaga: patrzymy używając tylko zmysłu obserwacji! Nie dodajemy do tego obrazu żadnych myśli, emocji, ocen. Są teraz zbędne. Będziemy mieli z pewnością nową percepcję całości. To, co wcześniej widzieliśmy było iluzją, która została stworzona przez nieprzyjemne emocje, gdzie obawy były dominującym odczuciem – tego typu stany jak soczewka powiększają niepożądane przez nas fragmenty obrazu pokazując, jakby w złowrogim kalejdoskopie, tylko nieakceptowaną rzeczywistość.

Może to zabrzmi absurdalnie, ale czas pogodzić się z tym co właśnie zobaczyliśmy. Zgoda na to co się aktualnie dzieje, stanie się punktem przełomowym w naszej reakcji. Zgoda połączona z akceptacją stanu rzeczy. Zgoda, która jest wyrazem pogodzenia, ale nie zaniechaniem działania. Jest to pogodzenie się z tym co widzimy bez osądów i wartościowania, czy to jest dobre czy złe, czy na to zasługujemy czy nie i w końcu czyja to jest wina. To są tylko nasze myśli, to nie jest rzeczywistość.

Dzięki takiemu postrzeganiu uzyskujemy obraz zbliżony do prawdziwego. Obserwując bez interpretacji i emocji zaczynamy dostrzegać prawdziwe proporcje elementów całej układanki. Pojawiają się pierwsze blade kolory. Najczęściej sama sytuacja nie jest zła, to nasze myślenie ją taką ukazuje. Ciągle nie jest komfortowo, ale większy spokój daje nadzieję, że opanujemy to, co nas spotkało. Czasami taki proces zajmuje dni lub tygodnie, ale warto ten czas poświęcić, żeby w końcu zacząć działać inaczej.

Kiedy znowu pojawi się lęk, skieruj na niego uwagę i nazwij go "to jest mój lęk". Możesz też uprzejmie go przywitać "witaj lęku". Skieruj na niego swoją soczewkę i odczytaj przesłanie jakie niesie. Pobądź z nim chwilę w uważności i poobserwuj go, a zobaczysz, że ustąpi, spełniając uprzednio swoje zadanie. Zazwyczaj polega ono na przekazaniu ci jakiejś ważnej wiadomości. O ile oczywiście masz gotowość na jej odebranie.

Skąd w takim razie biorą się te emocje i „czarne” myśli? Najczęściej wynika to z faktu, że nie spełniły się nasze oczekiwania. A to oznacza, że zapewne nastawiliśmy się na jakiś wynik i gorąco tego pragnęliśmy. Popatrzmy, jak reagują małe dzieci, kiedy nie otrzymują tego, czego chcą. Taki stan oznacza brak gotowości na inny rezultat niż zakładany. Pojawia się rozczarowanie, później zniechęcenie i cierpienie. Jesteśmy przywiązani do jakiegoś rezultatu, a kiedy on się nie pojawia następuje rozczarowanie. Kto wie, być może my ludzie nadmiernie angażujemy się we własne problemy?

Kiedy zmienisz ten proces myślenia to nawet pomimo, iż sytuacja nie uległa zmianie, poczujesz, że powoli zaczynasz nad nią panować i odzyskiwać kontrolę. Moc dokonywania zmian pochodzi właśnie z umiejętności akceptacji! Dlatego w końcu zaczynasz działać z nową dawką energii.

Tekst: Rafał Nykiel, coach i trener (International Coaching Community)

Źródło: Konferencja „Zmiany w życiu – Pierwszy krok” 12 września 2015.

Już 12 września w warszawskim Centrum Targowo-Kongresowo MT Polska najlepsi trenerzy personalni, terapeuci oraz psychologowie w Polsce podpowiedzą jak w codziennej krzątaninie między pracą, domem, dziećmi i natłokiem codziennych zobowiązań nie zgubić radości i poczucia celu w życiu. Specjaliści poprowadzą szereg prelekcji, w których zwrócą uwagę m.in. na zjawisko wypalenia zawodowego czy spadającej samooceny. Zdradzą jak skutecznie przezwyciężyć te coraz powszechniejsze problemy społeczne w Polsce. Bilety na bilety na

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze