1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Sen o zmarłej osobie. Jak odczytać wiadomość z zaświatów?

Sen o zmarłej osobie. Jak odczytać wiadomość z zaświatów?

Sen o zmarłej osobie, która żyje we śnie, to niekoniecznie ostrzeżenie od zmarłego. (Fot. iStock)
Sen o zmarłej osobie, która żyje we śnie, to niekoniecznie ostrzeżenie od zmarłego. (Fot. iStock)
Sny o zmarłych osobach albo o śmierci żyjących bliskich nie należą do rzadkości i zwykle wzbudzają w nas zabobonny strach. Niepotrzebnie, bo – jak uspokaja Mateusz Ostrowski, terapeuta pracy z procesem – sny często mają bardzo pozytywne przesłanie. Podpowiada, jak odczytać sen o zmarłej osobie.

Sen o zmarłym – ostrzeżenie od zmarłego?

Lęk przed śmiercią należy do najmocniej zakorzenionych w naszej psychice. Najczęściej nie odczuwamy go, bo leży zakopany w piwnicach umysłu. Ale też bardzo staramy się go nie czuć. Zazwyczaj z tą nielubianą myślą o własnej śmiertelności kontaktuje nas dopiero poważna choroba, na którą zapadamy sami czy na którą zapada ktoś z naszego otoczenia, albo wiadomość o czyimś odejściu. Ten lęk wpływa też na nasze postrzeganie snów, w których pojawia się śmierć. Mamy tendencje do traktowania dosłownie snów o zmarłych, a przecież w rządzącym się własnymi regułami świecie nocnych marzeń śmierć może symbolizować coś zupełnie innego. Zatem zamiast niepokoić się na zapas, lepiej przyjrzyjmy się temu, jakie może być głębsze znaczenie „śmiercionośnego snu” – snu o zmarłym lub o śmierci bliskiej osoby. O czym świadczy kontakt ze zmarłą osobą we śnie lub sen o zmarłej osobie, która żyje we śnie?

Częstym motywem, który budzi obawę, gdy śnią się zmarłe osoby, jest śmierć rodziców. Szczególnie jeśli są już w podeszłym wieku albo w nie najlepszej formie. A najczęściej interpretacja jest podobna do tej z poniższej historii:

Zofia przyszła na sesję terapeutyczną zaniepokojona i od razu zaczęła mówić: – Śniło mi się, że mój ojciec został ukąszony przez węża i umarł. A co, jeśli faktycznie jest śmiertelnie chory? – opowiadała z napięciem. Terapeutka, spokojna i dojrzała kobieta, ciepło się uśmiechnęła. – To brzmi jak bardzo dobry sen – powiedziała. – Chyba żartujesz? – odparowała Zofia. – A jednak! Przypomnij sobie, nad czym ostatnio dużo pracowałyśmy. – No, nad moimi relacjami z facetami… – zaczęła Zofia. – I co to ma wspólnego z moim snem? – Doszłyśmy do tego, jak bardzo twój wzorzec relacji z mężczyznami opiera się na relacji z ojcem. A ten sen wskazuje na to, że ten wzorzec już się kończy. Bo to nie musi być opowieść o prawdziwym tacie, tylko o tym, jak on żyje w tobie – tłumaczyła terapeutka.

Sny o śmierci bliskich osób to zatem niekoniecznie ostrzeżenie od zmarłego – mogą bowiem oznaczać, że nadszedł czas, kiedy ich symboliczne reprezentacje w naszej psychice powinny się już usunąć na dalszy plan.

Podobną rolę będą pełnić figury zmarłych osób według sennika. Jeśli zdarzają nam się sny o zmarłych, którzy odeszli już jakiś czas temu, ich pojawienie się warto odnieść do własnej psychiki i zastanowić się, jacy byli, z czym nam się kojarzyli. Jakie wartości ze sobą niosą? To nakieruje nas na właściwy trop – niekoniecznie taki sen musi być ostrzeżeniem od zmarłego.

Kontakt ze zmarłą osobą we śnie

Oczywiście można też znaleźć inną prawidłowość, kiedy pojawia się sen o zmarłej osobie, która żyje we śnie. Tak jak przyzwyczailiśmy się do tego, że żyje w nas wewnętrzne dziecko, wewnętrzny krytyk bądź wewnętrzne figury naszych rodziców, tak i w senniku zmarłe osoby z rodziny reprezentują ten mądrzejszy, bardziej zdystansowany aspekt nas samych – nazwijmy go wewnętrzną starszyzną. I ta wyśniona starszyzna może dawać cenne rady i wskazówki, czasem nawet bardzo praktyczne, jak pokazuje kolejny przykład:

Piotr pomyślał z satysfakcją, że jego życie w końcu zaczyna się układać tak, jak chciał. Kilka ostatnich lat poświęcił na uczenie się różnych technik masażu. Najpierw zajmował się tym hobbystycznie, ale miał fantastyczny odzew od znajomych. Nieraz dziękowali mu za pomoc w radzeniu sobie z bólem kręgosłupa i całkiem nieźle szło mu też rozbrajanie psychicznych barier, które napotykał w ciałach masowanych osób. W końcu postanowił zmienić hobby w zawód i miesiąc temu zrezygnował z etatu w korporacji. Teraz pracował nad swoją własną stroną internetową.

Gdy zmęczony położył się wreszcie spać, przyśniło mu się, że wędruje po ulicach rodzinnego miasta i spotyka różne osoby z przeszłości. Wśród nich była zmarła kilka lat temu babcia. Po przebudzeniu wyraźnie pamiętał, że stali razem na skrzyżowaniu i ona miała pójść w jedną stronę, a on w drugą. Umówili się na kolejne spotkanie, a na koniec babcia dodała, że to będzie kosztowało 200 zł. Kiedy Piotr wrócił do pracy przy komputerze i doszedł do miejsca, w którym opisywał swoją ofertę, coś go zatrzymało. Wcześniej analizował ceny na rynku i zaplanował, że poda stawkę 150 zł, gdy nagle przypomniała mu się babcia i jej cena za każde spotkanie. Zaśmiał się, kiedy dotarło do niego, że dostał jasną poradę od zaufanej i życzliwej mu osoby. Zaryzykował więc i w cenniku podał tę samą kwotę co babcia.

W tej historii, w której pojawił się kontakt ze zmarłą osobą we śnie, przekaz od mądrzejszej części naszej psychiki był naprawdę konkretny i dotyczył namacalnej sprawy, choć oczywiście – jak to we śnie – był podany w nieco zawoalowany sposób. Częściej jednak powracający w fantazjach przodkowie (w postaci np. rozmowy ze zmarłą osobą we śnie) mówią o wartościach i cechach charakteru, których potrzebujemy: zachęcają nas do odwagi, otwartości, odpowiedzialności…

Dlatego, gdy następnym razem spotka cię sen o zmarłej osobie, która żyje we śnie, i nie zrozumiesz do końca jego przesłania, nie zakładaj, że jest to ostrzeżenie od zmarłego, tylko postaraj się spojrzeć na swoje życie oczami tej osoby. Spróbuj na moment stać się swoją babcią, swoim dziadkiem lub innym krewnym – i w ten sposób wzmacniaj w sobie kontakt z wewnętrzną mądrością.

Mateusz Ostrowski, terapeuta pracy z procesem, trener biznesu. Członek Polskiego Stowarzyszenia Psychoterapeutów i Trenerów Psychologii Procesu. Prowadzi terapię indywidualną i dla par oraz warsztaty rozwoju osobistego.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze