1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Nie przegap tego, co najcenniejsze - kampania społeczna „Jesteśmy uważni’

(Ilustracja: materiały portal.librus.pl)
Od połowy marca ruszyła ogólnopolska kampania społeczna „Jesteśmy uważni”, której organizatorem jest firma LIBRUS. Kampania ma na celu pomoc rodzicom w zachowaniu bezpieczeństwa dzieci i zwrócenie ich uwagi na kondycję psychiczną najmłodszych. Kierowana jest do rodziców dzieci szkolnych i realizowana na portalu LIBRUS Rodzina. Jest to cykl publikacji eksperckich - artykułów, porad, opisów postępowania i materiałów pobrania.

Bycie rodzicem to proces, podczas którego rozwija się dziecko, my, jako rodzice, oraz łącząca nas więź. Jest to piękny czas, jednak pełen wyzwań, problemów, wątpliwości i trudnych emocji, przez które często następuje utrata bliskiego kontaktu z dzieckiem. Jako rodzice chcemy dla naszych dzieci jak najlepiej – dbamy o to, żeby były szczęśliwe, bezpieczne i wolne od problemów. Tymczasem z roku na rok kondycja psychiczna najmłodszych stale się pogarsza.

Na dzieciach ciąży ogromna presja społeczeństwa. Rodzice coraz częściej obserwują zachowania, które mogą świadczyć o pojawiającej się depresji czy innych zaburzeniach. Dane z oficjalnych badań potwierdzają prywatne obserwacje rodziców. Dlatego potrzebne są długofalowe rozwiązania, które pomogą zrozumieć problem i będą wspierać budowanie u dzieci umiejętności radzenia sobie z trudnościami. Jak podaje portal LIBRUS, do głównych celów kampanii należą:

  • Pokazanie znaczenia rodzinnych relacji dla prawidłowego rozwoju dzieci i zaproponowanie rozwiązań, które pomogą je pogłębić.
  • Zwrócenie uwagi rodziców na skutki psychologiczne nadużywania technologii cyfrowych w domach (zarówno przez dzieci, jak i przez rodziców).
  • Akcentowanie wpływu, jaki na prawidłowy rozwój dzieci ma mądre wprowadzanie ich przez rodziców w cyfrowy świat. Porady dotyczące tego, kiedy poprosić o pomoc specjalistę i gdzie takiej pomocy szukać.

Jak czytamy na stronie kampanii, liczba dzieci, które zmagają się z różnego rodzaju zaburzeniami psychicznymi, stale wzrasta. Rodzice nie zawsze odbierają sygnały ostrzegawcze, które ich dziecko wysyła. Według ogólnopolskiego badania Młodzi Cyfrowi co piąty nastolatek przyznaje, że swoje życie ocenia jako niezbyt szczęśliwe lub nieszczęśliwe. 16% uczniów twierdzi, że ich stan zdrowa jest gorszy niż ten sprzed 12 miesięcy. 18% nastolatków posiada niski poziom woli życia.

Uważny, czujny rodzic jest w stanie w porę przeciwdziałać sytuacjom trudnym i kryzysowym. Szybciej wychwyci kłopoty w relacjach rówieśniczych czy trudności w nauce. Dostrzeże, że dziecko próbuje powiedzieć coś istotnego. Będzie w życiu dziecka obecny – poprzez wspólne spędzanie czasu, rozmowy, rodzinne rytuały. Zapewni dziecku odpowiednie wsparcie, otoczy miłością.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze