1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Archetyp Cesarza - numerologiczna Czwórka

123rf.com
123rf.com
Mamy tu po prostu Animusa, kwintesencję energii męskiej. Na kartach Tarota albo stoi dominując nad całym Zodiakiem, albo siedzi na tronie jak przystało na udzielnego władcę. To archetyp ojca, autorytetu, siły, bezpieczeństwa, materii, domu.

Cesarz panuje nad ziemią. Ona daje mu drzewa, kamienie, wodę, a on potrafi tworzyć miasta, wioski, drogi, budowle. On kształtuje, jest konstruktorem, wielkim budowniczym, dyrektorem wykonawczym, świetnym technikiem. Cesarz jest symbolem silnego mężczyzn, który sprawuje władzę, panuje, kontroluje. Czwórka to stałość, rutyna, uporządkowanie, nadawanie formy. Cesarza zawsze będzie niepokoić bałagan, nadmierna innowacyjność, szybkie zmiany planów, wolnościowa tolerancja. On jest konserwatystą opowiadającym się za porządkiem, ustalonym rytmem, przewidywalnym cyklem. Trudno jest mu zmienić pracę, zdanie czy styl ubierania się. Czwórka to osoba, która potrzebuje „kopa”, żeby pójść dalej. Ktoś urodzony w tej wibracji, owszem, zrealizuje zamierzony cel, ale po jego wykonaniu zatrzyma się, nie będzie nigdzie pędzić, żeby narazić się na zbytnie niebezpieczeństwo i nowości. Musi mieć czas, żeby przemyśleć co dalej, chce być głęboko przekonany o słuszności swych poczynań.

Przywiązany jest do dobrej jakości, niezmiernie ważny jest dla niego aspekt praktyczności. Zwykle wybiera rzeczy, które są potrzebne, wygodne i które służą nie tylko jemu. Zawsze doceni solidność wykonania i trwałość materiału, zastanowi się jak to się będzie prało, nosiło, zużywało, ile czasu posłuży. Lubi przedmioty na lata. Taka postawa jest bliska archetypowej roli ojca - przewidującego, chroniącego, zapewniającego byt i bezpieczeństwo, gospodarnego, stabilnego, porządnickiego. Takiego, który kupi dla rodziny samochód kombi, z wprawą posługuje się wiertarką, wyposaży dom w wysokiej klasy sprzęt AGD, skręci meble. I tu płeć nie ma znaczenia, kobiety Czwórki wiedzą co to młotek i jak się nim posługiwać. Cesarz jest władcą codziennego życia, lubi jego powolny, powtarzalny bieg, ustabilizowanie. Czwórka jest jak fundament, widać to zwłaszcza w życiu rodzinnym, bo przejmuje w nim obowiązek zapewnienia bytu, sprawuje pieczę.

Cesarz ma dużą potrzebę spełnienia się w pracy. Jego hasło - praca, praca, praca, rzemiosło, rzemiosło, rzemiosło. Typowa Czwórka obmyśla pewien plan, potrafi zorganizować pracę sobie i innym, ale zwykle ma jeszcze kogoś ponad sobą. Cesarz nie jest liderem w typie tarotowego Maga, czyli Jedynki - twórczego, zawsze wolnego i takiego, że wszędzie go widać. Można go porównać do premiera państwa, który podróżuje i reprezentuje kraj na zewnątrz, a Czwórka jest jak prezydent, który panuje, siedzi w pałacu i podpisuje stosy dokumentów. Jest głową kraju, ale szyją kręci ktoś inny. Często Czwórkom tylko się wydaje, że mają władzę, bo sprawują ważne obowiązki, ale tak naprawdę nie orientują się kto wpływa na ich decyzje. Cesarz jest trochę jak głaz, na kartach Tarota zawsze odziany w zbroję i sztywny. Ruch na pewno nie jest jego żywiołem. Gdy się mu dobrze przyjrzeć, widać że jest za coś odpowiedzialny i sam nie opuści tej pozycji. To osoba, dla której to, co znane i stare, jest dobre, wszelkie nowinki są zbędne. Zwolennik szeroko rozumianej tradycji, jest przywiązany do kraju, ojczyzny, korzeni, ziemi.

Dla Czwórki istotna jest hierarchia. Ta wibracja łatwo podporządkuje się jakiejś strukturze, uzna jej zasadność i uszanuje ją. Cesarz zgadza się na to, żeby mieć nad sobą kogoś, kto będzie nawiązywał kontakty, będzie przynosił zlecenia - a on będzie je wykonywał - odpowiedzialnie, rzetelnie. Można mu powierzyć wiele, bo będzie pracował jak najlepiej będzie umiał. Dokładny, sumienny pracownik. Jest to osoba godna zaufania, na której zawsze możesz polegać. Jego mocną stroną jest zdolność do koncentracji uwagi, wytrwałość. Urodzony w wibracji Cztery potrzebuje do rozwinięcia skrzydeł spokoju, stabilności, poczucia bezpieczeństwa. Raczej nie weźmie się za zadanie, w którym nie czuje się pewnie, a jeśli się tak stanie, będzie nadrabiał miną, stresował się i ogólnie źle się z tym czuł. Będzie w to wkładał więcej czasu i energii niż ktoś bardziej wyluzowany, będzie działać „na siłę”. Często jest formalistą, który lubi kiedy wszelkie umowy i papiery są podpisane. Cesarz nie cierpi zmian, bo wciąż poszukuje stałości, tak bardzo potrzebuje oparcia, twardego gruntu pod nogami. I statusu, bo archetyp ten jest zawsze blisko władzy, nie tej drapieżnej, ekspansywnej, ale takiej która lubi teczki i buty z porządnej skóry oraz wykrochmalone kołnierzyki. Ważne jest dla niego jak pokazuje się na zewnątrz.

Cesarz ma problem z wyrażaniem emocji i uczuć, jest osobą skrytą. Cztery to symbol kwadratu, materii, ciężkości, zamknięcia. On nie przepada za nieporozumieniami, burzami, wrzaskami. W życiu uczuciowym ceni sobie uczciwość, wierność, spokój. Dlatego wiele potrafi przemilczeć, bywa że ustępuje dla wygody. Czwórka dostosuje się do niemal do każdych warunków, nawet tych najtrudniejszych, wiele wytrzyma. Dla niej ważne jest, by zastany porządek trwał i trwał, i żeby miał sens. Rzadko zrobi coś dla przyjemności samej w sobie, żadne tam głupoty po głowie mu nie chodzą.

Dziecko Czwórka często wcześnie opuszcza dom rodzinny i musi w przyspieszonym tempie wydorośleć. Już w młodym wieku narzucane są mu dodatkowe obowiązki. Chodzi albo do szkoły muzycznej, gdzie mozolnie ćwiczy gamy, albo zajmuje się młodszym rodzeństwem i domem. Czwórki są bardzo poważne jako dzieci, odpowiedzialne, rzadko ma fajne, beztroskie dzieciństwo.

Minusami Cesarza są: sztywność, upór, perfekcjonizm, brak fantazji i polotu. W negatywnie Cesarz, kiedy górę w jego psychice weźmie ciemna strona mocy, może być despotą, który nadużywa władzy, naciska, wymusza. Sam potrzebuje szacunku i względów, ale może innych wykorzystywać. Wszystko bierze na serio, ma zero dystansu, za to dużo zaciętości i zawziętości. Jest jak konserwa, z którym trudno wygrać, bo wymagając dużo od siebie, jest niesamowicie krytyczny i koszmarnie kontrolujący wobec innych. Nigdy nic nie jest dla niego idealne i to właśnie sprawia, że nie jest pewny siebie. Taki Cesarz jest kolosem na glinianych nogach.

Jak obliczyć wibrację urodzenia?

Dodać do siebie wszystkie cyfry daty urodzin, sprowadzając je do cyfry pierwszej, np.: 29.03.1979 2+9+3+1+9+7+9 = 40 = 4

Czytaj też:

Archetyp Maga – numerologiczna Jedynka Archetyp Arcykapłanki – numerologiczna Dwójka Archetyp Cesarzowej – numerologiczna Trójka Archetyp Arcykapłana – numerologiczna Piątka Archetyp Kochanków – numerologiczna Szóstka Archetyp Rydwanu – numerologiczna Siódemka Archetyp Sprawiedliwości – numerologiczna Ósemka Archetyp Pustelnika – numerologiczna Dziewiątka

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze