1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Labirynt w psychologii – co symbolizuje?

Labirynt w psychologii – co symbolizuje?

Kiedy trafiamy do labiryntu, mamy dwa cele: dojść do środka i dojść do wyjścia. Osiągnąć coś, ale też umieć sobie z tym poradzić. (Ilustracja: iStock)
Kiedy trafiamy do labiryntu, mamy dwa cele: dojść do środka i dojść do wyjścia. Osiągnąć coś, ale też umieć sobie z tym poradzić. (Ilustracja: iStock)
Jednym kojarzy się z łamigłówką dla zabawy, innym z trudną sytuacją… Co symbolizuje labirynt? Dziennikarka Joanna Olekszyk i psycholożka Katarzyna Miller proponują kilka interpretacji. A co oznacza labirynt dla ciebie?

Labirynt – symbol. Co symbolizuje labirynt?

Co symbolizuje labirynt? Zagubienie, tajemnicę, zamieszanie, chaos, bałagan, komplikacje, pułapkę czy tortury duchowe. Labirynt symbolizuje też pokrętność życia i konieczność trzymania na wodzy emocji. Kiedy trafiamy do labiryntu, mamy dwa cele: dojść do środka i dojść do wyjścia. Osiągnąć coś, ale też umieć sobie z tym poradzić, nie zagubić się po osiągnięciu celu. Nić Ariadny z mitu o Minotaurze to wpisany w naszą kulturę symbol znaczenia drogi, uczenia się na własnych błędach. Bo kiedy człowiek znajduje się w labiryncie życia, warto by miał nić, która będzie go prowadzić, czyli by kierował się pewnymi wartościami, ale też był czujny, obecny i pamiętał o drodze, jaką przeszedł.

Może oznaczać też logikę, łączenie pewnych faktów, dowodzenie, wnioskowanie, kierowanie się „po nitce do kłębka”. Labirynt często pojawia się w mitach, snach, ale też tajemnych księgach, sytuacjach i rytuałach. Bardzo ciekawe jest, że wielcy władcy czy ludzie bogaci budowali sobie labirynty ogrodów koło swoich pałaców. Było w tym coś z próby zaimponowania gościom, ale też rodzaj zaproszenia do spotkania z samym/ samą sobą – a nuż ktoś się zagubi, nie wyjdzie… A może to był sposób na rozliczanie się z ludźmi, sprawdzanie ich umiejętności. Zawsze znajdą się śmiałkowie, którzy podejmą to wyzwanie.

Labirynt to także symbol wędrówki bohatera. Masz pewne wskazówki, coś w rodzaju intuicji, ale są też przeszkody, ślepe korytarze, a nawet potwory, którym trzeba stawić czoła. Zwykle drodze przez labirynt towarzyszy groza, strach i pośpiech – wiesz, że jest niewiele czasu. Mało jest radosnych, pogodnych labiryntów. W dodatku niektóre z nich są ruchome, korytarze się zmieniają, przesuwają, łączą ze sobą, co tylko wzmaga zagubienie. W tym znaczeniu dzisiejszym labiryntem jest wielkopowierzchniowy sklep – z ciągle zmieniającymi się działami czy alejkami – albo Internet, w którym sami musimy odróżnić fake newsy od newsów prawdziwych.

Labirynt (symbol) jest archetypem znanym na całym świecie i to od zamierzchłych czasów. Pojawiał się już w jaskiniach jako ryty naskalne – miał mieć moc uzdrawiania. Labirynty dekorują posadzki dawnych chrześcijańskich świątyń, na przykład katedry w Amiens czy Chartres. Symbolizowały ludzkie życie: wejście do labiryntu oznaczało narodziny, a wyjście – śmierć. Dla starożytnych Greków był znakiem chroniącym domy i miasta przed urokami – ryto go na zewnętrznych murach. W polskiej historii nowego znaczenia labiryntowi nadały czasy drugiej wojny światowej i ukrywania się w kanałach, co pokazują choćby filmy „W ciemności” Agnieszki Holland, „Kanał” Andrzeja Wajdy. Podziemne labirynty przemierzali ludzie głodni, brudni, przerażeni, brodzący po kolana w nieczystościach, jednocześnie zdeterminowani, by przedostać się do miejsca, w którym będą bezpieczni. Czasem tracili w nich życie.

Są też labirynty łamigłówki – gdzie bez oderwania długopisu trzeba narysować linię prowadzącą od środka do wyjścia. W tym znaczeniu bywa też symbolem myślenia, dociekania, dedukcji. Szczury badane eksperymentalnie przez naukowców są wpuszczane w labirynt i też muszą znaleźć drogę wyjścia. Ludzie związani z rozwojem, znają pojęcie labiryntu medytacyjnego. Ma on formę wyrysowanego na ziemi okręgu z licznymi ścieżkami, po których chodzi się po to, by oczyścić umysł i znaleźć rozwiązania swoich problemów, a także zdobyć większą wiedzę o sobie.

Labirynt – symbol. Do czego chce cię zainspirować?

Labirynt (symbol) inspiruje do zgłębiania siebie, do śmiałości i eksploracji. A z drugiej strony – do ostrożności, uwagi, bycia trzeźwym i przytomnym. Do szukania wskazówek, rad i motywów, którymi chcemy się kierować.

Jeśli często ci się śni lub zwraca twoją uwagę… We śnie jest zwykle zapowiedzią kłopotów czy większego skomplikowania. Albo też oznaką, że jesteś w sytuacji pozornie bez wyjścia, czujesz się zagubiony/zagubiona, skołowany/ skołowana, nie potrafisz znaleźć rozwiązania swojego problemu. Błądzenie w labiryncie symbolizuje zwykle to, że twoje tajemnice czy złe wybory doprowadziły cię do kryzysowej sytuacji w życiu.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze