W Centrum Medycznym Uniwersytetu Georgetown przeprowadzono badania dostarczające dowodów na to, że w wyniku treningu mindfulness wzrasta nasza odporność na stres oraz zmniejszają się jego fizjologiczne symptomy: wydzielanie hormonów stresu czy nierówny płytki oddech.
W badaniu wzięło udział 89 pacjentów ze zdiagnozowanym lękiem uogólnionym, chronicznym zmęczeniem oraz nadmiernym zamartwianiem się. Wszyscy ukończyli warsztaty na temat redukcji stresu, przy czym jedynie u połowy z nich kurs obejmował medytacyjne techniki mindfulness.
Przed i po warsztatach badani przechodzili standardowy test stresu społecznego – musieli wygłosić przemowę przed dużą publicznością, o czym dowiedzieli się niespodziewanie. W grupie kontrolnej poziom odczuwanego stresu był wyższy podczas drugiego wystąpienia, natomiast u uczestników warsztatu obejmującego mindfulness zauważono znacznie mniejszą reakcję hormonalną na stresującą sytuację. Ponadto osoby medytujące zgłaszały dużo niższy poziom subiektywnie odczuwanego zdenerwowania.
Wyniki eksperymentu przemawiają za skutecznością technik mindfulness w redukcji stresu. Dalsze badania sprawdzą potencjał terapeutycznych takich technik w odniesieniu do innych zaburzeń psychiatrycznych.