1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Uśmierzyć ból zastrzyku

123RF.com
Dzień szczepienia do miłych nie należy. Stresujący i dla matki, i dla dziecka. Dzieci nigdy nie wyrażają na szczepienie zgody. Ukłute przeraźliwie płaczą. Podać smoczek?

Także naukowcy szukają sposobu, by ulżyć malcom w cierpieniu, by ich dyskomfort trwał jak najkrócej. Jakie są  więc naukowe rady?

Można posłuchać naukowców z Kanady. Ich rada brzmi następująco: przed zaszczepieniem daj dziecku na język roztwór cukru. Osłodzenie mu życia glukozą zmniejszy dyskomfort (przynajmniej jedna piąta z tysiąca obserwowanych dzieci nie płakała po ukłuciu). I kolejny wniosek płynący z ich badań – znaczenie ma także ilość podanego cukru, pół łyżeczki skuteczniej niż kilka kropli skraca czas płaczu dziecka. Dr Arne Ohlsson, z University of Toronto, zaleca podawanie glukozy, zwłaszcza noworodkom, podczas bolesnych zabiegów, a do takich należy pobieranie krwi z pięty. Próba uśmierzenia bólu szczególnie liczy się, gdy trzeba ukłuć wcześniaka. Dzieci urodzone przed terminem są o wiele bardziej wrażliwe na ból niż te, które przyszły na świat „o czasie”.

I kolejny pomysł. Owinąć ciasno dziecko, by było mu ciepło. Ten sposób działa jeszcze lepiej niż dawka glukozowej słodyczy czy możliwość possania. To wyniki badań prowadzonych na 47 zdrowych noworodkach, opublikowane niedawno na łamach czasopisma Pain. Poza tym naukowcy dochodzą do wniosków, na które żadnych dowodów nie potrzebujemy: trzeba przytulić, pokołysać, cicho i czule przemawiać.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze