9 na 10 kobiet w wieku powyżej 30 wstydzi się ćwiczeń na świeżym powietrzu ze względu na niskie poczucie własnej wartości - zbadali Anglicy.
Zamiast tego wiele kobiet decyduje się wykonywać ćwiczenia po zmroku, żeby zminimalizować ryzyko bycia widzianą. A nie jest to korzystne, ponieważ ruch na świeżym powietrzu za dnia działa jak leki przeciwdepresyjne i pomaga przy spadkach nastroju. W efekcie wpływa więc na poczucie wartości. Badania wskazują, że w momencie gdy czujemy się źle psychicznie zamiast na przykład pobiegać lub chociażby iść na spacer, wolimy: jeść (71 proc.), słuchać smutnej muzyki (32 proc.), serfować po internecie (57 proc.), położyć się do łóżka (66 proc.) lub po prostu przebywać w samotności (71 proc.).
Badanie wykazało również, że:
- dwie na trzy kobiety myśli o tym jak wygląda, gdy wykonuje ćwiczenia w miejscach publicznych;
- 65 proc. kobiet uważa, że podczas ćwiczeń w grupie wygląda głupio i że nie ma dobrej koordynacji ruchu;
- 60 proc. denerwuje się, że podczas ćwiczeń pocą się i ich twarz jest zaczerwieniona;
- dwie trzecie myśli, że jak dołączą do grupy ćwiczących, spotkają się z niechęcią; - ponad połowa wykonuje ćwiczenia bardzo wcześnie rano lub późno w nocy, by uniknąć wzroku innych;
- prawie dwie trzecie kobiet z tego powodu ćwiczy w miejscach ustronnych;
- ponad połowa, by się nie wstydzić, ćwiczy w domu;
- 67 proc. nosi luźne ubranie do ćwiczeń, aby ukryć swoją figurę.
- Wszyscy wiemy, że ćwiczenia na świeżym powietrzu są dobre dla naszego zdrowia psychicznego - powiedział psycholog Beth Murphy. - Namawiam kobiety, żeby wzajemnie się w tym wspierały i ćwiczyły razem. To im doda odwagi.
Źródło: Mind