1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Spacer w parku pomaga w leczeniu depresji i poprawia pamięć

123rf.com
123rf.com
Według naukowców z Kanady i Stanów Zjednoczonych spacer w parku może pomagać ludziom cierpiącym na depresję.

- Nasze badania wykazały, że osoby z depresją kliniczną czuły się znacznie lepiej po systematycznych spacerach po parku lub lesie niż po spacerach po ulicach miasta - powiedział Marc Berman, szef projektu badawczego. - Zmieniał się ich nastrój na zdecydowanie bardziej pozytywny. Badani mówili, że przestawały ich nawiedzać natrętne negatywne myśli. Byli spokojniejsi i nastawieni do życia bardziej optymistycznie. Najwięcej zmian zauważono u osób, które odbywały spacery samotnie, wówczas bowiem ich mózg najbardziej wydajnie odpoczywał.

Naukowcy podkreślają, że spacery nie są zamiennikiem medycznych sposobów leczenia depresji czy psychoterapii ale pozytywnie uzupełniają powyższe metody.

Badania ponadto potwierdziły, że ludzie którzy spędzają czas, obcując z naturą, lepiej się koncentrują na działaniu i mają lepszą pamięć. Mózg, który ma szansę na relaks, jest potem bardziej wydajny. Po przebywaniu na łonie natury koncentracja i pamięć poprawiła się u badanych średnio o 16 proc. Naukowcy sugerują, że podobne mechanizmy w mózgu reagują na kontakt z naturą poprawą zdolności poznawczych i podwyższeniem nastroju. Spacery w środowisku miejskim nie dawały takich efektów.

Źródło: Baycrest Rotman Research Institute

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze