Zamiast się rozdrabniać, pomyśl, co dla ciebie ważne. Pomoże ci to w życiu zawodowym i w podejściu do własnego ciała
1. Przeświadczenie, że wszystko jest tak samo ważne. Takie myślenie sprawia, że poświęcamy tyle samo czasu rzeczom istotnym i rzeczom niemającym większego znaczenia. Podstawą sukcesu jest umiejętność określenia swoich priorytetów i skupienie się na nich.
2. Pułapka wielozadaniowości.
„Robić dwie rzeczy naraz to nie zrobić żadnej” – mawiał Publiusz Syrus. Zajmując się kilkoma sprawami jednocześnie, tracimy zbyt dużo energii na „przełączanie się” między nimi, co w konsekwencji wydłuża czas wykonania obu, a do tego towarzyszy nam nieustanny stres, że nie zdążymy. Najlepszą metodą jest zakończyć jedną rzecz, by dopiero potem zająć się kolejną.
3. Przecenianie roli zdyscyplinowania.
Zamiast pilnować się na każdym kroku, wystarczy poświęcić trochę czasu, by określone zadania weszły nam w nawyk, później możemy już odpuścić kontrolę. Wyrobienie nowego nawyku powinno zająć ci średnio 66 dni, potem możesz zająć się kolejnym.
4. Wiara w to, że wystarczy chcieć.
Mit silnej woli zachwiał niejednym człowiekiem na drodze do sukcesu. Jest on o tyle szkodliwy, że całkowicie sprzeczny z ludzką naturą. Otóż każda siła się powoli wyczerpuje, a im bardziej obciążamy umysł, tym mniej przemyślane podejmujemy działania. Dlatego lepiej brać się za najważniejsze działania wtedy, gdy siła woli jest największa, i nie rozmieniać energii na drobne.
5. Iluzja życiowej harmonii. Czyli przekonanie, że da się zrównoważyć życie zawodowe i prywatne.
Otóż idealna harmonia jest ułudą, a naszym celem powinna być sztuka balansowania, czyli przeciwważenia. Ustal priorytety w życiu zawodowym i osobistym, a następnie sprawdzaj, czy któraś z tych dwóch dziedzin nie przeważa w twoim życiu, wtedy odciąż ją, poświęcając uwagę drugiej.
6. Obawa przed wielkością.
Duży nie musi być zły, a bogaty – nieczuły. Obawa przed rozrostem blokuje rozwój wielu świetnych karier. Tak naprawdę do wielkiego sukcesu prowadzą tylko te działania, które są inspirowane wielkimi marzeniami. Dlatego, jeśli chcesz osiągnąć życiowy sukces, działaj odważnie, przebojowo i nie obawiaj się porażek.
Źródło: Gary Keller, Jay Papasan, „Jedna rzecz. Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć”, Galaktyka 2013