1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Fałszywi przyjaciele - 20 typów (cz.1)

Fałszywi przyjaciele - 20 typów (cz.1)

Koniec wakacji skłania do porządków i nowych planów. Dlaczego nie zrobić „remanentu” w tzw. przyjaciołach? Zazwyczaj każdy z nas ma jedną lub więcej relacji, które mu nie służą. Oto typy przyjaciół, którzy zamiast pozytywnymi emocjami obdarzają nas niską energią. I z którymi lepiej się nie zadawać.

1. Biurowa plotkarka

Czasami fajnie jest przez kilka chwil pogawędzić w pracy z kimś miłym. Ale uwaga, pod płaszczykiem pozornej życzliwości i rozmowności może kryć się groźna plotkarka. Obgadując innych i intrygując, umacnia swoje wątłe poczucie własnej wartości i sprawia, że i ty ulegasz jej negatywnym wibracjom.

2. Ex, który dzwoni po seks

Kobieta, która utrzymuje się kontakty z ex mężczyzną ze względów jedynie seksualnych, buduje sobie barierę dla własnego szczęścia. Jeśli w jej życiu pojawi się ktoś nowy, okaże się że przynosi on ze sobą stare problemy emocjonalne, które nie zostały rozwiązane. Żadne nowe doświadczenie nie zawita w twoim życiu, jeśli będziesz odbierała telefony od ex i spędzała z nim czas w łóżku.

3. Maruda

Nie lubisz tej osoby, ale utrzymujesz z nią kontakty, żeby nie mieć poczucia winy, że ją odrzucasz. Ona zwykle jest smutna, marudna i nieszczęśliwa. Tymczasem ty, podczas spotkań z nią, odbierasz jej negatywne emocje. Lepiej otaczać się ludźmi, którzy emanują pozytywną energią życiową. Jest to korzystniejsze dla dwóch stron, bo wówczas dobre emocje się pomnażają.

4. Egotyczny koleś

Mówi, że uwielbia spędzać czas z tobą, ale spróbuj mieć do niego jakąś prośbę, spróbuj chcieć od niego czegoś więcej, niż powierzchowną relację, w której liczy się jedynie jego przyjemność bądź jakikolwiek jego interes. Spróbuj opowiedzieć mu o swoich emocjach. Poczujesz się, jakby ktoś otworzył lodówkę. Relacja z takim typem może doprowadzić nawet do stanów depresyjnych, a na pewno nie zapewnia dobrego samopoczucia. Zwiewaj!

5. Ciotka dobra rada

Urocza krewna, dajmy na to ciocia lub kuzynka, która poczęstuje szarlotką oraz radami, które mają poprawić twoje życie. Tak naprawdę taka osoba, wtrącając się w twoje sprawy, prowadzi dialog ze sobą. Działa na rzecz własnego obrazu siebie, pragnie być tą, która pomaga, wie lepiej i lepiej niż ty się czuje. I nie pomoże tu nawet pyszna szarlotka.

6. Niebezpieczna kobieta

Wydaje się, że to przyjaciółka, a to wróg. Zołza, która prowadzi cię ku niepowodzeniu. Jest manipulatorką, która może poderwać ci chłopaka czy donieść na ciebie szefowi lub obgadać cię w gronie znajomych. Niektóre kobiety są bardziej niebezpieczne, niż możesz w to uwierzyć. Bądź czujna.

7. Połowiczny przyjaciel

Niby deklaruje, że cię lubi i że wszystko jest ok, ale zapomina o twoich urodzinach, często odwołuje spotkania lub notorycznie się na nie spóźnia. Taki ktoś nie szanuje ciebie i twojego czasu, ty też go na niego nie marnuj. Rozejrzyj się za przyjaciółmi, którzy są tobą naprawdę zainteresowani.

8. Cień przeszłości

Może to kolega z liceum lub przyjaciółka z podwórka. To nic zdrożnego mieć przyjaciół z przeszłości. Ale jeśli łączy was tylko to, co minęło, to za mało na prawdziwą przyjaźń. Żyj w teraźniejszości i spędzaj czas z ludźmi, z którymi tworzysz nowe wspomnienia.

9. Mścicielka

Zwraca się do ciebie z prośbą o pomoc, by szpiegować jej ex lub wziąć odwet na koleżance z pracy. Namawia cię, żebyś była wspólniczką jej ciemnych planów. Co zyskujesz na takiej „przyjaźni”? Zastanów się, czy nie chcesz spędzać czasu z kimś, kto ma bardziej wzniosłe cele i aspiracje.

10. Rentgen

Są osoby, które wydobywają z nas to, co najgorsze. To znaczy my się tak przy nich czujemy. Na przykład przy mądrali, jesteś jak głupia gęś, przy zaplanowanej mamusi masz o sobie mniemanie, że jesteś porządnie szurniętą matką, przy liczącym kalorie wegetarianinie charakteryzują cię okropne nawyki żywieniowe. Jeśli nie ma między wami połączenia na innych poziomach niż te rażące różnice, lepiej poszukać przyjaznych podobieństw. To bardziej podniesie na duchu.

Toksyczne relacje - ich mroczny urok - TUTAJ

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze