1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

5 zasad uważnej komunikacji

fot. 123rf
fot. 123rf
Praktyka uważności uczy nas życia teraźniejszością, bycia tu i teraz ze świadomością każdej myśli i uczucia oraz odbierania świata zmysłami. Jak praktykować uważności podczas rozmowy z drugim człowiekiem?

1. Uważna obecność

Mamy otwarty umysł, kontakt ze swoim ciałem i sercem. Kiedy jesteśmy prawdziwie obecni, nie mamy oczekiwań i nie powodują nami emocje. Jesteśmy w pełni obecni w danej chwili, a nasza uwaga nie koncentruje się na „ja”, ani na „ty”, tylko na „my”.

2. Uważne słuchanie

Oznacza to nie tylko to, że dajemy drugiej osobie przestrzeń do wypowiedzenia się i z uwagą jej słuchamy. Chodzi o to, że przyjmujemy ją taka, jaka ona jest. Nie idealizujemy, ani nie zaniżamy jej wartości. Nie ulegamy maskom i pozorom, tylko słyszymy jej prawdziwą istotę.

3. Uważna łagodność

Im łagodniej mówimy, tym większą skuteczność osiągamy, bo słyszymy siebie. Ważne jest, żeby nie ulegać emocjom. Spokojna uważność na siebie pozwala dostrzec, kiedy czujemy niepewność, wątpliwości, lęki, zazdrość i kiedy jest niebezpieczeństwo, że będziemy działać z tego miejsca. Jeśli potrafimy sobie współczuć, że takie uczucia w nas są, umiemy je transformować na pozytywne. Kiedy sami przejdziemy taki proces, w rozmowie z drugą osobą możemy już wyczuć, kiedy ona ulega takim emocjom. Wówczas pojawia się jakaś przesada lub wycofanie. I wtedy reagujemy rozpoznaniem i uniemożliwieniem, żeby rozmowa zboczyła na zbyt emocjonalne tory.

4. Uważna życzliwość

Bezwarunkowa życzliwość oznacza akceptację wzlotów i upadków, jakie wydarzają się w relacjach. Jest w nich radość, jest i ból, czasem jesteśmy blisko, a czasem oddalamy się od siebie. Nasze rozmowy odzwierciedlają tą zmienność, która jest jedynym pewnikiem w ludzkich związkach. Jeśli będziemy mieć tego świadomość, zyskamy wolność od nacisków i kontroli podczas komunikowania się. 5. Uważna otwartość

Otwartość to wolność, przyzwolenie na to, żeby każdy dzień i każde zdanie przynosiło coś nowego. To umiejętność elastycznego reagowania na drugą stronę, umiejętność cieszenia się ze zmiany i podążania za nią.

11 znaków, żeby zmienić sposób rozmowy - TUTAJ

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze