fbpx

Życzliwe nastawienie do życia i partnera

Życzliwe nastawienie do życia i partnera
123rf.com

Czym jest życzliwe nastawienie? Jest ono jednoznaczne z miłością, współczuciem, wspólną radością i spokojem ducha. Im więcej rozwiniemy w sobie tych cech, tym lżejsze będzie nasze życie. Obiecuje Budda.
Jeśli jesteśmy życzliwie nastawieni do życia i partnera, stajemy się mniej swarliwi, niezadowoleni, roszczeniowi. Uczymy się patrzeć na siebie i ukochaną osobę innymi oczami – akceptujemy. Jeśli spokojnie akceptujemy zmiany, przyciągamy do swojego związku więcej dobra.

Według Buddy i idącym za nim Dalajlamą na życzliwe nastawienie składają się cztery elementy:

MIŁOŚĆ Czujemy ją dla ludzi bez wyjątków, całkowicie niezależnie od tego, co myślą, mówią i robią. Życzymy im każdego szczęścia dostępnego na świecie. Czynienie dobra innym i sobie jest cechą głęboko ludzką. Ze mnie i z ciebie powstaje „my”.

WSPÓŁCZUCIE
Życzymy każdej istocie uwolnienia się od cierpień i podejmujemy starania, żeby jej pomóc, nie oczekując wdzięczności. I nie chodzi o to, żeby współcierpieć. Należy zachować rozeznanie, żeby prawdziwe wspierać, współczując. Prawdziwe współczucie sprawia, że partner uwalnia się od cierpienia.

WSPÓLNE ODCZUWANIE RADOŚCI Możemy się nauczyć odczuwać radość ze szczęścia partnera. Gdy uda nam się ta sztuka, doświadczymy silnie jednoczącego uczucia. Tym samym obciążające, negatywne emocje nas opuszczą. Pożegnamy się z zawiścią i zazdrością.

SPOKÓJ DUCHA Obojętnie co się wydarza, nie wolno nam przestać myśleć pozytywnie.

Więcej przeczytasz w książce „DALAJLAMA DLA PAR. JAK KOCHAĆ UWAŻNIE”, wydawnictwo ZWIERCIADŁO

W poniedziałek artykuł o sześciu działaniach uwalniających życzliwe nastawienie w związku

Artykuł – Hojność w związku – to ważne!

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze