1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. 7 propozycji na pochmurny dzień

7 propozycji na pochmurny dzień

Na świecie zrobiło się szaro, ponuro, deszczowo. Pierwsze dni w jesiennym klimacie mogą skutecznie popsuć nastrój. Co robić? Oto 7 pomysłów.

1. Wyjdź na deszcz

Bliskość natury zawsze jest kojąca dla układu nerwowego. Badania udowadniają, że spacer po lesie powoduje obniżenie stężenia stresogennego hormonu kortyzolu, obniża ciśnienie, zwiększa aktywność układu przywspółczulnego. Podobnie działa pobyt nad wodą. W pracy lub w domu naturę można próbować zastąpić roślinami doniczkowymi i akwarium.

2. Posłuchaj odpowiedniej muzyki

Rozkoszuj się melodiami, które pasują do twojego nastroju. Zacznij od smutnych, sentymentalnych piosenek, jeśli dopadła cię pierwsza jesienna melancholia. Potem przejdź do weselszych rytmów. Jeśli męczy cię niepokój lub o coś się martwisz, włącz muzykę klasyczną. Już 10 minut wsłuchiwania się w jej dźwięki obniża poziom hormonów stresu. Podczas słuchania muzyki świadomie i wolno oddychaj. 30 minut słuchania hinduskich mantr pomaga, gdy dokucza wysokie ciśnienie - to muzyka dobra na skołatane nerwy. 3. Złość się!

Jeśli narasta w tobie gniew, zapytaj go, jak chce się tobie ukazać. Uwolnij go w bezpieczny dla siebie i otoczenia sposób – rozbij nielubiany talerz, podrzyj papiery, skop kanapę.

4. Spojrzyj w swój mrok

Wycisz się, skontaktuj się z tą twoją częścią, która ma zły nastrój. Postaraj dowiedzieć się, o co jej chodzi. To samopoczucie może być posłańcem jakiejś ważniej wiadomości, od tej części ciebie, którą zaniedbujesz. Zamiast walczyć z uczuciami, wejrzyj w nie. Jaka potrzeba się za nimi kryje? Czego nie robisz? Może potrzebujesz więcej odpoczynku, zmiany w związku, może cierpisz, bo nie realizujesz swojej pasji?

5. Przejmij kontrolę nad złym nastrojem

Ludzie, którzy czują, że mają kontrolę nad swoim życiem, są szczęśliwsi, niż bezsilni i zdani na los - donoszą wyniki badań. Zidentyfikuj, co cię męczy i zrób coś z tym. Jeśli martwisz się, że nie masz czasu uważnie zająć się dziećmi, wreszcie przypilnuj, żeby odrobiły lekcje i zjedz z nimi pyszną kolację.

6. Działaj zgodnie z własnym temperamentem

Jeśli jesteś introwertykiem, zaszyj się w domu, medytuj, czytaj książkę, pisz blog. Jeśli definiujesz się jako ekstrawertyk, spotkaj się z przyjacielem, idź do kawiarni, zadzwoń do kogoś i pogadaj. Podejmij działania, które odżywią twoją psychikę.

7. Nic z tym nie rób

Jeśli czujesz, że żaden z powyższych sposobów nie pomaga a nawet nie chcesz ich wypróbowywać, powiedz sobie: Mam zły dzień i to jest OK. Pogódź się z tym i poczekaj. Ciekawe, co się wydarzy.

Ćwiczenie dla równowagi umysłu - TUTAJ

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze