1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Jak się pozbyć zgubnego nawyku?

Jak się pozbyć zgubnego nawyku?

fot. 123rf
To może być cokolwiek - batonik jedzony codziennie w pracy, mężczyzna, który nie kocha, szastanie pieniędzmi, zbyt długie gadanie przez telefon. Słowem - jakiś szkodliwy nawyk. 5 kroków pomoże ci się od niego uwolnić.

1. Przyznaj się

Od tego zacznij - przestań ignorować swój zgubny nawyk. Przyznaj się przed sobą, że masz z tym problem. Jednocześnie nie obwiniaj się, podejdź do sprawy konkretnie - jest tu coś do zrobienia po prostu.

2. Zrozum, dlaczego to robisz

Tak, jest jakiś powód, dla którego ulegasz swojemu nawykowi. Coś chcesz osiągnąć, zyskać, od czegoś uciec, coś sobie załatwić na skróty. Tylko, że efekty są krótkotrwałe. Zastanów, jak się czujesz, kiedy jesz batonika, albo gadasz godzinami z przyjaciółką przez telefon. Przyjemność, poczucie bezpieczeństwa, obniżenie poziomu lęku?

3. Zobacz, że twoje pragnienia nie spełniają się

Przekonaj się, że to nie działa. Jak długo po zjedzeniu czekoladki czujesz się dobrze? Czy gadanie przez telefon albo bycie z mężczyzną, który nie okazuje ci uczuć, zapewnia ci poczucie bezpieczeństwa i uczuciowe spełnienie, chroni cię przed samotnością? Otrzymujesz to, czego szukasz? Zwykle zamiast ukojenia, przeżywamy niepokój, niezadowolenie, zmęczenie, frustrację. Oprócz chwilowej ulgi nic nie zyskujesz. Przyjmij, że tak jest bez zbędnego analizowania.

4. Skoncentruj się na sobie

Stań się dla siebie priorytetem, w ten sposób „poćwiczysz” miłość własną. Podczas rozstania z nawykiem, trzeba w pełni zrozumieć i zaakceptować siebie. Potrzebujemy znaleźć w sobie siłę, żeby poznać prawdę. Bez tego jednak, nie rozwiniesz się.

5. Poszukaj w sobie nadziei i optymizmu

Wyobrażaj sobie siebie, gdy już nie będziesz we władzy zgubnego nawyku. Będziesz szczuplejsza i bardziej pewna siebie. Spokojniejsza, bardziej radosna, kreatywna, szczęśliwsza, spełniona. Poza tym z pewnością odkryjesz w sobie coś nowego, bo nawyk cię od tego oddziela. Poczujesz smak wolności i świadomego stanowienia o sobie.

Joga pomaga wyjść z uzależnień - TUTAJ

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze