1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Psychologia
 4. >
 5. Żywienie dzieci w Polsce - badania

Żywienie dzieci w Polsce - badania

123rf.com
123rf.com
Już od 2006 roku grupa Ipsos prowadzi badania dotyczące zmian w zwyczajach żywieniowych Polaków, ich stosunku do wagi, zdrowia oraz wagi i odżywiania dzieci. Ostatni pomiar został przeprowadzony w lipcu 2012 r.

Oto kilka wniosków z badań IPSOS:

 1. 75 proc. polskich rodziców deklaruje, że przykłada olbrzymią wagę do odżywiania dzieci, ale w większości nie przygotowuje dla nich specjalnej diety.
 2. 56 proc. rodziców dzieci w wieku 3-8 lat i 79 proc. rodziców dzieci w wieku 9-14 lat twierdzi, że dzieci najczęściej zjadają takie posiłki jak dorośli.
 3. Dzieci samodzielnie decydują o wielkości posiłków - jedzą „tyle, ich chcą” oraz „tyle, ile im potrzeba”.
 4. W  przypadku młodszych dzieci (3-8 lat) przede wszystkim rodzice decydują, co powinno się znaleźć w diecie, a w przypadku starszych  (9-14 lat) - aż 2/3 rodziców zgadza się na wybór dziecka przynajmniej w połowie sytuacji.
 5. Polscy rodzice w większości opowiadają się za tradycyjnymi metodami żywienia dzieci. Zwłaszcza rodzice dzieci młodszych wybierają sprawdzonych producentów żywności.
 6. Dorośli zachęcają dzieci do poznawania nowych potraw i produktów, a ponad połowa rodziców często sięga po nowe produkty dla dzieci i stara się podążać za trendami w ich żywieniu. Ponadto połowa rodziców dzieci młodszych (do 8 lat) zwraca uwagę na reklamy produktów żywnościowych dla dzieci.
 7. Prawie wszyscy rodzice (96 proc.) uważają, że ich dzieci jedzą regularnie 3 posiłki dziennie. 75 proc. twierdzi, że dzieci jedzą także drugie śniadanie, a 40 proc. – że  także przekąskę między obiadem a kolacją.
 8. 2/3 dzieci w wieku 9-14 lat kupuje samodzielnie przekąski. Najczęściej wybierają:  batony i wafle, świeże owoce, drożdżówki i soki owocowe i nektary.
Raport Ipsos „Trendy w zwyczajach żywieniowych Polaków” to prowadzone od 2006 roku badanie dotyczące zmian w zwyczajach żywieniowych Polaków, ich stosunku do wagi, zdrowia oraz wagi i odżywiania dzieci. Badanie jest realizowane na próbie reprezentatywnej Polaków (825 osób). Ostatni pomiar został przeprowadzony w lipcu 2012 roku.
źródło: materiały prasowe IPSOS

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze