1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. 4 strategie na przeciwności losu

4 strategie na przeciwności losu

123rf
123rf
Gdy przychodzą trudniejsze czasy, fala przeciwności, przydaje się elastyczność i odwaga. Ta pierwsza, by zmienić swoje spojrzenia na życie, druga, żeby spojrzeć kłopotom w twarz. A wszystko po to, żeby odkryć nową siebie.

To, co w pierwszym momencie definiujemy jako nieszczęście, utrudnienie i wiatr w oczy, zaprasza nas do jakiejś ważnej zmiany. Tak jest w momencie straty pracy, pieniędzy, rozstania z kimś bliskim. Towarzyszą temu silne emocje i poczucie niepewności, to normalne. W pierwszym odruchu sięgamy po nawykowe zachowania – chcemy walczyć albo uciekać. Rozwiązanie leży jednak gdzieś indziej. Najwyraźniej masz postąpić inaczej niż dotychczas. Zrobisz tak, jeśli uruchomisz część siebie, której się boisz. Potrzebna jest ci elastyczność i odwaga, które składają się na odporność psychiczną. Możesz się wesprzeć 4 poniższymi strategiami na trudne czasy.

1. Skoncentruj się na relacjach. Badania wskazują, że silne, wspierające relacje, sprawiają że jesteśmy bardziej odporni wobec przeciwności losu. Zachęta, pomoc, miłość, zaufanie
, życzliwość, zrozumienia są nie do przeceniania, kiedy nadchodzą trudniejsze czasy.

2. Zaakceptuj zmianę.
Kiedy przeżywasz ból, naturalne jest, że chcesz tego uniknąć. Przez jakiś czas nie chcesz dopuścić do siebie trudnych emocji. Spróbuj jednak uznać, że akceptujesz je, by wreszcie je uwolnić i przekonać się, co się pod nimi kryje – jaka zmiana?

3. Poczuj swoje atuty.
Zapytaj siebie, jak w przeszłości poradziłaś sobie z trudną sytuacją? W jaki sposób jesteś silna? Poświęć czas na taką refleksję, by poczuć swoją moc i użyć ją.

4. Zacznij działać. Zrób chociaż jeden krok, w kierunku zmiany
.
Trudne okoliczności mogą wymagać od nas podejmowania trudnych działań. Nawet jeśli jest zrobisz bardzo mały krok, ważne jest, aby ruszyć do przodu.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze