W książce „Freeing Yourself from Anxiety” psycholożka Tamar E. Chansky radzi, jak skutecznie zarządzać niepokojem.
Czym jest lęk? Tamar E. Chansky definiuje go jako pierwszą reakcję naszego systemu nerwowego, który chce nas ostrzec przed niebezpieczeństwem. Problem polega na tym, że nasze irracjonalne emocje wprowadzają nas w błąd. Niepokoimy się wtedy, kiedy nie ma takiej potrzeby. W efekcie żyjemy w ciągłym napięciu, które prowadzi do chronicznego lęku, żyjemy w poczuciu zagrożenia. Walczymy lub uciekamy i żadna z tych strategii nie jest dla nas dobra. Jak to zmienić?
4 kroki do wolności od niepokoju
1. PAUZA Powiedz sobie, że nie musisz wierzyć we wszystko, co myślisz.
2. MINIMALIZACJA Zawęź problem do jednej rzeczy, która naprawdę się liczy.
3. OPTYMALIZACJA Ponownie przemyśl problem pod kątem znalezienia w nim pozytywów. Spójrz się na sprawę szerzej, z innej strony niż dotąd.
4. MOBILIZACJA Zacznij spokojnie działać, najlepiej inaczej niż do tej pory.
Chansky tłumaczy, że strategia tych czterech kroków pozwala wyjść z nawykowego sposobu myślenia, które doprowadza nas do życia w niepokoju. Zanegowanie, że prawdą jest to, o czym myślisz, już może uwolnić od strachu. Bez tej paraliżującej emocji, zostaje nam jedynie załatwienie sprawy. Często bardzo proste, ale zwykle potrzebujemy innego rozwiązania niż do tej pory wybieraliśmy. Przeszkodzić w tym momencie może nam strach przed próbowaniem nowych rzeczy. Pomoże praktyka, zacznij działać inaczej. Jeśli na przykład zwykle do tej pory kłóciłaś się z mężem, bo bałaś się pokazać otwarcie swoją słabość, teraz powiedz o uczuciach. Jeśli bojąc się szefa, unikałaś go, teraz umów się na spotkanie i opowiedz mu, co chciałabyś w swojej pracy zmienić. Jeśli już nie myślisz, że oni są potworami, którzy cię skrzywdzą, załatwisz sprawę bez większych przeszkód.
Co jeszcze może pomóc w uwolnieniu się od niepokoju?
1. Lista swoich mocnych stron. Wiedz, że masz oparcie w sobie.
2. Bezpieczne oczekiwania, które nie narażają cię na rozczarowanie.
3. Empatia, współczucie, wdzięczność.
4. Przepracowanie takich niskich wibracyjnie emocji i nawyków jak: gniew, zazdrość, poczucie straty, wstyd, manipulacja, perfekcjonizm, lęk przed porażką, krytycyzm. Dobrym sposobem na te trudne uczucia jest powiedzenie sobie: „Nie jestem winny (lub na przykład nie wstydzę się). To uczucie nie ma nic wspólnego z tym, kim jestem. To mi się tylko stało. Mogę z tego zrezygnować. To emocja, nie fakt”. W ten sposób możemy odzyskać własne, zdrowe poczucie wartości. A wtedy żaden niepokój nie będzie miał nad nami władzy. A jeśli nawet przyjdzie, niepostrzeżenie odejdzie.