1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Na czym polega prawdziwa niezależność?

Na czym polega prawdziwa niezależność?

123rf
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Na tym, żeby posługiwać się intuicyjnym umysłem. Mieć odwagę odrzucić naukowe teorie, to co oczywiste, to co uważają inni. Być bezstronnym i otwartym na to, co się pojawia. Tak doradza Lao Tzu, autor „Księgi Tao i Te”.

Nikt tak naprawdę nie wie, skąd się wzięła „Księga Tao i Te”, ale ten krótki traktat składający się z zaledwie pięciu tysięcy słów, stanowi fundament klasycznej filozofii chińskiej. Książka wyjaśnia naturę działającej w całym wszechświecie ewoluującej siły zwanej Tao oraz opisuje wynikającą z postępowania w zgodzie z nią moc, określaną mianem Te. Oto, co jej autor ma do powiedzenia na temat niezależności.

ZWIĘKSZANIE NIEZALEŻNOŚCI

Odrzuć naukę, a pozbędziesz się niepokoju. Jak wielka jest różnica między zgodnością a służalczością? Jak wielka jest różnica między dobrem a złem? Czy muszę czcić to, co inni? Cóż to za straszny absurd! Intuicyjny umysł rozwija się i rozkwita, Jakby otrzymywał wielką ofiarę, Jakby poddawany był nieustannej obserwacji. Ja jeden pozostaję bezstronny, Jak dziecko, które nie nauczyło się jeszcze uśmiechać. Niezależny, bez możliwości połączenia się z nim. Intuicyjny umysł ogarnia wszystkich. Ja jeden stoję z boku, Do cna nieświadomy i niewiedzący. Gdy zwykli ludzie działają jednoznacznie i rygorystycznie, Ja zachowuję powściągliwość i milczenie. Obojętny jak ocean, Bezustanny jak wichura, Intuicyjny umysł jest zawsze obecny. Ja jeden jestem niezdyscyplinowany i trzymam się z dala. Ja jeden różnię się od innych, Gdyż wiem, by szukać pokarmu u matki.

Lao Tzu, autor traktatu, namawia osoby poszukujące sensu życia do wystąpienia z tłumu – do odrzucenia dogmatów i badania wszechświata z intelektualną swobodą. Aby zyskać koncentrację i wiedzę, trzeba się odciąć od wszelkich ideologii. Nośnikiem prawdy o rzeczywistości nie są słowa, lecz bezpośrednie doświadczenie. Niezależnie od tego, czy szukamy rzeczywistości w relacjach, władzy, czy wszechświecie, możemy poznać ją tylko za pomocą intuicyjnego umysłu. W ten sposób ludzie światli nie tylko zwiększają zbiorową świadomość ludzkości, lecz także obserwują świat, by poznać Tao („matkę”) i kierunek ewolucji. Nigdy nie zachowują się w sposób oczywisty ani nie są rygorystyczni, ponieważ zdają sobie sprawę, że te dwie skrajności prowadzą do upadku. Nigdy nie są w całkowitej zgodzie ze współczesnym społeczeństwem, ponieważ słyszą także głos przyszłości.

Więcej przeczytasz w książce: „Tao mocy. Ksiąga nieprzemijającej mądrości” R.L. Wing wyd. SENSUS

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze