1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Typy osobowości - Perfekcjonista czyli Typ Sumienny

Typy osobowości - Perfekcjonista czyli Typ Sumienny

123rf.com
123rf.com
Psychologowie John M. Oldham oraz Lois B. Morris zebrali i sklasyfikowali 14 typów ludzkich osobowości, opartych na nowej klasyfikacji Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego. Zwykle dominuje w nas jeden lub dwa typy, z domieszką kilku dodatkowych. Do jakiego typu ci najbliżej? Jaki jest Perfekcjonista?

Masz silne zasady moralne, jesteś lojalna wobec swojej rodziny, przyjaciół, przełożonych i spraw, których się podjęłaś? Zdarza ci się zabierać służbowego laptopa nawet na rodzinny wypoczynek i zadręczać się niedokończonym projektem? Jeśli na każde z tych pytań odpowiedziałaś: tak, w twoim wzorze osobowości dominuje Sumienność.

Ten typ osobowości charakteryzuje ciężka praca i dążenie do celu. Nie rzucasz słów na wiatr i zawsze robisz to, co do ciebie należy. Nie cierpisz niedoróbek i niedociągnięć w każdej strefie życia. Trzymasz się twardo swoich przekonań i poglądów, a czyjś sprzeciw tylko wzmacnia twój upór. Lubisz mieć wokół siebie porządek, jesteś dobrą organizatorką, co miesiąc odkładasz określoną sumę na konto oszczędnościowe. Dalekie ci są dzikie ekscesy i bezsensowne – jak sądzisz – ryzyko. Lubisz chomikować różne przedmioty, zapasy, niczego nie wyrzucasz – bo przecież „jeszcze się może przydać”. Kluczowa sferą w twoim życiu jest praca. To tu wspinasz się na prawdziwe wyżyny. Jesteś kompetentna, zorganizowana i dokładna. Jesteś nastawiona na działanie, nie lubisz trwonić czasu. Na emeryturę prawdopodobnie odejdziesz nie w wieku 67, ale nawet 75 lat, bo tak lubisz swoją pracę. W gazecie nie zostawisz krzyżówki, póki nie wypełnisz wszystkich jej kratek. Mylą się ci, którzy myślą, że trzeba ci współczuć, bo urabiasz się po łokcie. Ty kochasz wyzwania! Osiągasz sukces dzięki staroświeckiej pilnej i rzetelnej pracy. Jako przełożona możesz mieć jednak problemy z podejmowaniem szybkich i zdecydowanych decyzji, bo zbytnio skupiasz się na szczegółach i dopieszczasz wszystko w najdrobniejszych detalach.

Pierwsze, o co pytasz nowo poznaną osobę, to: „Gdzie pracujesz?”. Twoje JA to twój zawód, coś, co robisz na co dzień. Perfekcjonista bywa jednak czasami zbyt surowy i wymagający dla siebie. Lubisz udzielać rad innym, a słowo najczęściej występujące w twoim słowniku to „powinnam”. Kierujesz się głównie rozsądkiem, rzadko poddajesz się chwilowym emocjom, kaprysom czy zachciankom. Niechętnie wyrażasz uczucia, dlatego otoczenie może postrzegać cię jako suchą czy zimną. Twoja wada to poszukiwanie idealnego rozwiązania, co może prowadzić do braku zdecydowania. Rzadko zdajesz się na intuicję czy przeczucie. Zamartwiasz się byle czym i jesteś bardziej niż inne typy podatna na stres. Potrafisz być wspaniałą żoną, matką i przyjaciółką. Cenisz sobie bliskie związki z ludźmi i zwykle otaczasz się wąskim gronem wypróbowanych przyjaciół. Troszczysz się o swoich bliskich, ale daleka jesteś od sentymentalizmu. Lubisz towarzystwo, ale zachowujesz emocjonalny dystans. Choć kochasz głęboko, słowa „kocham cię” z trudem przechodzą ci przez gardło.

Pełną charakterystykę poszczególnych typów osobowości, szczegółowy test pozwalający określić, jaki typ (lub typy)  u ciebie dominuje oraz trening pozwalający rozpocząć pracę nad sobą, znajdziesz w książce Johna M. Oldhama i Louis B. Morris „Twój psychologiczny autoportret” (wydawnictwo Czarna Owca).

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze