1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Typy osobowości - Pustelnik, czyli Typ Samotniczy

Typy osobowości - Pustelnik, czyli Typ Samotniczy

123rf.com
Każdy z nas przychodzi na świat ze swoimi dobrymi i złymi cechami, swoim wyjątkowym sposobem odczuwania i patrzenia na świat. Chcesz poznać swoją osobowość? Skorzystaj z charakterystyki 14 typów osobowości. Dziś kolejny odcinek: Typ Samotniczy

„Nie potrzebuję nikogo oprócz siebie” – zwykli mawiać samotnicy. Obca jest im chęć przypodobania się innym czy poddania wpływowi tłumu. Świetnie się sprawdzają jako antropolodzy, matematycy, przyrodnicy, pisarze czy poeci, bo cechuje ich niesamowita jasność widzenia. Mają niewielkie potrzeby towarzyskie i najlepiej czują się w samotności. Są samowystarczalni i nie potrzebują związków z innymi, obca jest im sentymentalność. Są raczej beznamiętni, spokojni i zrównoważeni– potrafią sami ocenić swoje postępowanie. Choć potrafią cieszyć się seksem, nie cierpią z powodu jego braku.

Typ osobowości Pustelnik może tworzyć związki i zawierać małżeństwa, jednak w głębi serca pozostaje odizolowany. Jego samotniczość nie jest ucieczką, oni naprawdę wolą swoje towarzystwo. Obcy jest im także język uczuć – to po prostu nie ich świat. Nie potrzebują stałej bliskości lub intymności z innymi.

Jaki jest człowiek  z osobowością Oryginała?
Jeśli jesteś Samotnikiem, nieobca ci jest filozofia stoików, czyli bierność zarówno wobec bólu, jak i namiętności. Ludzie interesują cię w niewielkim stopniu, ale to nie znaczy, że ich nie lubisz. Wprost przeciwnie, jeśli masz też inne domieszki osobowości, możesz nawet wysoko cenić sobie towarzystwo innych i tworzyć trwałe związki, ale zawsze będziesz potrzebowała w nich dużej swobody i czasu dla siebie. „Ty mnie nie kochasz” – to stały zarzut partnera Samotniczki. Im bardziej domaga się od niej okazywania intymnych emocji, tym bardziej ona zamyka się w sobie. Wiele Samotniczek może odmienić urodzenie dziecka. Odkrywają wtedy nieznaną im wcześniej drogę do przeżyć emocjonalnych i poczucia wspólnoty.

Pustelnicy bardzo dobrze sprawdzają się w pracy. Są samodzielni, skupieni na zadaniu, nie potrzebują zachęty ani specjalnej zewnętrznej motywacji, sami są dla siebie najlepszym liderem. Gorzej wychodzi im praca w grupie, gdyż nie są zbyt wrażliwi ani dyplomatyczni, czasem tracą cierpliwość i bywają niezręczni. W ich idealnym świecie mieści się tylko garstka ludzi, którzy zajmują się swoimi sprawami, nie wadząc nikomu. Ale że świat wygląda dokładnie inaczej, tworzy sobie swoją małą enklawę samotności i stara się spędzać w niej jak najwięcej czasu.

Pełną charakterystykę poszczególnych typów osobowości, szczegółowy test pozwalający określić, jaki typ (lub typy)  u ciebie dominuje oraz trening pozwalający rozpocząć pracę nad sobą, znajdziesz w książce Johna M. Oldhama i Louis B. Morris „Twój psychologiczny autoportret” (wydawnictwo Czarna Owca)

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze