„Przy nim jesteś inna” – dlaczego kobiety nie są sobą w obecności partnera?

fot. iStock

Poza domem: przebojowa i samodzielna. Przy swoim mężczyźnie: kokietka i głuptaska. Albo – przestraszona i zagubiona kobieta kuchenna. Dlaczego kobietom często się zdarza, że nie są przy swoich partnerach sobą – wyjaśnia psychoterapeuta, Jagna Ambroziak.

„Byłam u przyjaciółki, śmiałyśmy się i gadałyśmy o czasach liceum. Kiedy przyszedł mój partner, serce zabiło mi szybciej, pomyślałam, że to z miłości. Zerwałam się i pobiegłam do niego, rzuciłam na szyje. Usiadłam najbliżej jak mogłam. Starałam się być zabawna i naturalna! Następnego dnia przyjaciółka zadzwoniła i powiedziała, że przy nim zachowuję się jak kretynka”

Sorry, ale jakbyś nagle stała się kimś innym, mniej fajnym i nie prawdziwym! Dlaczego?

Takie opowieści słyszy się nie tylko w gabinetach psychoterapeutów. Samej zdarzyło mi się coś podobnego usłyszeć o sobie. Zebrałam więc świadectwa kilku kobiet, które chciały zrozumieć, dlaczego stają się kimś innym, gdy obok nich stanie ich mężczyzna. Moje rozmówczynie były w różnym wieku i miały różny status społeczny, ale wszystkie łączyło jedno: niepewność. Wynikająca z różnych przyczyn: schematu relacji wyniesionego z dzieciństwa, stereotypów, kompleksów, brak poczucia bezpieczeństwa…

Jaka jest twoja miłość startowa?

– Kobieta w relacje z mężczyzną nie wchodzi, jako tabula rasa, czysta karta – mówi psychoterapeutka Jagna Ambroziak. – Nawet jeśli, to jej pierwszy związek erotyczny, ma za sobą to co można nazwać „miłością startową”, czyli relacje z matą i z ojcem.

Opowieść o miłości, jaką z tym mężczyzną napisze, uwarunkowana będzie tym, czego ta kobieta spodziewa się po bliskich osobach. Jak będą się wobec niej odnosić, jak zachowywać, jak oceniać? Jeśli może po chwili refleksji nazwać te obawy i odpowiednio zaadresować. Jeśli wynikają z przeszłości – pamiętać o tym, by nie wpływały na obecny związek. Warto też porozmawiać o nich z partnerem. To najprostsza droga by zacząć być przy nim sobą.

Trudniej, gdy doświadczenia budzące obawy, a wpływające na zachowanie, pozostają w sferze nieświadomości.

(…)

Więcej w majowym numerze magazynu Sens!
Wydanie dostępne jest także w wersji elektronicznej.