fbpx

Szczęście niejedno ma imię

Szczęście niejedno ma imię
Craic to kwintesencja irlandzkiego pomysłu na najlepsze spędzenie wolnego czasu. (Fot. iStock)

Dziennikarka Helen Russell znalazła ich aż 30. Obco brzmiące terminy z całego świata, które dla różnych narodowości są kwintesencją szczęścia albo drogą wprost do niego prowadzącą. My wybraliśmy cztery, do praktykowania których zachęcamy zwłaszcza w październiku – miesiącu kiepskiej pogody, tęsknoty za słońcem, przesiadywania w domu i topienia smutków w trunkach.

Jolly

znaczenie: radosny,energiczny

Stały element angielskiej kultury. Wyraża pogodę ducha, niezależną od aury na zewnątrz. Jest murem przeciwko czarnowidztwu i narzekaniu, których Anglicy szczerze nie cierpią. Jeśli jesteś marudą i masz wiecznie zły humor, nie spodziewaj się tu zaproszenia na popołudniową herbatkę, co najwyżej załapiesz się na krótką pogawędkę o pogodzie – krótką, bo trwającą do momentu, aż zaczniesz na nią narzekać. Brytyjczycy niejednokrotnie, a już zwłaszcza podczas II wojny światowej, udowodnili, że w obliczu trudności nie tracą zdrowego rozsądku i poczucia proporcji. Uważają, że zamiast się nad sobą rozczulać, trzeba po prostu robić swoje. „Uszy do góry, mogło być gorzej” – mawiają. Oto ich rady:

 • Czujesz się roztrzęsiony? Zaparz herbatę i zjedz ciastko. Po dwóch herbatnikach w czekoladzie świat wydaje się znacznie pogodniejszy.
 • Nie pomogło? Wyjdź na spacer, żeby uwolnić endorfiny.
 • Pogawędki o pogodzie są lepsze niż brak rozmowy – badania nad tzw. Strefami Niebieskimi, ale też z dziedziny psychologii pozytywnej wykazują, że kontakty z innymi utrzymują nas w dobrym zdrowiu.
 • Nie bierz wszystkiego na poważnie, śmiej się jak najczęściej i pokochaj satyrę.

Saudade

znaczenie: poczucie tęsknoty i melancholii, tęsknota za minionym szczęściem

Ważna część zarówno portugalskiego, jak i brazylijskiego temperamentu. Dzień Saudade obchodzi się tu 30 stycznia, słucha się nostalgicznej muzyki, wierszy i opowieści o saudade. Co w tym radosnego? Ano, jak odkryli naukowcy z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii, dzięki smutkowi zwracamy większą uwagę na szczegóły, jesteśmy bardziej wytrwali i hojniejsi. Poza tym pozwala docenić to, co mamy i co kiedyś mieliśmy – jest więc prostą drogą do odczuwania szczęścia. Jak poczuć trochę saudade:

 • Pooglądaj na Facebooku zdjęcia przyjaciela, z którym urwał ci się kontakt. Albo kogoś, o kim nadal ciepło myślisz i chcesz, by był w twoim życiu. Zamiast wzbraniać się przed ogarniającymi cię uczuciami, oddaj się tęsknocie.
 • Poświęć trochę czasu na rozmyślania o osobach, które kochałeś i utraciłeś. A potem postaraj się poczuć trochę wdzięczności do tych, których masz wokół.
 • Daj sobie dzień na celebrowanie saudade. Obejrzyj kilka starych filmów, posłuchaj piosenek, które kiedyś uwielbiałeś, odszukaj stare listy miłosne.

Craic

znaczenie: rozmowa, nowina, plotka, czyli miły czas spędzony na pogawędkach w pubie

Kwintesencja irlandzkiego pomysłu na najlepsze spędzenie wolnego czasu. Wystarczy wejść do któregokolwiek pubu na terenie Zielonej Wyspy, by spotkać godzinami rozprawiających, śpiewających i popijających Guinessa bywalców. O czym oni tak rozmawiają? O wszystkim – sednem jest dobra historia – własna lub usłyszana, aktualna lub przekazywana z pokolenia na pokolenie – może być w formie wiersza lub piosenki. Chodzi o dzielenie się doświadczeniem. Psychologowie z Uniwersytetu w Oksfordzie udowodnili, że słuchanie opowieści o nieszczęściach pomaga scalić wspólnotę i podnosi poziom endorfin, bo ciało przygotowuje się do walki z wyimaginowanym bólem. Jak widać, straszne lub smutne historie też potrafią prowadzić do szczęścia. Dlatego:

 • Opowiedz swoją historię i słuchaj, jak inni opowiadają o sobie. Na weselu czy kolacji przypadło ci miejsce obok kogoś nieznajomego? Cudownie! Dowiedz się, co go inspiruje i cieszy.
 • Umów się z przyjaciółmi na thriller psychologiczny lub opowieści o duchach – wzmocni to waszą przyjaźń i poprawi humor.
 • Śpiewaj, ile sił w płucach. Do trzeciej nad ranem, jeśli dasz radę. I nie martw się, że następnego dnia musisz wcześnie wstać. Przedkładaj spędzanie czasu z innymi nad prowadzenie zorganizowanego w najmniejszym szczególe życia.

Homeyness

znaczenie: swojski, przytulny, domowy, bezpretensjonalny, niewyszukany, nawiązujący do dawnych czasów, kiedy wszystko było prostsze

Amerykanie są fanatykami ozdabiania i przystrajania własnych mieszkań, tak by były bardziej przytulne i swojskie. Lubią zapach domowego ciasta, patchworkowe kołdry i ręcznie strugane meble. Być może to ich tęsknota za dawno opuszczoną ojczyzną (Amerykanie to właściwie emigranci ze wszystkich krańców Europy). Według Association For Creative Industries ponad połowa gospodarstw domowych w Stanach Zjednoczonych angażuje się w przynajmniej jedną formę rękodzieła. Robią to nawet mieszkańcy wielkich miast, jak Nowy Jork czy Chicago. Lepią z gliny, haftują, szydełkują, malują, rzeźbią… i odnajdują w tym mnóstwo spokoju i zadowolenia. Nic dziwnego, robienie na drutach obniża ciśnienie, a badacze z Uniwersytetu San Francisco dowiedli, że dzięki zdobywaniu nowych kompetencji podnosi się poziom naszego szczęścia i tworzą się połączenia w mózgu. Z badań Uniwersytetu Londyńskiego wynika, że opanowanie nowej umiejętności poprawia samoocenę, daje poczucie sensu i poszerza krąg towarzyski. Na co więc czekasz?

 • Stwórz coś: ciasteczka, patchwork, szalik na drutach albo domową nalewkę. Zrób coś własnymi rękami.
 • Znajdź swoją wspólnotę, grupę bratnich dusz i spotykajcie się jak najczęściej na wspólne tworzenie.
 • Dziel się tym, co udało ci się zrobić – rób ręczne prezenty swoim przyjaciołom i bliskim, którym chcesz okazać miłość.
 • Dbaj o rzeczy, które ktoś zrobił dla ciebie. Doceń jego troskę, uwagę i wiedz, że mu na tobie zależy.

 

 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze