XXI wiek to wiek kobiet. Dziewczynki wychowywane są „do sukcesu”. Dlatego to chłopcom należy się dziś w wychowaniu znów więcej uwagi. A ty, co o tym sądzisz?
W świecie feminizmu dopracowaliśmy się konkretnej wizji dziewcząt – chcemy je wychować na zaradne, równe, znające swoją wartość kobiety. A co z chłopcami? Otóż oni w tym świecie tracą. Na to, jacy mają właściwie być, nie mają pomysłu ani matki, ani wychowawczynie. Bo jaki ma być chłopak? Wrażliwy, empatyczny, nieagresywny? No to jakby… dziewczynka!
Chłopcy nie są dziewczynkami, ich zestaw cech genetycznych jest inny, a tym samym ich natura jest inna niż dziewczynek – i nie ma to żadnego związku z nastawieniem społeczeństwa. Chłopiec nie ma gdzie być chłopcem, czyli czasem nieskoordynowanym, bardzo ruchliwym, trochę agresywnym, nieumiejącym jeszcze radzić sobie ze swoimi emocjami i popędami człowiekiem. Przedszkole, szkoła i życie społeczne nagradza osoby spokojne, pokojowo nastawione do życia, które – o ile mają energię – umieją ją właściwie spożytkować. Chłopców wychowują głównie kobiety, rzadko mają w ogóle jakikolwiek kontakt z mężczyznami. Kadra przedszkolna i szkolna jest sfeminizowana. Głośne zachowanie, bójki, energia rażą kobiece środowisko. Promowane są zachowania ciche i spokojne, niecharakterystyczne dla testosteronu, czyli hormonu męskiego.
Krystyna Krajewska, wieloletnia nauczycielka nauczania początkowego:
„Pracuję 18 lat i widzę, że szala problemów wyraźnie się przesunęła. Dziś zdecydowanie więcej kłopotów wychowawczych w szkole sprawiają dziewczynki: bywają bezczelne, pewne siebie, niegrzeczne, egoistyczne. Mamy obsesyjnie boją się, żeby nie wychować ich na słabe, niezaradne. Wpajają im pewność siebie i asertywność. Z jednej skrajności wpadliśmy w drugą. Dziś to płeć żeńska jest drapieżna i zaborcza, a chłopcy są tłamszeni. To ciężkie czasy dla chłopców, bo nikt nie ma pomysłu, co z nimi robić. Moim zdaniem znów mamy szowinizm w wychowaniu – co prawda inny niż 50 lat temu, ale nadal zauważalny. Uczuleni na błędy przeszłości, dziś skupiliśmy się na daniu wolności dziewczynkom, chłopców pozostawiając samych sobie. Niech sobie radzą – i dlatego tak wielu z nich radzi sobie aż tak źle i przysparza społeczeństwu wielu problemów”.