fbpx

10 zdań, których nie należy mówić do siebie

kobieta_lustro
123rf.com

Jesteśmy doskonali w wypowiadaniu negatywnych zdań do siebie. Robimy to, nawet nie zauważając, jakie to zjawisko jest negatywne i ile cierpienia nam sprawia. Pilnuj swojego umysłu.
Oto lista 10 zdań, których należy unikać podczas wewnętrznego dialogowania:

1. Nie jestem tego warta

Jest to bezpośredni atak na poczucie własnej wartości i to jest po prostu nieprawda! Jeśli mówisz do siebie, że czegoś nie jesteś warta, powtarzasz jakieś przekonanie wyniesione z przeszłości, które nie pochodzi od ciebie, tylko od osób, które w ten sposób cię skrzywdziły.

2. To nie ma sensu

To zdanie skutecznie okrada z wewnętrznej mocy i pozostawia bez motywacji. Jeśli się w nie uwierzy, pozostaje się bezradnym.

3. Nie mogę tego zrobić

Są chwile, kiedy naprawdę nie można czegoś zrobić, bo lepiej jest dla nas nie działać i odpuścić. Jednak w większości przypadków takie zdanie pozostawia nas w miejscu negatywnej rezygnacji z sięgania po swoje.

4. Nigdy nie jest mi po drodze

Czyli mam pecha, nic nie przychodzi mi łatwo. To negatywne zaklęcie sprowadzające kłody pod nogi. Tak jak strzelanie sobie w stopę, nie warto.

5. Ludzie mnie nie lubią

Samospełniająca się przepowiednia prowadząca do przeżywania odrzucenia, samotności, izolacji.

6. Inni są lepsi niż ja

Inteligentniejsi, atrakcyjniejsi, bogatsi, mają więcej szczęścia. Porównywanie się do innych to równia pochyła prowadząca do złego nastroju i utrwalania niskiej samooceny.

7. Nie jestem na tyle dobra, żeby…

Zarobić więcej pieniędzy, spotkać dojrzałego mężczyznę, napisać wiersz… Jeśli czujesz, że nie możesz sprostać wymaganiom życia, wzmacniasz poczucie własnej niedoskonałości. Pozbędziesz się go, jeśli wreszcie zaczniesz robić to, na co masz ochotę.

8. Muszę być doskonała
Dążenie do perfekcjonizmu to ciągła męka wewnętrznej krytyki, która rani i nie pozwala cieszyć się życiem. Jesteś doskonale niedoskonała! – to lepsze zdanie dla ciebie.

9. Moje zdanie nie jest ważne

Czyli ty cała nie jesteś ważna, znacząca, licząca się dla siebie samej. Istotna jest każda twoja myśl i strzępek poczucia, który się w tobie pojawia.

10. Nigdy nie będzie inaczej

To beznadziejny pomysł programujący na niespełnienie. Bardziej konstruktywne jest oczekiwanie nagłych, dobrych zwrotów wydarzeń a nawet cudów. Tyle samo energii trzeba włożyć w czarne, jak i w jasne scenariusze wydarzeń. Wybór należy do ciebie.

Co zrobić, by odwrócić moc negatywnych zdań?

1. Uświadom sobie, co do siebie mówisz. Wyłącz tego autopilota. Od tej chwili podejmij decyzję, że przestajesz negatywnie do siebie mówić.

2. Nazywaj rzeczy po imieniu. Popatrz się realnie na to, co masz przed sobą i w sobie. Teraz przecież nic ci nie grozi, jeszcze nic złego się nie wydarzyło, nie masz dowodów na to, że niewiele jesteś warta i że masz pecha.

3. Powiedz sobie: „To była tylko negatywna myśl, którą zmieniam”. I zmień ją na pozytywną.

4. Weź głęboki oddech i idź dalej! Dbaj o to, żeby ten dzień nie został popsuty przez negatywne myśli.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze