Gen szczęścia, który związany jest z optymizmem, mają tylko kobiety – odkryli amerykańscy naukowcy.
Chodzi o gen o nazwie monoaminooksydaza (ang. monoamine oxidase) w skrócie MAO-A, zlokalizowany w tkance nerwowej i odpowiadający za związki chemiczne zachodzące między serotoniną, adrenaliną, noradrenaliną i dopaminą. Niską ekspresję tego genu mają tylko kobiety, a wiąże się to z wyższym poziomem optymizmu i zadowolenia z życia. Naukowcy nazwali go genem szczęścia kobiet.
- Byłem zaskoczony wynikiem, bo ten gen jest związany z alkoholizmem, agresją i zachowaniami antyspołecznymi - prowadzący badania Henian Chen. - To gen wojownika. Ale nasze badania wskazuje na lepszą jego stronę. U kobiet jest on genem szczęścia. Mimo, że kobiety mają wyższe wahania nastroju i zaburzenia lękowe, wykazują większą radość życia niż mężczyźni. W świetle badań nad MAO-A jest to jasne. To nowe odkrycie może pomóc wyjaśnić różnicę płci poprzez przyjrzenie się związkowi między konkretnymi genami a poczuciem szczęścia człowieka.
Aktywność gen MAO-A reguluje aktywność enzymu, który rozkłada serotoninę, dopaminę, działając, jak leki przeciwdepresyjne. Niska ekspresja tego genu poprawia nastrój. Naukowcy uważają, że testosteron, którego więcej mają mężczyźni, działa u nich w podobny pozytywny sposób jak gen szczęścia u kobiet - im go mniej, tym odczuwane szczęście jest wyższe. - Może dlatego chłopcy są bardziej optymistyczni przed okresem dojrzewania, ponieważ ich poziom testosteronu jest niższy - mówi Chen. - Chociaż poczucie szczęścia nie zależy od jednego genu, ale prawdopodobnie ich zestawów, które wraz z doświadczeniami życiowymi, kształtują naszą psychikę, badanie to rzuca światło na to, w jaki sposób kobiety i mężczyźni różnią się. Myślę, że nadszedł czas na więcej badań genetycznych, które wyjaśnią zagadnienie dobrego samopoczucia i szczęścia.
Źródło: University of South Florida