fbpx

Kompulsyjne gromadzenie przedmiotów

Kompulsyjne chomikowanie
123rf

Zbliżające się święta oraz koniec roku to dobra okazja, żeby pozbyć się bałaganu i niepotrzebnych przedmiotów. Przy okazji można sprawdzić, czy w jakimś stopniu nie dotyczy nas kompulsywne chomikowanie.
Jakie są oznaki kompulsyjnego chomikowania?

1. Brak umiejętności pozbywania się rzeczy, które nie są potrzebne i mało wartościowe.
2. Zaśmiecona przestrzeń mieszkalna na tyle, że przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Sam bałagan nie jest tu problemem, jest nim przyczyna kompulsyjnego gromadzenia rzeczy.

Co charakteryzuje osoby z zaburzeniem kompulsyjnego chomikowania?

1. Emocjonalne przywiązanie

Jest to silne przywiązanie do przedmiotów. Osobie z takim zaburzeniem wydaje się, że każdy z nich jest unikatowy i w jakiś sposób ważny, przez co nie może się z nim rozstać. Zdarza się się, że nie pozwala innym dotykać tych przedmiotów, bo boi się, że je utraci.

2. Lęk przed zapominaniem informacji

Kompulsyjne chomikowanie łączy się z lękiem przed zapominaniem faktów. Przedmioty wówczas służą jako wizualna pomoc, żeby pewne fakty sobie przypomnieć.

3. Błędne przekonania na temat posiadania

Za tym kryje się lęk, dotyczący posiadania. Takie osoby są z reguły bardzo kontrolujące, perfekcyjne, nadodpowiedzialne. Nad przedmiotami łatwiej sprawować kontrolę, niż nad innymi ludźmi, więc w chomikowaniu objawia się napięcie lękowe i trudność z podejmowaniem decyzji o zmianie i rozstaniu. Widać to w bałaganie i chaosie, w którym ludzie ci się pogrążają. Bowiem sortowanie i wyrzucanie jest dla nich dużym stresem.

Kiedy zaburzeniu towarzyszą stany depresyjne, obsesyjne myśli, nasilające się lęki, konieczna jest pomoc psychoterapeuty lub psychiatry. Szacuje się, że na obsesje kompulsyjno-obsesyjne związane również z chomikowaniem cierpi od 1 do 5 proc. populacji, a na łagodniejszą formę zaburzenia, związaną z nadmiernym gromadzeniem przedmiotów ok. 20-30 proc. ludzi.