Przeciwności losu – to tylko etap podróży

123rf.com

Buddyzm uczy, jak dogłębnie zrozumieć swoje problemy i jak się od nich uwolnić. Budda twierdził, że wszystkie niedole są w gruncie rzeczy naszym dziełem – sprowadzamy je na siebie myślami, przywiązaniami, uleganiem pragnieniom. Jeśli to przyjmiemy, otrzymamy potężne narzędzie, dzięki któremu będziemy mogli wyprosić trudności ze swojego życia. Zacznijmy od nauki zwanej Czterema Szlachetnymi Prawdami.
Czasem życie nie układa się tak, jak powinno, a przynajmniej tak się nam wydaje. Praca nie przynosi ci radości a pieniądze niewielkie. A może właśnie ją straciłaś i nie wiesz, w którą stronę pójść. Mężczyzna życia, który miał je osłodzić i po prostu być z tobą do końca dni, okazał się nicponiem, kobieciarzem, człowiekiem pozbawionym uczuć, maminsynkiem. Kimkolwiek, ale na pewno nie tak miało być. Możliwe, że masz finansowe problemy lub poważnie szwankuje ci zdrowie. Zdarza się, że to wszystko dzieje się równocześnie. Nieprzypadkowo. Czas na zmianę. Jeśli zaczniesz od siebie, zmieni się twoje życie. Na takie, jakie chcesz. Tuż za progiem czeka nieznane i tego właśnie pragniesz. Trzeba jednak zrobić ten pierwszy krok. W jego zrobieniu pomóc ci może refleksja nad Czterema Szlachetnymi Prawdami Buddy.

Pierwsza Prawda – problemy i cierpienie są nieodłączną częścią życia. Bywa ono przerażające, trudne, niesie niepewność. Niesie zmiany, straty, rozczarowania. Kiedy im się sprzeciwiamy cierpimy i jesteśmy napięci. Kiedy winimy los, za to co nas spotyka, tracimy równowagę.