1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks
  4. >
  5. Seks z nieletnimi a prawo – jakie konsekwencje niesie ze sobą współżycie nieletnich?

Seks z nieletnimi a prawo – jakie konsekwencje niesie ze sobą współżycie nieletnich?

123rf.com
Ludzka seksualność w każdym kraju jest obwarowana prawnie. Ponieważ w polskich szkołach przeważnie nie uczy się ani prawa, ani wiedzy o seksie, panuje w tej dziedzinie wiele nieporozumień i nierzadko dochodzi do dramatów. Nieznajomość prawa nie stanowi żadnej okoliczności łagodzącej, więc warto poznać podstawowe reguły i rozmawiać o nich ze swoimi dziećmi.

Ludzka seksualność w każdym kraju jest obwarowana prawnie. Ponieważ w polskich szkołach przeważnie nie uczy się ani prawa, ani wiedzy o seksie, panuje w tej dziedzinie wiele nieporozumień i nierzadko dochodzi do dramatów. Nieznajomość prawa nie stanowi żadnej okoliczności łagodzącej, więc warto poznać podstawowe reguły, które ograniczają współżycie nieletnich, i rozmawiać o nich ze swoimi dziećmi. Najważniejsze, o czym należy pamiętać w kwestii seksu niepełnoletnich, to zasada, że osoby poniżej 15 roku życia chronione są w Polsce szczególnie. Próg jest oczywiście umowny i może wydawać się kontrowersyjny, ale tak zostało to określone. Wszelkie czynności seksualne z osobą mającą mniej niż 15 lat (również za jej zgodą!) są uznawane za pedofilię i podlegają wysokim karom (art. 200 kk). W przypadku przestępstwa pedofilii nie występuje zatarcie i osoba skazana do końca życia ma np. zakaz wykonywania określonych zawodów. Przepis ten ma za zadanie chronić dzieci, one oczywiście nie są ścigane za uprawianie seksu. Jeżeli obie osoby mają mniej niż 15 lat, nie podlegają karze. W sytuacji, gdy 16-latek współżyje z 14-latką (przeważnie w przypadkach seksu z nieletnią chłopcy są starsi od dziewczyn, ale zdarzają się też sytuacje odwrotne), wobec niego jako osoby małoletniej mogą być zastosowane środki wychowawcze, łącznie z opieką kuratora czy umieszczeniem w placówce opiekuńczo-wychowawczej. Osoba 17-letnia odpowiada już jak dorosła, więc podlega odpowiedzialności karnej!

W Polsce w 2009 roku 406 dziewczynek poniżej 15 roku życia urodziło dziecko – seks z nieletnią osobą, niekiedy bardzo młodą, nie jest więc zjawiskiem marginalnym. Ponieważ każdy kontakt seksualny z osobą poniżej 15 roku życia traktuje się jak przestępstwo, przysługuje prawo do legalnej aborcji do 12 tygodnia ciąży (stwierdza to prokurator, wyrok sądowy nie jest potrzebny). Jeżeli jakiś szpital odmawia jej wykonania, koniecznie należy domagać się w innym. Jeżeli wskutek współżycia nieletnich doszło do ciąży, to jej „sprawca” na pewno zostanie pociągnięty do odpowiedzialności i nie ma to znaczenia, że młodzi kochankowie kochają się nad życie i planowali wspólną przyszłość!

O ile powyżej 15 roku życia bez obaw można już podejmować aktywność seksualną, o tyle prawo bardzo utrudnia bycie odpowiedzialnym/odpowiedzialną. Osoby poniżej 18 roku życia nie mogą bez zgody rodziców/opiekunów decydować o sobie w kontaktach ze służbą zdrowia. Oznacza to, że dostęp go ginekologa i najskuteczniejszej antykoncepcji hormonalnej jest prawie niemożliwy dla młodych ludzi, których opiekunowie nie interesują się nimi lub są przeciwni jakimkolwiek zachowaniom seksualnym albo antykoncepcji. Nastolatki próbują sobie radzić na różne sposoby, często kupują pigułki z różnych źródeł poza kontrolą i lekarza, i państwa, co może mieć dla nich fatalne skutki. Warto pamiętać o tym, że nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, jeśli chodzi o sprzedaż i kupno prezerwatyw.

Gdy dziewczyna poniżej 18 roku życia urodzi dziecko, nie przysługują jej prawa rodzicielskie. Jedyną drogą, żeby je uzyskać, jest zawarcie związku małżeńskiego (jeżeli jej partner ma minimum 18 lat) za zgodą sądu opiekuńczego.

Niekonsekwentne prawo w parze z brakiem edukacji seksualnej w szkołach powoduje wiele problemów, a często życiowych tragedii. Dla nastolatek i nastolatków paroletnia różnica wieku nie stanowi większego problemu, czasem wręcz  imponuje. To dorośli powinni uważać, by nie wdawać się w relacje z osobami małoletnimi, co jest szczególnie łatwe przez Internet. Próby tłumaczenia: „nie wiedziałem, ile ma lat”, „wyglądała na dużo starszą”, „oszukała mnie” w niczym nie pomogą, gdy kontakty wyjdą na jaw, a seks z nieletnim bądź nieletnią pociągnie za sobą konsekwencje prawne.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze