Wieczory panieńskie: Seksowne panny się bawią

123rf.com

– Nikogo nie dziwi, gdy to mężczyźni na wieczory kawalerskie zamawiają striptizerki, a nawet prostytutki – mówi dr Jacek Wasilewski, kulturoznawca, wykładowca SWPS i Uniwersytetu Warszawskiego. – Takie zabawy były i nadal są typowe dla mężczyzn, gdyż oni ślub definiują jako utratę wolności. Wieczór kawalerski to ich łabędzi śpiew, ostatnia młodzieńcza butelka, którą muszą się upić. Szalony wieczór to też koniec szczeniackiej pogoni za przygodą i brakiem odpowiedzialności. Pokazuje to chociażby komedia „Kac Vegas”.

Dla kobiet do niedawna ślub oznaczał coś innego: był dniem prezentu – otrzymania męża i nowego statusu mężatki. Był nadzieją na większą wolność. Główny rytuał polegał więc na pożegnaniu domu rodzinnego i stwierdzeniu: „Zaczynam być panią domu, nie muszę już słuchać ojca i przestrzegać jego reguł”.

– Teraz, kiedy kobiety uzyskały niezależność osobistą, seksualną i finansową, również zaczęły odczuwać ślub jako utratę wolności, a więc bawić się na wieczorach panieńskich tak, jak mężczyźni na kawalerskich. Emancypacja obyczajowa pociągnęła za sobą równość rytuałów – dodaje dr Wasilewski. – Ponieważ kobiety w naszej kulturze definiuje się poprzez seksualność, więc i przejście z jednego etapu życia do drugiego musi mieć charakter seksualny.

Ale nie wszystkie kobiety tego dnia tak szaleją. Bohaterkom amerykańskiego filmu „Druhny” wystarczyły serca z czekolady i motyle w pudełku, piękne suknie i ozdobiony lampionami ogród. Podobnie Monika z Sadyby nie potrzebowała więcej niż oglądanie starych zdjęć i karaoke. Dziewczyny słuchały muzyki z liceum i obgadywały chłopaków. Bardziej postępowa siostra Moniki – Beata na swoim wieczorze panieńskim rysowała razem z druhnami męski akt. Pozował im wynajęty specjalnie na tę okoliczność model. Było pikantnie i zabawnie, ale bez przesady. Pojawił się też astrolog, mówił o szczęściu w miłości. Jedyne, co nie spodobałoby się mamie Beaty, to dużo czerwonego wina.

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu ZWIERCIADŁO

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »