Jak wyrażać uczucia na co dzień?

123rf.com

Walentynkowy czas skłania do wyrażania uczuć, ale przecież nie kocha się tylko od święta.
Dlatego też, gdy minie święto zakochanych, posługiwanie się językiem miłości okazuje się tak samo ważne.

Ukryte emocje

Zacznijmy od tego, czemu zdarza nam się ukrywać swoje emocje? Oto wypowiedź Maćka – 37-letniego architekta: – Zawsze miałem problem z mówieniem kobietom, co do nich czuję. Nie jestem nieśmiały i potrafię nawiązać kontakt. Mogę nawet zaryzykować stwierdzenie, że mam powodzenie. Problem pojawia się dopiero, kiedy w grę wchodzą wyznania. Ile razy powiedziałem „kocham„? Mogę to policzyć na palcach jednej ręki. Mam też jakąś blokadę na wyrażanie pochwał, mówienie kobietom tych rzeczy, które one chciałaby usłyszeć, np. „zależy mi na tobie”, „jesteś cudowna”. Jestem teraz w związku i wciąż borykam się z tym problemem. Nie wiem, jak robią to inni, bo mnie te ciepłe słowa więzną w gardle, mimo że chciałbym je wyrazić – kończy Maciek.

Zazwyczaj ukrywanie uczuć wiąże się ze sposobem, w jaki byliśmy wychowywani. Jeśli w naszym domu panowały zasady dobrej, otwartej komunikacji, nie powinniśmy mieć z nią większych kłopotów. Jesteśmy bowiem przyzwyczajeni do uzewnętrzniania naszych myśli i stanów emocjonalnych, a także przyjmowania takich przekazów od innych osób.

Gdy jednak dorastaliśmy, słysząc w kółko: „nie płacz”, „nie złość się”, „co cię tak śmieszy?”, to przestajemy okazywać nasze odczucia. Nie możemy tego zrobić wybiórczo. W pewnym momencie otwarte mówienie o tym, co czujemy, staje się dla nas trudne.

Jak więc wyrażać dobre uczucia od święta i na co dzień?

Gdy chcesz zdradzić, że się nią/nim interesujesz, nie musisz od razu wyznawać swoich uczuć. To może okazać się nawet nieco onieśmielające dla drugiej strony. Co możesz zrobić?

  1. Interesuj się jej/jego sprawami. Gdy rzucisz „co słychać?” nie zadowalaj się odpowiedzią „wszystko w porządku”, tylko zapytaj o samopoczucie, a jeśli wiesz, że osoba, z którą rozmawiasz, ma jakieś problemy lub ważne sprawy, nawiąż do nich i naprawdę słuchaj.
  2. Oferuj pomoc. Po prostu spytaj: „Czy mogę zrobić coś, aby ci pomóc?” lub też zaoferuj jakąś konkretną rzecz.