Uzdrowić związek, zanim dojdzie do zdrady

123rf.com

Pamiętacie zapewne dowcip o Jasiu, którego wszyscy w domu mieli za niemowę, ponieważ nigdy nie odzywał się ani słowem. Aż do pamiętnego dnia… gdy po skończonym obiedzie zapytał, jakby nigdy nic: „A gdzie kompot?”

– Jasiu! – zakrzyknęli zdumieni domownicy – To ty mówisz?! Dlaczego nigdy wcześniej się nie odzywałeś? – Bo zawsze był kompot – odparł Jasio.

Może się wydawać, że to niezbyt mądry dowcip, ale tak nie jest, zaś ukazana w nim sytuacja opisuje jedną z ważnych prawd o ludzkiej naturze: „Zaspokojona potrzeba przestaje być bodźcem”.* Zauważcie, że kiedy bardzo, ale to bardzo chce się wam pić i ta potrzeba wysuwa się na pierwszy plan, zrobicie wszystko, by ją zaspokoić. Jeśli nie byłoby wokół was nic do picia, wyruszylibyście na poszukiwanie kropli wody. Podobnie z głodem. Gdy już jednak jesteście napojeni i najedzeni, a w lodówce zgromadziliście zapasy, nie myślicie już o tym więcej. Teraz możecie spokojnie przeczytać książkę, obejrzeć film albo zająć się czymkolwiek innym.

Automatyczny pilot, czyli zaspokojone potrzeby w związku
Jak to się ma do naszych relacji? Otóż, kiedy tęsknimy za miłością, pragniemy być w związku i wreszcie poznajemy kogoś, kto nas pociąga, koncentrujemy się niemal wyłącznie na tym, co uważamy za pozytyw i co przybliża nas do spełnienia potrzeby bliskości. Partner wydaje się nam atrakcyjny, bawią nas jego żarty i chłoniemy każdy gest, który świadczy o zainteresowaniu.

Gdy związek zaczyna się stabilizować i zaczynamy zastanawiać się nad stworzeniem rodziny, fokusujemy się na cechach partnera, które służą zaspokojeniu potrzeby bezpieczeństwa emocjonalnego i materialnego. Potem, gdy wszystko idzie gładko i nasze potrzeby są zaspokojone, można powiedzieć, że włączamy automatycznego pilota i zaczynamy podziwiać widoki. Kiedy stają się one, w naszej ocenie, nieco monotonne, a nawet nudne, wchodzimy w niebezpieczny etap. Zaczynamy umniejszać wagę potrzeb, które zostały zaspokojone, koncentrując się na tym, czego nie mamy. Parter, który dba o naszą codzienność, ale nie dostarcza romantycznych podniet, partnerka, która zajęta pracą i dziećmi przestała malować paznokcie i chodzić na fitness – stają się powoli nieatrakcyjni. Nie stanowią dla nas bodźca i nie mobilizują nas do tego, byśmy zabiegali o ich uwagę. W odróżnieniu od osób, z którymi mamy do czynienia na zewnątrz naszej relacji.

Gdy więc w końcu pojawi się obietnica czegoś romantycznego i ekscytującego (a teraz to jest największa potrzeba w naszym przewidywanym życiu), to jesteśmy na dobrej drodze, by zdradzić partnera. I nie musi to być zdrada fizyczna. Czasem wcale do niej nie dochodzi, ale… logujemy się na portalu randkowym, by przeżyć wirtualny romans lub wzdychamy do przystojnego kolegi z pracy. Umieszczając realizację potrzeby emocjonalnego zaangażowania poza związkiem, zabieramy mu ważny aspekt jego istnienia.

Wybaczcie, jeśli nieco to upraszczam, ale tak mniej więcej wygląda ta dynamika zauważona przez Abrahama Maslowa.

Nieoczekiwana zamiana ról
Gdy postępujemy bardzo nieświadomie, lekceważąc to, co posiadamy i zastępując to bez namysłu czymś innym, w naszym pojęciu bardziej atrakcyjnym, możemy popełnić błąd tak jak Michał, 49-letni inżynier.